AnasayfaBlogİşe Alım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İşe Alım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

16 Nisan 2021
İşe Alım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları alanı ile ilgili bir meslek olan işe alım uzmanı, ilgili kurumda çalışmak için başvuran adayları belli kriterlere göre değerlendiren bir göreve sahiptir. İşe alım uzmanı, insan kaynaklarının yarattığı bir meslektir. İnsan kaynaklarının en önemli işlerinden birini yerine getiren işe alım uzmanı, gelişen ve geleceğe taşınan mesleklerden de biridir. İşe alım uzmanının temel görevi, başvuruda bulunan adayların, kurum personeli olarak görev alıp alamayacağını değerlendirmektir. İnsan kaynakları alanının en gözde mesleklerinden biri olan işe alım uzmanlığını biraz daha yakından tanıyalım ve mesleği kariyer hedefi olarak görenleri bilgilendirelim. 

İşe Alım Uzmanı Nedir?

İşe alım uzmanı, insan kaynakları alanında kariyer hedeflemek isteyenlerin icra ettiği mesleklerden biridir. İşe alım uzmanı, çalıştığı işletme, şirket ya da ajans için başvuruda bulunan adayları geniş bir değerlendirmeye tabi tutan kişidir. İnsan kaynaklarının geliştiği bir kurum kültüründe işe alım uzmanı, insan kaynakları uzmanından ayrı görevlere sahip olur. Genellikle insan kaynakları departmanınında çalışan işe alım uzmanı, kurum için önemli ve gerekli bir işi yerine getirir. Üst düze kurumların çoğu bir insan kaynak departmanına sahiptir. İnsan kaynakları departmanına sahip bu kurumlar, işe alım da oldukça önemsemektedir. Diğerleri ise genellikle halkla ilişkiler uzmanı ya da işverenin kendisinin bizzat katıldığı bir işe alım gerçekleştirmektedir.

İşe alım noktasında, mesleki yetkinliklerini kanıtlayan bir işe alım uzmanından yararlanılır. İşe alım aşamalarını belirleyen, bir nevi kurumun yüzünü adaya sunan işe alım uzmanı, işe alım sürecini profesyonelce yönetir. Bir işe alım uzmanının kendini gösterdiği yer mülakat aşamasıdır. Bundan dolayı da iyi bir işe alım uzmanından mülakat yönetme ve değerlendirme yetkinliği beklenir. 

İşe Alım Uzmanı Ne İş Yapar?

İşe alım uzmanı ne iş yapar sorusu, en çok bu meslek dalında çalışmak isteyenlerin yanıt aradığı bir sorudur. İşe alım uzmanının temel işi, iş başvuru koşullarını oluşturmak ve ilgili mülakatları yönetip değerlendirmektir. Bunun haricinde ise işe alım uzmanı, ilgili pozisyonun iş analizini yaparak çalışan profili çıkarır.

Çalışan profili, işin gerekliliği için nasıl bir personel aranacağı ile ilgili bir geri dönüş sağlar. İşe alım uzmanı hazırladığı ve kurum ile beraber çıkardığı çalışan profiline uygun aday havuzu oluşturur ve gerekli işe alım sürecini başlatır. Ayrıca işe alım ile ilgili prosedürleri de insan kaynakları ile beraber işe alım uzmanı da yönetir. İşe alım uzmanı, tek bir kurumun insan kaynaklarında görev alacağı gibi insan kaynakları alanı ile ilgili bir şirket ya da ajansta da çalışabilir. Fakat genel olarak işe alım uzmanı ne iş yapar sorusunun yanıtı, aşağıdaki gibidir:

 • İş ilanlarının şartlarını belirleme

 • Kurumun işe alım aşamalarını ve politikalarını yenilemek

 • Sosyal medya ya da web sitesi insan kaynakları kariyer sayfasını güncelleyerek iş ilanını paylaşma

 • İşe alım uygulamalarını oluşturma ve işe alım kriterlerini oluşturma

 • Gelen başvurular için özgeçmiş ve aday havuzu oluşturmak 

 • Başvuruda bulunan adayları mülakata çağırma

 • Mülakata çağrılan adaylara uygun mülakatı belirleme ve yönetme

 • Mülakata çağrılan adaylardan uygun olanını seçme ve diğerlerini eleme

 • İşe alım ve işi sonlandırma ile ilgili prosedürlerini yerine getirme

İşe Alım Uzmanı Maaşları

İşe alım uzmanının maaşları, insan kaynakları alanı için geçerli olan maaş standartları ile aynı sayılır. İşinde yetkin ve deneyimli bir işe alım uzmanı, çalıştığı kuruma göre de 3.000-10.000 TL arasında bir maaş alabilir. İnsan kaynakları ile ilgili bir özel şirket ya da ajansta çalışan bir işe alım uzmanı, yüksek maaş alma durumundadır. Fakat, insan kaynakları uzmanında olduğu gibi çalışılan kurumun maaş üzerindeki etkisi çok büyüktür. İşe yeni başlayan stajyer işe alım uzmanı ise ya asgari ücretin altında bir maaş alır ya da asgari ücret alabilir. 

