Close
Mobil Menu Bars

İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!

19 Ocak 2016, 1646 defa okundu.
İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!
İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!

İnsan kaynakları uzmanı ve danışmanı olarak işimle ilgili bazı sorularla muhatap olurum. Genellikle iş mülakatı, işten çıkış mülakatı ve en çok ilgi gören pozisyonlar hakkında mülakat soruları alırım. Ama "işten çıkış mülakatı" ne kadar az karşımıza çıksa da iş değiştirmede çok önemli bir faktördür. Herke için korkutucu olabilir ama işten çıkış mülakatı aksine son kez iyi bir izlenim bırakmak ve önceki çalışanınıza anlamlı bir diyalog paylaşmak için elinize geçen bir fırsattır. Aşağıda başarılı bir işten çıkış mülakatına hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç noktaya değindim.

İşten çıkış mülakatında nasıl başarılı olunur?

Birçok şirket için işten çıkış mülakatı standart insan kaynakları prosedürünün yasal bir parçasıdır. Amacı çalışanın geçmişini tam olarak dosyalamaktır. İşten çıkış mülakatı sorularına verilen cevaplar çalışanın neden şirketten ayrıldığının nedenlerini belgelemek ve doğrulamak için kaydedilir. Bu şekilde kurum gönüllü istifa ve işten atılma gibi gelecekte sorunlara yol açabilecek potansiyel belirsizliklerden kaçınır.

Birçok ileri görüşlü şirket "360 derece" işten çıkış mülakatını benimsemiştir. Bu mülakatta sadece çalışanın performansı değerlendirilmez, çalışan aynı zamanda yöneticilerini veya iş arkadaşlarını analiz etme ve eleştirme şansı bulur. Bu şekilde şirket kurum dinamiklerine, üretkenliğine ve geliştirilmesi gereken alanlara dair daha çok fikir elde eder.

İşten ayrılma mülakatına hazırlanmanın en iyi yolu nedir?

Mülakattan önce birkaç not almak yardımcı olabilir. Herhangi bir insanı özellikle suçlamadan veya parmakla göstermeden kendi endişe ve kaygılarınızı belirterek başlayın. Zamanı geldiğinde işveren veya insan kaynakları uzmanına sizin ayrılış sürecinizi kimin yürüteceğini, 360 derece mülakat olup olmayacağını, olmayacaksa mümkün olup olmadığını sorun. Sonra kendinize sorun: aşağılayıcı olmadan yapıcı geri bildirim nasıl verebilirsiniz? Örneğin kaybolmuş hissettiğinizi, iş tanımınızın ve sorumluluklarınızın belli olmadığını belirtmek adına "daha fazla yönlendirmeye ihtiyacım vardı, bu bana uygun bir iş değildi çünkü projelerdeki rolümden emin değildim." diyebilirsiniz.

Eğer bir taciz veya hakaret konusu varsa o zaman konuyu takip ettiğinize dair bir belge olacaktır. Bu durumda bu mülakatla başa çıkmak için avukatınızdan ne söylemeniz, ne söylememeniz gerektiği hakkında tavsiye isteyebilirsiniz.

İşten ayrılma mülakatı sürecinde söylemenizin uygun olduğu şeyler nelerdir ve neyi yapmaktan veya söylemekten kaçınmalısınız?

Eğer açık geri bildirim vermeniz istenirse, verin. Ve bunu işvereninizi hatalı duruma düşürmeyecek şekilde yapın. Durumun nasıl daha iyi olabileceğine odaklanın ve çözüm önerin. Bu hareket emin olun çok erdemli bir harekettir. Ayrıca pozitif bir ton yaratılmasına yardımcı olur ve siz oradan ayrılırken profesyonel itibarınıza zarar verebilecek çirkin bir izlenim bırakmaktan alıkoyar.

Bunu da düşünün- onlar geri bildirim veya şikayeti nasıl karşılayacak? Eğer içgüdünüz size dürüstlüğün anlaşılmayacağını söylüyorsa kendinize sorun: bu geri bildirimi vermenin bana yararı ne? Eğer sizin için önemliyse, verin. Burada yargıç sizsiniz. Birazcık hislerinizle hareket edin.

Eğer yakın zamanda bir işten çıkış mülakatınız varsa bu eski deyişi hatırlayın "köprüleri yıkma!" İşinizde durum ne olursa olsun her zaman durumu pozitif bir şekilde bırakmak en iyisidir. Önceki işvereninizden referans istemeniz gerektiğinde geleceğin size ne getireceğini hiçbir zaman bilemezsiniz..

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!