Close
Mobil Menu Bars

İşletme Yönetiminin Önemi ve Kapsamı

23 Eylül 2014, 4194 defa okundu.
İşletme Yönetiminin Önemi ve Kapsamı
İşletme Yönetiminin Önemi ve Kapsamı

İnsanlara faydalı olabilmek ürün ve hizmet sağlamak amacıyla kurulmuş birçok işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerin hedeflediği başarılara ve amaçlara ulaşabilmeleri ve en önemlisi de insanlara yeterince yararlı olabilmeleri için işletme yönetimi oldukça önem taşımaktadır.

Öyle ki, bu önemli konu zamanla profesyonel bir yüksek öğrenim programı haline gelmiştir. Sözü edilen programın amacı ise her işletmenin ihtiyacı olan küresel dünyanın getirdiği niteliklere uygun kişileri yetiştirmek ve bu nitelikli insanların bilgi ve becerilerini topluma kazandırmaktır. Aynı zamanda böylece güzel bir işletme yönetimi de sağlanmaktadır.

İşletme Yönetimi Nedir?

İşletme yönetimi programı birçok konuyu kapsamaktadır. Sorumluluk üstlenen yönetici yetiştirmekten tutun da iş hayatında kendi işyerini açıp çalıştırabilecek kadar yetkinliğe sahip kişiler yetiştirmeye kadar bu kapsam genişlemektedir. İşletme yönetiminde en önemli konulardan biri, yeterli bilgi ve donanıma sahip kişilerin yönettiği işletmeye yeni ve küresel ölçekte bir vizyon kazandırmasıdır.

Bunun için de klasik işletme yönetimi tekniklerine teknolojinin de entegre edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle program sadece yönetimin kişilere öğretilmesini değil, aynı zamanda nasıl kullanılacağının ve neyle kullanıldığında bu tekniklerin fayda sağlayacağının da öğretilmesini amaçlamaktadır.

Şu gerçek unutulmamalıdır ki, bir işletmenin ve o işletmeyi yönetenlerin günümüz standartlarına ulaşabilmesi için klasik işletme tekniklerine modern yöntemleri eklemesi şarttır. Ülkemiz dünya ülkeleriyle ancak bu yolla rekabet edebilir ve en önemlisi de dünya standartlarını yakalayabilir.

Aslında yönetim dediğimiz kavram genel anlamda, insanların işbirliği yapmasını ve onları bir hedefe yönlendirmesini sağlayan tüm faaliyetleri ifade eder. Yönetimde, başkalarını işe almak ve onlara yardımları sağlamak mümkündür. Yönetim, işletmelerin yaşamını ve ilerleme başarısını doğrudan etkiler. Yönetimin temel işlevleri planlama, organizasyon, yönlendirme  ve kontroldür.

İşletme Yönetiminde Temel Kavramlar Nelerdir?

İşletmeler, hedeflerine, siparişlerine, zamanlarına, sürelerine, kime ve hangi yollarla yapılması gerektiğini gösteren bir fatura hazırlar. Bu taslağa planlama denir. Koordinasyon ise, çalışmayı kolaylaştırmak ve başarıyı sağlamak için bir işletmenin tüm faaliyetlerinin uyum içinde yürütülmesidir. Bu durum işletmenin büyüklüğüne göre önemlidir. Çalışanların iş hedefine ulaşmak için çabalarını birleştirmek önemlidir. Çalışmanın etkili bir şekilde yürütülmesi, koordinasyon gücü ve değeri ile yakından ilişkilidir ve çalışanlar ile kullanılan ekipman arasında düzenli, uygun ve özlü bir iletişim sağlar.

Yönetim Kollarının Birbirleri ile İlişkisi Nelerdir?

İşletmeler de, bireyler de ve departmanlar da görevlerini başarıyla yerine getirmek için örgütsel etkinlik açısından yeterli değildir. Her bir birey ve bölüm de diğer bölümler ve bireylerle uyum içinde çalışırsa, işin bir bütün olarak başarısı belirtilebilir. Bireyler, bölümler ve kaynaklar açısından bütünlük sağlamalıdır. Bölümler, gruplar ve işlemler birden fazla etkinliğe sahip olamaz. Örneğin, satın alma departmanı zamanında ve yeterli giriş sağlıyorsa, üretim fırsatları artar. Üretim başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilirse, pazarlama departmanının işi daha kolay hale gelir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!