Close
Mobil Menu Bars

İşaret Diline Hakim Olmak

03 Ekim 2019, 2191 defa okundu.
İşaret Diline Hakim Olmak
işaret dili eğitimi, türk işaret dili, işaret dili, eğitim, online eğitim, sertifika,

Her insan kendini ifade edebilmek ve çevresini anlayabilmek gayesiyle ortak bir dil oluşturur. Dünyamızda iletişime gölge düşüren pek çok engelle karşılaşırız. Bu engellerden birisi de şüphesiz işitme engelli insanlarla olanıdır.

İşaret Dili Nedir?

Bildiğimiz anlamıyla işaret dili işitme ve konuşma engellilerin birbirleriyle iletişim kurabilmek adına el, yüz hareketleri ve mimiklerle sağlanan görsel bir dildir. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde işitme engellilerin kullandığı dil Türk İşaret Dili olarak adlandırılır. TİÜK verilerine göre Türkiye'deki işitme engelli kişi sayısı 89,043 ve konuşma engelli kişi sayısı 55.480'dir. Engelli bireylerin sayısı Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ise dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10′unu oluşturuyor.

Türk İşaret Dili Eğitimi Tarihi

Osmanlı Devleti′nin işaret dilini 16. ve 17 yüzyıllarda sarayda, hamamlarda ve mahkemelerde kullandığını bildiren kayıtlar mevcuttur. Günümüzde kullanılan Türk İşaret Dili Osmanlı'da kullanılan Türk İşaret Dili midir orası bilinmez ancak II. Abdülhamit döneminde İstanbul'da açılan sağırlar okulunu düşünecek olursak Türk İşaret Dili Eğitimi tarihimiz en az 120 yıllıktır. İşaret dili eğitimi almanın önemi fark edildikten sonra İlk işitme engelli okulu ise 1817 yılında Amerika’da açılmıştır. 

Yaklaşık on yıldır İşaret Dili Eğitimi ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Özellikle uzaktan eğitim veren kurs ve online eğitimler işaret dili ihtiyacını gidermek için oldukça çaba sarf ediyorlar. 

İşaret Dilinin Genel Özellikleri

  • İşaret dili de konuşma dilinde olduğu gibi gramerden oluşur.
  • Eylem bildiren ifadelerde son ek bulunmaz. Konuşma dilindeki "çalışıyorum, okuyorum, yazıyorum" gibi fiiller Türk işaret dilinde ‘’Ben – çalışmak, ben – okumak, ben – yazmak" gibi iki farklı yapıyla ifade edilir.
  • şaret dili konuşma dilinden etkilense de birbirinden farklı yapılara sahiptir.
  • Soyut kavramları sağlayan ifadeler ortaktır.
  • İşaret dili ülkeden ülkeye farklılık gösterir.
  • şaret dilinin erkenden kullanılmaya başlanması da konuşma dilindeki gibi büyük önem taşır. 

İşaret Dili Eğitimi Neden Gerekli?

Okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, adliyeler, toplu taşıma alanları..Aklınıza gelebilecek her alanda işitme engelli insanlarla çalışabilir ve konuşma ihtiyacı duyabilirsiniz. İşaret Dili Eğitimi sayesinde bu dile hakim olacak kusursuz iletişim kurabilecek ve iş sahasında da istihdam şansınızı çoğaltacaksınız.

İşaret dili öğrenmek için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında alacağınız İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi ile online canlı ders imkanı bulabilecek video ve ders notlarıyla ise pekiştirme olanağına sahip olabileceksiniz. 

İşaret Dili Eğitimi Sonunda Sertifika Veriliyor Mu?

Uzaktan ücretsiz online eğitim kategorisinde dijital sertifika verilmektedir. Eğitimi tamamlayan kursiyerler sertifikası alıyor. İşaret dili kursu sertifikası olmadan resmi kurumlarda ve birçok özel kurumda iş bulmanız mümkün değil.

Bu nedenle kursu tamamlamanız ve sertifika almanız gerekir. Online ders alabilmeniz için sınırsız internetin yanı sıra tablet, telefon veya bilgisayar gibi cihazlara ihtiyaç vardır. Size verilen şifre ile siteye girerek üye olmanız gerekir. Daha sonra dersleri takip edebilirsiniz. Kaçırdığınız veya tekrar seyretmek istediğiniz dersleri siteye girerek izleyebilirsiniz. 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!