Close
Mobil Menu Bars

İşe Alım Sürecinde Mülakat Tekniklerinin Etkinliği

20 Ocak 2015, 1950 defa okundu.
İşe Alım Sürecinde Mülakat Tekniklerinin Etkinliği
İşe Alım Sürecinde Mülakat Tekniklerinin Etkinliği

Her iş başvurusunda karşılaşılan ve çoğu insan için büyük stres yaratan bir oturumdur mülakat. Ama bu stresi azaltmanın ve mülakatta daha başarılı olmanın yolları da var. Mülakat teknikleri eğitimi ile iş görüşmeleri öncesinde ne ile karşılaşacağını öğrenip hazırlıklı bir şekilde mülakata girebilirsiniz.

Adaylar ve görüşmeciler mülakat teknikleri ile iş görüşmesinde daha önce ortaya konulan ve deneyimlenen teknikleri öğrenirler. Bu eğitimle mülakatlarda genelde karşılaşılan olumsuzlukların üstesinden gelme ve her iki taraf içinde olumlu sonuçları almaya yarayacak bilgileri edinirler.

İşveren firmalarda işe alım süreci  İnsan kaynakları platformunda en önemli  süreçlerden biridir. Firmalar içersinde devamlı bir çalışan sirkülasyonunun var olması firmaya ciddi anlamda mali yük getirmektedir. Firmanın doğru adayı seçerek ,  personel alımında arayışını tamamlaması için başvuru değerlendirmesinin etkin ve verimli şekilde yapılması önemlidir.

Mülakat

Doğru mülakat teknikleri kullanarak işe alım sürecini tamamlayan firmalar, işletmenin geleceğini yapılandıran, amaç ve idealleri doğrultusunda  firmayı geleceğe taşıyabilen personelleri seçme başarılı olurlar.Mülakat teknikleri aşamasında başvuran adayın bilgilerinin tam olarak alınması , değerlendirilmesi ve sonuçların tam olarak yansıtılması mülakatın geçerliliği ve eminliği açısından oldukça önemlidir.

İşveren firma mülakat amaçlarının tespitini, mülakatı yapanların hazırlanmasını, mülakat ortamlarının hazırlanmasını, bilgilerin değerlendirilmesi ve karar verme sürecinin doğruluğunun kanıtlanmasını doğru olarak yapabilmelidir.İşveren firmaların etkili bir mülakat yapabilmesi için mülakat teknikleri için özel hazırlıklarını tamamlaması ve adayları değerlendirirken firma amaçlarını göz önünde bulundurması gereklidir.

İş başvurusu yapan adayların işe alınmalarını sağlamaları için başvuru görüşmelerinde mülakat tekniklerini bilmeleri ve doğru teknikle kendilerini çok iyi ifade edebilmeleri gereklidir. Mülakat teknikleri eğitimini doğru olarak uygulayabilen başvuru adayları, mülakat sırasında gelebilecek mülakat sorularına ve mülakatı yapan firma yetkililerine karşı davranışlarını belirlemede daha etkin bir yol izlerler.

İşveren firmanın genel politikaların bilinmesi, başvurulan iş hakkında detayların öğrenilmesi ve işveren firma tarafından hazırlanan mülakata gidildiğinde olması gereken tutum ve davranışların belirlenmesi, başvuru adayının işe alım sürecini kolaylaştıracaktır.

Mülakat tekniklerinin bilinmesi ve doğru olarak uygulanması hem işveren firmanın kendisi için donanımlı elemanı alarak gelecekteki şirket hedeflerini yakalaması açısından hem de başvuran adayın donanımlarını kullanabileceği kendine uygun bir işte çalışması açısından önemli ve gereklidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!