Close
Mobil Menu Bars

İşe Alım Danışmanları İçin İşe Alım Tavsiyeleri

08 Haziran 2016, 2939 defa okundu.
İşe Alım Danışmanları İçin İşe Alım Tavsiyeleri
İşe Alım Danışmanları İçin İşe Alım Tavsiyeleri

Deneyim eksikliği veya satış uyumuna uzak olması gibi iş başvurularını red eden bir bakışın işe alım sektörünün bakış açıları olduğuna inanıyorsanız bence madalyonun öbür tarafına da bakmanız gerekiyor. En azından bu daha adil olur. Birçok şirket bir sebepten dolayı işe alım şirketine işe alım sürecine yardımcı olmuyorlar. Kendi deneyiminden biliyorum! İnsan kaynakları uzmanları kendi hataları olmamakta birlikte detaylı bir bilgiye sahip olamadıklarından dolayı işe alım şirketi tarafından yöneltilen basit soruları cevaplayamazlar.

İşe alım danışmanları için tavsiyeler

Buna benzer olarak genellikle bir iş tanımı ya çok spesifiktir ya da o kadar genelleyicidir ki şirketin istediği gibi olmayan birçok adayı kendine çeker. Doğru işe doğru kişiyi yerleştirmek bir kenara dursun yanlış pozisyona atama yapmak bile mümkün.

Probleme birkaç tane yüzde yüz çözüm getirebilecek şeyler bulunabilir ama bence eğer işe alım uzmanları bu çizgileri benimserse işler gelişir.

Adım 1: Her zaman en az iki tane iş değerlendirme görüşmesi ayarlayın ve pozisyonun teknik ve iş terminolojisi içerip içermediğine dair sorular sorun.

Adım 2: Değerlendirme seanslarında hangi becerilerin/deneyimlerin kesinlikle zorunlu oluğunu, olsa iyi olurdu dediklerinizi ve zorunlu olmayanları belirttiğinizden emin olun. İş ilanlarında birçok reklam çıkar ve işe alım uzmanı olarak ne aradığınızı bilmek her zaman kolay değildir.

Adım 3: Verilecek ilanın bir kopyasını istemekten çekinmeyin; günün sonunda danışman ilanı bilgiye dayalı oluşturur bu yüzden mesajı doğru aldıklarından emin olun.

Adım 4: Pozisyonun veya pozisyonların resmi olarak onaylandığından veya hala iç onay sürecinde olup olmadığından emin olun.

Adım 5: Eğer birden fazla pozisyonda işe alım yapacaksanız aday listesini hızlı bir şekilde azaltmak için telefon mülakatı yapın.

Adım 6: Eğer işe alım sürecinde izinli olmayı planlıyorsanız o zaman başkasının sizin yerinize bu işle ilgileneceğinden emin olun; bir pozisyon için başvurup sadece "işe alım uzmanı izinde" olduğu için günlerce hatta haftalarca hiçbir haber alamamaktan daha kötüsü yoktur! Danışmanları çok garip bir pozisyona koyar ve onlar müşteriyi saha dışında tutarken adayların ilgisini canlı tutmaya çalışırlar. Bu her zaman kolay değildir.

Adım 7: Bir işe alım uzmanı olarak çok daha uygun bir kişinin son dakikada teklif yapmasını umarak ertelemenin ne kadar kolay olduğunu bilirim. İnsanların kariyerleri ile uğraştığınızın farkında olun ve karar vermenizdeki gecikme size sadece tereddütte kalmanıza değil aynı zamanda pozisyona çok iyi uyum sağlayacak birini de kaybetmenize mal olabilir ve siz bütün süreci en baştan başlatmak zorunda kalırsınız.

Adım 8: İşe alım sürecine yatırım yapmayı unutmayın. Her şirketin birisinin işe alındığı gün üretken olmasını beklemek gerektiğini düşünmemesi harika bir şeydir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!