Close
Mobil Menu Bars

İşten Çıkış Görüşmesi Formu

31 Temmuz 2016, 4921 defa okundu.
İşten Çıkış Görüşmesi Formu
İşten Çıkış Görüşmesi Formu

Kendi gözlemimle yaptığım bir tespite göre insanların en çok başvuryu yaptığı eğitim: insan kaynakları yönetimi. Demografik özelliklere göre farklılık göstermeden insanlar akın akın insan kaynakları eğitimlerine katılıyorlar. Bu çok yeni birşey değil. Uzun zamandır eğitim hayatında insan kaynakları yönetimi yerini hep koruyor. Bunun sebepleriyle ilgili birçok şey söylenebilir. Ama bunların en başında "insan kaynaklarında çalışanlar hep yatıyor" algısı var. İnsan kaynaklarında çalışanların yaptıkları iş küçümseniyor ve şirketteki en rahat iş olarak görülüyor. Belki de işe alımın vermiş olduğu yetki kutsanıyor olabilir. Ancak bu göründüğü gibi değil. Bir insan kaynakları uzmanı bir işçinin işe alınmasından işten çıkartılmasına kadar tüm süreçleri titizlikle yürütür. Bu yazıda insan kaynaklarının en zor işlevlerinden biri olan işten çıkış görüşmesinden bahsedeceğim.

İşten çıkış görüşmesi

İnsan kaynakları yönetimi birçok işlevi ve süreci yürütsede genellikle işe alım konusunda hesap sorulur. Çünkü doğru veya yanlış işe alım insan kaynakları yönetiminin hedeflerini etkilediği gibi işletmenin de hedeflerini etkiler. Günümüzde personel devinim oranı yüksek olan işletmeler hedeflerine ulaşmada genellikle başarısız olurlar. Bu da insan kaynakları yönetiminin yanlış işe alım politikasıdır. İnsan kaynakları sistemlerinin gelişmesi, eleman temini ve eğitimi gibi işlevler teknolojinin gelişmesiye birlikte çok farklı bir noktaya geldi. Bununla birlikte insan kaynakları yönetimi geçmişte yapmadığı birçok uygulamayı da hayata geçirdi. Vakit harcayan eleman temini gibi süreçler artık çok daha kısa sürede yapılabiliyor. Danışmanlık şirketleri, kariyer siteleri ve kariyer üzerine oluşturulan sosyal medya siteleri (xing, linkedin) insan kaynakları uzmanları için bir devrim yarattı. İşten çıkış görüşmesi tarihi çok eskiye dayanan bir uygulama değil. Ülkemizde son 10-15 yılda yaygınlaştığını söyleyebiliriz. İşten çıkış görüşmesinin yaygın hale gelmesinin en büyük sebebi de işletmeye faydalarının net bir şekilde görülmesidir. Başta insan kaynakları yönetimi olmak üzere hepimiz geribildirime önem vermeliyiz. Hepimizin geri bildirime ihtiyacı var ve bir insan kaynakları yönetimi için geri bildirim alabileceği en kolay yer İşten çıkış görüşmesidir.

İşten çıkış görüşmesi ile ilgili bilmeniz gereken detaylar neler?

  • İşten çıkış görüşmesi bir duruma neden değil, bir durumun sonucudur.
  • İşten çıkış görüşmesi bir disiplin aracı değildir.
  • İşten çıkış görüşmesi tıpkı işe alım görüşmesi gibi organize edilmelidir.
  • Çalışana hesap sorma değil, işten çıkmasının ardında yatan detayları öğrenme sürecidir.
  • Çalışanı tekrar kazanabileceğiniz yer işten çıkış görüşmesidir.
  • İşte çıkış görüşmesi işe alım görüşmesi gibi davet edilmez.

İşten çıkış görüşmesi formu hakkında nelere dikkat edilmeli?

Form doldurulmadan önce bu formun neden doldurulması gerektiği ve amaçlarınız hakkında çalışana bilgilendirme yapın. Eğer çalışan formda sorulan sorularla ilgili olarak değerlendirdiği yöneticiye bilgi verileceğini düşünürse formda doğru bilgilere yer vermeyecektir. Çalışan yöneticisinden referans almış olabilir ve referansını yok etmemek için formda doğru bilgilere yer vermeyebilir. Ya da sıkça karşılaşıldığı şekilde olumsuz yanıtlar vermesi halinde alması gereken ücreti şirketin ödemeyeceğini düşünebilir. Unutmayalım ki bu form bir disiplin aracı değil, işten ayrılan çalışanın kafasının arkasındaki düşünceleri ve feedbackleri almaktır.

İşten çıkış formunu görüntülemek ve indirmek için buraya tıklayınız. (PDF)

İşten çıkış formunu görüntülemek ve indirmek için buraya tıklayınız. (WORD)

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!