Close
Mobil Menu Bars

İşletme Yönetimi Eğitimine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

26 Mayıs 2015, 1353 defa okundu.
İşletme Yönetimi Eğitimine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?
İşletme Yönetimi Eğitimine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Bir ülke ekonomisi içinde birbirinden farklı faaliyet alanları bulunan ve hukuki yapıları, büyüklükleri, amaçları, organizasyonları ve üretim konuları birbirinden farklı işletmeler bulunmaktadır. Bu nedenle bir ülke ekonomisinin büyüklüğü, gücü ve gelişimi işletmelerinin gücü ve gelişimine bağlıdır. İşletmelerin gelişimi ve gücü de iyi yönetilmeleri ile ilgilidir.

İşletme Yönetimi

İşletmeler günümüzde sürekli değişen koşullara adapte olabilmeleri ve teknolojiyi kullanma becerileri ile ön plana çıkmaya çalışmaktadır. İşletme yönetimi alanında çalışanlar işletmenin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli donanıma sahip olmalıdırlar. Değişen piyasa koşullarında işletme yönetimi için bu gerekli donanımlara sahip insan sayısı yeterli değildir ve talep de giderek artmaktadır. Bu nedenle işletme yönetimi alanında eğitim gören insanların sayısının artması işgücüne önemli katkı sağlayacaktır. Kamu ve özel sektörde işletme yönetimi alanında gerekli çalışan ihtiyacını karşılamak üzere eğitim kurumları tarafında eğitimler açılmıştır. Nerdeyse tüm sektörlerde işletmelerin bulunması, karmaşıklaşan ve uluslar arası boyut kazanan piyasada rekabetin gittikçe artması işletmelerin yönetim fonksiyonunun profesyoneller tarafından yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Gelişimlere adapte olamayan ve yönetimi son gelişmeleri yakından takip edemeyen ve gerekli eğitimleri almamış olan çalışan ya da işverenler tarafından gerçekleştirilen işletmeler bu zor piyasa koşullarında kalıcı olamazlar. Böyle bir durum ise hem ülke ekonomisini hem de bireysel olarak bu işletme yatırımcılarını olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda piyasa da yeni yatırımları isteksizleştirerek çalışma hayatına ve işgücü piyasasına ikinci bir olumsuzluk olarak yansıyacaktır. İşletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi ülkelerin de ekonomik, sosyal ve siyasal hedefleri için gereklidir. Bu nedenle işletme yönetimi ile işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar yetiştirilmeye çalışılmaktadır. İşletme yönetimi programı sonunda katılımcılar ekonomik koşulları, işletmenin üretim ve yönetim süreçlerini daha iyi tanıyan bireyler haline gelirler. Mezunlar iş hayatına katılarak uygun çalışma koşullarında verimli ve üretken bir ekonomi için hayati görevlerini sürdürürler.

Gerek duyulan bu eğitimi uzaktan eğitim seçeneği ile de alabilirsiniz gün geçtikçe dünya üzerinde birçok insan uzaktan eğitimle kişisel gelişimlerini devam ettirmektedir. İşletme yönetimi programını uzaktan eğitim ile alanlar bu program sonunda başarılı olmaları durumunda sertifikalarını alarak iş başvurularında kullanabilirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!