AnasayfaBlogİşinizi Aşk İle Yapmanın Formülü: Motivasyon
Motivasyon

İşinizi Aşk İle Yapmanın Formülü: Motivasyon

20 Haziran 2019
İşinizi Aşk İle Yapmanın Formülü: Motivasyon

Sabahın ilk ışıklarıyla çalar saatin sesiyle uyandınız. Gözleriniz hala sımsıkı kapalı. Aslında hemen kalkıp hazırlanmalısınız fakat bir türlü sıcak yatağınızdan ayrılamıyorsunuz. Bir, iki derken ancak üçüncü ertelemeden sonra alarmı kapatıp nihayet gözlerinizi açtınız. Yeni gün güneşin pırıltılarıyla deği tıpkı bir önceki gibi aynı yükleriyle omuzlarınızda. 

Acaba çalışmak zorunda olmasa mıydınız? Tanıdık bir senaryo mu? Bir çoğumuz için cevap maalesef evet sanırım. Ama biliyoruz ki bazılarımız için durum böyle değil. Peki bizi onlardan ayıran ne? Neden bazılarımız işine başlamak için şafaktan önce büyük bir istekle uyanırken bazılarımız evde tembellik yapmayı seçmekte. İşte bu iki grubu birbirinden ayıran sihirli sözcük: Motivasyon.

İçsel Mi Dışsal Mı?

Sözlükte insanı harekete geçiren şey güdülenme olarak tanımlanıyor. Peki neden hepimiz bu güdüyle harekete geçmiyoruz? Bu güdü içsel mi gelir ya da dışsal etkenlerle mi bağlantılıdır? Uzmanlara göre kişinin hedeflerini belirleme ve elde etmesindeki en önemli unsur motivasyondur. Araştırmalar kendi motivasyon seviyenizi ve öz kontrolünüzü etkileyebileceğinizi göstermekte.

Motivasyon dışsal olabilir. Bu nedenle bazı insanlar dış güçlerden ilham alır. Başkalarının dikkate alması, değer vermesi veya takdir etmesi bu kişilerin motivasyonunu yükseklere çıkarır. Motivasyon içsel de olabilir ve ilham bir kişinin içinden gelebilir. Kimileri için çalışmak, araştırmak, öğrenmek, okumak veya gezmek salt eylemin ötesinde tutkudur. Kişiler bunları yapmak için başkalarının onları teşviklerine veya harekete geçirmelerine ihtiyaç duymaz.

İşletmelerde Motivasyon

Çalışma hayatında motive olabilmenin birinci şartı kuşkusuz işini severek yapıyor olmak. Bu da beraberinde işe bağlılık duygusunu geliştiriyor. Spesifik olarak çalışan motivasyonu üzerine araştırma yapan psikologlara göre motive çalışan bulunması en güç olan çalışanlardan birisi. Dale Carnegie Training tarafından gerçekleştirilen başka bir çalışmaya göre ise, işletmelerde bağlı olmayan çalışanların sayısı bağlı çalışanlardan önemli bir marjla daha fazladır.

Yönetici ve süpervizörlerin sadece yüzde 45'i ve diğer seviyelerdeki kişilerin sadece yüzde 23'ü kendilerini bağlı yani işlerinde istekli, yaratıcı ve güven sahibi hissetmekte. Çalışanın bağlılığını etkileyen en büyük etkenlerden biri de çalışanın süpervizöründen memnun olmamasıdır. Yapılan çalışmalar patronları ile sıkıntı yaşayan kişilerin iş yerlerine yüzde 80 bağlı olmadığını ortaya koymuştur.

Çalışan Ne İster?

Peki liderlerin çalışanlarını motive etmek için hangi adımları atması gerekiyor? İş hayatında şartlar günden güne değişiyor. Patronların da  çalışanlarının istek ve ihtiyaçlarının değiştiğini anlamaları gerekiyor. Bu durum Z kuşağı üyelerinin başarılı olabileceği bir kültürün nasıl oluşturulacağı öğrenildiğinde daha da iyi anlaşılmıştır. 

Çalışanlar patronları tarafından dikkate alınmak, değer görmek, onaylanmak veya takdir edilmek ister. Bunu yapan patronların olduğu işletmelere bakarsak çalışanların işlerine görece daha bağlı olduklarını hemen fark edebiliriz. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve örgüt kültürünün oluşturulması bir yana işbirliği içinde çalışan iş arkadaşları da kişinin motivasyonunu ve işine bağlılığını arttırır.

Kendin İçin Yapılacaklar

Motivasyonumuzu yüksek tutmak için bizim de yapabileceğimiz şeyler var. En etkili motivasyon yöntemleri diye sıralarsak;                                                                                                                  

  • Kendinizi yapmak istediğiniz şeye ikna edin.                                                                                                                                               

  • Etrafınızı çok çalışan diğer insanlarla kuşatın. 

  • Görevlerinizi daha küçük görevlere bölerek yapın.                                                                                

  • Yaptığınız işe odaklanın.

  • Kendinize neden orada olduğunuzu hatırlatın ve daima pozitif kalmaya çalışın.

  • Daha düzenli ve programlı olmak için zamanınızı iyi yönetin

Zaman yönetmek konusu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veriyor. Katılıp zaman yönetimi eğitimi almanızın büyük bir faydası olacaktır.

Meditasyon Yapın

Bir önerim daha var. Son yıllarda çok etkili bir motivasyon yöntemi :Meditasyon. En genel anlamıyla meditasyon bir şeyi gözden geçirme ile olguların ya da durumların üzerine düşünme anlamına gelir. Başka bir deyişle, anda kalıp kendi zihnimize yönelmedir. Meditasyon yöntemlerini uygulamak sakinleşmek ve dinlenmek adına çok faydalı bir motivasyon tekniği.

Yine motivasyon konusu için İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfalarında Motivasyon İçin 9 İpucu yazısına göz atabilirsiniz. Bilimsel olarak meditasyonun insan vücuduna yararları tıbben ispatlanmıştır. Beden, zihin ve ruhun aynı anda huzura kavuştuğu meditasyon aslında bir şifalanma tekniğidir.

Yazar: Şebnem Topuz

motivasyon meditasyon beden zihin zaman yönetimi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat