Close
Mobil Menu Bars

İşe Alım Sürecinde Belirteç Üç Soru

03 Kasım 2014, 2054 defa okundu.
İşe Alım Sürecinde Belirteç Üç Soru
İşe Alım Sürecinde Belirteç Üç Soru

İşe alım sürecinde sorulan sorular nelerdir?

İşe alım süreçlerini adayların gözünden incelemenin dışında bir kez de insan kaynakları uzmanı gözünden incelenmek istendiğinde iş başvurusu yapan adaya sorulacak üç soru aday hakkında tüm bilginin alınmasına neden olduğu için oldukça önemli yani belirteçtir. İlk olarak işe alım sürecinde belirteç üç soruyu sıralamak gerekirse bunlar:

İş ilanını nasıl öğrendin, bu işe başvurma kararınızı verdiren ve sizi işe çeken ne oldu, daha önceki işinizden ayrılma sebebiniz nedir şeklindedir. Bu sorulara iş başvurusunda bulunan adayların verdikleri cevaplar adeta kişilik belirleyici niteliktedir.

Örneğin, iş ilanını nereden öğrendin sorusunun cevabı her ne kadar kariyer siteleri, sosyal medya ve yazılı basın gibi genel olacak olsa da bu soruya cevap veriliş tarzı oldukça önem taşımaktadır. Bir aday mülakat sırasında firmanızı zaten uzun süredir takip ediyordum bu nedenle kariyer sitesinde ilanı görünce hemen başvurdum şeklinde cavap verirse doğru adaydır. Diğer yandan, kişiyi işe çeken şeyin ne olduğu sorusunda yine oldukça açıklayıcı olunmalı sevdiğim bir meslek şeklinde yetersiz cevaplar verilmemelidir. Bu üç soruya ek olarak kişinin eğitim bilgilerinin sorulması durumunda aldığı sertifikaları da mutlaka göstermesi gerekmektedir. Bu konuda yetersiz adayların ise online eğitim programları ile bu açıklarını kapatmalarını tavsiye ederim.

Neden Üç Adet Soru İşe Alımda Belirleyici Olmaktadır?

Şirketler, temelde zeki ve pratik kişilerle çalışmak istemektedir. Sorulan sorulara güzel, detaylı ama çabuk ve mantıklı cevaplar verebilen adaylar çok önemli kişilerdir. Basit bir soruya, hızlı bir şekilde akıllı yanıtlar verebilen adayların, iş hayatında da çabuk ve mantıklı kararlar vereceği düşünülmektedir.

Bu üç sorudan biri olan sizi işe çeken ne oldu ile adayın vizyonu hakkında da bilgi sahibi olan şirket, kişinin geleceğe dair hedef ve hayallerini de öğrenme imkanına sahip olur. Önceki işinizden ayrılma nedeni sorusunun sorulmasının sebebi de adayın şirketten ne beklediğini anlamaktır. Ve de adayın, şirket ile uyumlu bir ilişki yakalama ihtimali bilinmek isteniyordur. Kısacası üç adet kısa ve sıradan soruya, orijinal ve pratik bir şekilde cevap verebilmek adaylar açısından çok önemlidir.

Eğitim Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğitim sertifikasına sahip olan adayların, birçok farklı alanda kendini geliştirdiği açıkça belli olmaktadır. Bir kişinin işiyle ilgili aldığı lisans eğitiminden çok bunun üzerine kattığı diğer eğitimler daha önemli olmaktadır. Kişinin donanımlı olması son derece önemli bir artıdır. İşe alınma sürecinde sadece sorulara verilen cevaplar belirleyici olmayacağı için sizin kariyerinize ne kadar önem verdiğiniz de mühimdir. Kariyerine önem veren kişi kendini birçok yönden donatmıştır. Online ve ücretsiz bir şekilde alabileceğiniz birçok eğitim programı sertifikası ile kendinize çok büyük fayda sağlamış olursunuz. Bir işe kabul edilmeniz için sahip olduğunuz sertifikalar oldukça mühimdir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!