İşe Alım Uzmanı Nasıl Olunur?

İşe alım uzmanı olmak için okumanızın zorunlu tutulduğu bir bölüm yoktur. Öyle ki Sektörde yer alan bazı işe alım uzmanları; mühendislik, iletişim, medya, hukuk, sosyoloji ve halkla ilişkiler gibi birbirinden farklı alanlardan mezun olmuş kişilerdir. Bu kişilerin sektöre girmelerini kolaylaştıran şey ise insan kaynakları alanındaki deneyimleridir. Peki insan kaynakları alanında nasıl deneyim elde edilebilir?

Günümüzde farklı iş alanlarında kariyer hedeflemek hem kolay hem de zor. Şöyle ki bazı iş alanları, alanla ilişkili eğitimi önemserken bazı işlerde de ise bütünleşik beceri ve yetkinliklere sahip olmak önemseniyor. Bundan dolayı bazen insan kaynakları alanında çalışan bir endüstri mühendisliği mezununu görebiliyoruz. İnsan kaynakları alanında deneyim elde eden kişiler, ya istenen kriteri tamamıyla taşıyor ya da iletişim ağının güçlülüğünü kullanabiliyor. Bu noktada kişinin daha önceki işlerindeki referans noktaları ve deneyimleri çok etkili olabiliyor. İşe alım uzmanı pozisyonu için de insan kaynaklarında deneyim elde etmek gerekiyor. Deneyim noktasında insan kaynakları şirketlerinin işe alım uzman yardımcısı ya da stajyeri iş ilanlarını takip etmeniz yararınıza olabilir. 

Ayrıca bir diğer önemli nokta ise insan kaynakları ile ilgili eğitimler alma durumudur. İnsan kaynakları yönetimi ya da çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri gibi bölümlerden mezun olmadan da insan kaynakları eğitimleri alabilirsiniz. Günümüzdeki uzaktan eğitim ve yüz yüz kurslar aracılığıyla ilgili eğitimleri almak oldukça kolaylaştı. Enstitü bünyesinde yer alan insan kaynakları eğitimleri, size bu alanda herekli bilgi ve nitelikleri gösterme amacı taşımaktadır. Eğer kariyer hedefiniz işe alım uzmanlığı yolundaysa kendinize katabileceğiniz en az maliyetli ama en çok bilgi içeren eğitimlere göz atabilirsiniz. 

İşe Alım Uzmanının Mesleki Nitelikleri Nelerdir?

İşe alım uzmanının en belirgin mesleki niteliği, insan kaynakları alanında bilgi ve yetkinlik sahibi olmasıdır. İşe alım uzmanı, mülakat aşamasında hangi soruları soracağını önceden belirler, adayı nasıl rahatlatacağını ve konuşturacağını bilir ve işe kimi alacağını bilir. Genel olarak ise bir işe alım uzmanının mesleki niteliklerini belirleyen özellikler şunlardır:

 • İşe alım uzmanı, iletişim becerilerini iyi kullanır ve mülakat aşamasında da iletişim becerilerini kullanan adaylara dikkat eder. 

 • İnsan kaynakları ile ilgili süreçlere hakimdir ve insan kaynakları departmanı ile ekip çalışmasına hazırdır. 

 • Sunum hazırlama ve süreç raporlaması konusunda yetkindir. 

 • Mülakat aşamasında ön yargılı, saygısız ya da düşüncesiz bir tutumdan çok uzaktır. 

 • İşe alım uzmanı, işe alım ve mülakat teknikleri hakkında oldukça bilgi ve fikir sahibidir. 

 • Zaman yönetimi kullanarak ilgili işleri nasıl, ne zaman uygulanacağını hesaplar. 

 • İnsan kaynakları ve işe alım süreci ile ilgili bilgisayar kullanımı içeren programları iyi seviyede kullanır. 

İşe alım uzmanı olma yolunda, deneyim ve eğitimin yanı sıra değerlendirme yetkinliği ve iletişimin önemli bir yer tuttuğunu da unutmamanız gerekir. Çünkü iyi bir işe alım uzmanının, yürüdüğü yolda neye, neden karar verdiğini açıklayamaması gibi bir durum söz konusu olamaz. 

işe akım uzmanı işe alım uzmanı nedir işe alım uzmanı ne iş yapar işe alım uzmanı maaşları işe alım uzmanı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.