AnasayfaBlogİşten Ayrılırken Yapılması Gerekenler
İşten Ayrılma

İşten Ayrılırken Yapılması Gerekenler

16 Mart 2018
İşten Ayrılırken Yapılması Gerekenler

İşinizden veya patronunuzdan nefret etseniz ve de yeni bir işe başlamak için can atıyor bile olsanız istifa etmek her zaman kolay değildir. Kovulmak üzere bile olsanız istifa etmek zor olabilir. Eğer işinizden istifa etmeyi düşünüyorsanız, işte istifanızı vermeden önce düşünmeniz gereken önemli noktalar. Öncelikle gerçekten bırakmak istediğinizden emin olun. Eğer emin değilseniz çok daha fazla bu konu üzerinde düşünmenizi tavsiye ederim. Burada da işinizden ayrılmak için iyi ve kötü nedenler listesi var. Kötü bir hafta geçirdiğinizden ve de daha iyiye gitmeyecekmiş gibi gözüktüğünden bırakmaktansa, doğru nedenlerden dolayı ayrıldığınızdan emin olun.

İşten ayrılmanın sonuçlarını düşünmek neden gerekli?

Bırakmak istediğinizden eminseniz, istifanızı bir başka iş yatırımına verir gibi dikkatli bir şekilde verin. Köprüleri yakmamak her zaman mantıklıdır. Referans olarak ne zaman eski işverenlerinize ihtiyaç duyacağınız belli olmaz.

İstifa Etmenin Artılarını ve Eksilerini Gözden Geçirin

İstifa etmeye karar vermeden önce bunun doğru karar olduğundan emin olun. Bir çalışan beni yeni işine başladıktan sonraki gün aradı. İstifa etmiş olmaktan pişmanlık duyduğunu ve geri gelmek istediğini söyledi. O arayana kadar biz  çoktan pozisyonu doldurmuştuk. Almayı düşündüğünüz pozisyondan emin değilseniz, bir günü ofiste çalışanları gözlemleyerek harcayın. Kararınızın doğru olduğunu da gösterebilir veya yeni işi istemediğinize de karar verebilirsiniz.

Seçenekleri Gözden Geçirin

Başka bir iş teklifi mi aldınız? Eğer öyleyse, mevcut pozisyonunuza karşı yeni pozisyonun artılarını ve eksilerini gözden geçirin. İş sorumluluklarına dahil olarak  iş ortamını, esnekliğini, maaşını ve yararlarını düşünün. Eğer yeni iş her şeyde önde geliyorsa ve doğru karar olduğunu düşünüyorsanız şüphe etmeyin. Ufukta yeni bir iş yok mu? İşi bırakmadan önce, temel şeyleri düşünün. Yeni bir iş bulmak üç veya altı ay, bazen daha uzun sürer. İyi bir nedenden dolayı bırakmadığınız sürece işsizlik yararları için uygun olmayabilirsiniz. Finansal olarak yönetmek için sahip olduğunuz yeterli birikim veya başka bir geliriniz var mı? Eğer istihdam durumunuz en iyi durumunda değilse, sahip olduğunuz işte kalmayı, maaş bordronuzu ve yeni iş aramaya istifa etmeden başlamayı düşünebilirsiniz. "İşiniz varken iş bulması kolaydır"  deyimi doğrudur.

Zamanında bildirin

Eğer ne kadar öncesinden ayrılacağınızı bildirmeniz gerektiğini belli eden bir istihdam sözleşmeniz varsa, ona uyun. Aksi takdirse, iki hafta önceden bildirmek uygundur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, birkaç hafta daha kalamayacak gibi hissedebilirsiniz. İşte önceden bildirmeden ayrılmanın yolları.

Daha Uzun Kalmanız İçin Hiçbir Gerekçe  Yok

Eğer işvereniniz sizden iki hafta daha kalmanızı istiyorsa, sizin bunu yapmak için hiçbir zorunluluğunuz yok. Yeni işvereniniz sizden planlandığı gibi başlamanızı isteyecek. Yapabileceğiniz şey bir önceki işverene eğer gerekliyse telefon veya mail ile yardımcı olabilmeyi teklif etmek.

İncelikle Nasıl Bırakılır

İstifa etmenin resmi yolu bir istifa mektubu yazmak ve de yüz yüze süpervizörünüze işi bıraktığınızı söylemektir. Bununla birlikte koşullara bağlı olarak telefon veya mail ile bırakmanız gerekebilir.

İstifa Mektubu Yazmak Neden Önemli?

Nasıl istifa ettiğinize bakmadan bir istifa mektubu yazın. Bir istifa mektubu sizin eski işvereninizle pozitif bir ilişki sürdürmenize siz yolunuza devam ederken yardımcı olabilir. Size referans vermesi için eski işvereninize ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz, bu yüzden basılı ve profesyonel bir istifa mektubu yazmak mantıklıdır.

Patronunuza Ne Söylemelisiniz

Ayrıldığınız haricinde çok şey söylemeyin. Pozitif konuşmayı vurgulayın ve de şirketin size nasıl yarar sağladığından bahsedin, ayrıca artık ileriye bakmanın vaktinin geldiğini söyleyin. Geçiş ve sonraki süreçlerde yardımcı olun. Negatif olmayın. Hiçbir anlamı yok! Ayrılıyorsunuz ve de iyi şartlarda ayrılmak istersiniz.

Referans isteyin

Ayrılmadan önce yöneticinizden bir referans isteyin. Zaman geçtikçe ve insanlar ilerledikçe önceki işverenlerin izini kaybetmek kolaydır. Elde bir mektup ve ya bir LinkedIn online önerisiyle muhtemel işverenlerinizle paylaşacak bir belgeniz olur.

Detayları Unutmayın

Ayrılmanız üzerine almanız gereken çalışan yararları ve maaşı hakkında bilgi edinin. Kullanılmamış tatil ve hasta günü hakkında sorgulama yapın. Ayrılmadan önce bir çıkış mülakatına katılmanız istenebilir.

Şirket Malını Geri Verin

Sahip olduğunuz herhangi bir şirket malını; anahtarlar, belgeler, bilgisayarlar, telefonlar ve size ait olmayan her şeyi geri verin. Şirket bunları geri almak için sizi kovalamak istemez ve de siz onları doğru zamanda getirmediğiniz için sorumlu tutulmak istemezsiniz.

İstifada Yapılmaması ve Yapılması Gerekenleri Gözden Geçirin

İstifanızı vermeden önce İstifada Yapılmaması ve Yapılması Gerekenleri ve istifayı olabildiğince incelikle gözden geçirin.

İşten Ayrılırken Yapılması Gerekenler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17049