Close
Mobil Menu Bars

İşletmelerin Ekonomideki Önemi Ve İşletme Yönetimi

12 Eylül 2017, 1288 defa okundu.
İşletmelerin Ekonomideki Önemi Ve İşletme Yönetimi
İşletmelerin Ekonomideki Önemi Ve İşletme Yönetimi

İşletme toprak, emek, sermaye gibi üretim faktörlerini bir araya getirerek kar elde etmek yada sosyal fayda sağlamak amacıyla kurulan üretim birimidir. Üretimin gerçekleştirilebilmesi için gerekli girdileri bir araya getirerek insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyet yürüten işletmeler kar elde etme yada sosyal fayda sağlama amacıyla kurulabilirler. Günümüzde gelişen teknoloji ve sosyo—ekonomik şartlar işletmelerin önemini daha da arttırarak sosyal ve siyasi aynı zamanda teknik bir birim olarak öne çıkarmıştır.

İşletme yönetimi eğitiminin önemi nedir?

Uluslararası sermayenin önündeki engellerin azaldığı ve sermaye akışkanlığının oldukça hızlandığı bir dönemde yaşıyoruz. Ülke ekonomisinde işletmeler üretim birimleri olmaları, yaratıcı olmaları, bölgelerin ekonomik gelişmesine önemli katkı sağlamaları ve üretim sonucu elde edilen gelirin tüketime harcanması yerine işletmeler tarafından tekrar üretime kaydırılması sonucu toplumsal tasarrufların artmasında ve değerlendirilmesinde etkin bir rol üstlenmeleri nedeniyle hayati öneme sahiptir. İşletmelerin varlıklarını ve büyümelerini sürdürebilmeleri iyi yönetilmeleri ile mümkündür. Firmaların yönetimi kompleks bir çevrede çok sayıda beceri gerektirir. Derin bir ekonomik bilginin yanı sıra iletişim ve sunum becerileri esneklik ve çalışma azmi gibi yetkinlikler iş dünyasında başarılı faaliyetler için büyük bir önem taşımaktadır. İşletme yönetimi ekonomik, toplumsal, siyasi, ekolojik ve etik bağlamlarda gelişmiş bir anlayış gerektirmektedir. Bu nedenle işletme yönetimi bütüncül bir bakış açısına sahip kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ekonomi de bu denli büyük bir öneme sahip olan işletmelerin iyi yönetilmesi için gerekli nitelikli insan kaynağının yaratılması için kamu ve özel sektörde çok sayıda eğitim kurumu açılmıştır. Kaliteli bir işletme yönetimi eğitimi sonucunda çalışanlar iş hayatında önemli farklar yaratarak toplumsal ve ekonomik gelişimin sürdürülmesini sağlarlar ve sertifika alarak kişisel gelişimlerine olumlu bir katkı sunmuş olurlar. Bu sertifikayla iş hayatında başarılı olma yolunda önemli bir adım atmış olabilirler. Bu bahsi geçen eğitimleri online eğitim yöntemiyle aldıklarında ise fayda yaratma konusunda yapılabilecek en iyi şeyi yapmış olacaklardır. İşletme yönetimi mezunları sorunları analiz etme, çözüm yöntemlerini değerlendirme ve ulaştıkları sonuçları iş yaşamında etkin bir şekilde kullanma ve kararlar alabilme yetisini kazanırlar. İster kar amacıyla olsun ister sosyal fayda üretme amacıyla kurulmuş olsun her türlü örgütün işletme yönetiminden mezun nitelikli çalışanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle işletme yönetimi mezunları her derece seviyesinde bu alanda iş bulma imkânına sahiptir. Çalışanlar da iş dünyasında kendi kariyerlerini ileriye taşımak için bu alanda eğitim alabilirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!