Close
Mobil Menu Bars

İşletme Yönetimi Eğitimi Neden Gereklidir?

09 Nisan 2015, 2625 defa okundu.
İşletme Yönetimi Eğitimi Neden Gereklidir?
İşletme Yönetimi Eğitimi Neden Gereklidir?

Önemli bir ekonomik birim olarak işletmeler insan ihtiyaçlarını karşılamak için üretim veya pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirirler. İşletmeler bunu gerçekleştirirken kar elde etme amacıyla ya da sosyal fayda yaratma amacıyla hareket ederler. Amaçları ne olursa olsun işletmelerin önlerine koydukları hedeflere ulaşmak için günün şartlarına uygun yönetilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle hem işveren hem de işveren altında çalışanların iyi eğitimli olması önemlidir.

İşletme Yönetimi Eğitimi

İşletmeler ancak belirli donanıma sahip yöneticiler ile yüksek rekabetin yaşandığı ekonomi içerisinde var olabilirler. İyi yönetilen işletmeler hedeflerini ve bu hedeflere ulaştıracak araçları doğru seçerek hem kendi ekonomik yapılarına hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlarlar. İşletme yönetiminde deneyim kadar eğitimin ve teknolojinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Deneyim bir insanın yaşam süresi boyunca edindiği bilgileri kapsarken, eğitim milyonlarca insanın deneyimlerinden yola çıkarak bu deneyimlerin süzgeçten geçirilip derlenmiş halini size sunar.  İşletme yönetimi eğitiminin sonucunda işletmenin içinde bulunduğu durum daha gerçekçi bir şekilde ortaya konulup uygun hedefler ve bu hedeflere ulaşmayı sağlayacak araçlar doğru bir şekilde belirlenir.

Bir işletmenin yönetimi sadece o işletme ile ilgili bilgilere sahip olmanızla yürütülecek bir konu değildir. Örneğin çok iyi bir arabanız olsa ve siz arabanıza her yönüyle hakim olsanız da varmak istediğiniz yere ulaşmak için yol durumu, hava durumu, yakıt istasyonlarının konumu gibi başka verilere de ihtiyacınız olacaktır. Arabanızın çok iyi olması ve sizin ona tamamıyla hakim olmanız istediğiniz yere varmanızı sağlamayacaktır. Bu durum işletmeler içinde geçerlidir. İşletmenin dahil olduğu sektör, endüstri ve ülke ekonomisinin durumu hakkında bilgi sahibi olunması ve değişen koşullara uyum sağlayabilecek bilgi birikimine sahip olunması gereklidir. Aksi durumda belki birkaç girişim dışında kalıcı bir başarı sağlanamaz.

İyi bir işletme yönetimi eğitimi günün şartlarına uygun teknoloji destekli olmalıdır. İşletme yönetimi eğitimi üniversitelerden sağlanabileceği gibi uzaktan eğitim veren kurumlardan da sağlanabilir. Önemli olan eğitimin kalitesi ve bu eğitimi alan insanlara yapacağı katkıdır. Online eğitimler sonunda e -sertifika alınarak bu alanda iyi bir eğitim alındığı belgelenebilir.

Alınan uzaktan eğitim sonucunda işverenler İşletmelerinin iyi ve modern yönetimi için daha fazla donanım sahibi olurken çalışanlar ise aranan birer yönetici konumuna gelirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!