Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Öğrenin

14 Ağustos 2018, 4375 defa okundu.
İşaret Dili Öğrenin
işaret dili öğrenmek, işaret dili önemi, enstitü işaret dili, işaret dili eğitimi, işaret dili kursu

İşaret dili, doğuştan gelen ya da sonradan yaşanılan bir durumdan dolayı duyma ve konuşma yetisini kaybeden kişilerin iletişim kurabilmeleri amacı ile geliştirilen bir dildir. Bu dilde el ve parmaklar kullanılarak bir takım harfler ya da kelimeler benzetme yolu ile anlatılır. İşaret dilinde alfabedeki tüm harfler yer alırken kelimeler genelde kişide uyandırdığı anlam ve bazı benzerlikler kullanılarak anlatılır. İsim ve soy isim için alfabe harfleri kullanılırken bu harfler sonrasında kelime ve cümle başlarında kullanılmakla sınırlı kalır. İşaret dili eğitimi almak isteyen kişiler birilerine yardımcı olmak için, bir iş gereği kullanmak için ya da sadece merak edip kendilerine ekstra bir nitelik katmak için kurslara başvurabilmektedir. İşaret dili kursu veren kurumlar grup olarak ya da kişilerin bu yönde talebi olursa özel olarak dersleri verebilmektedir. İşaret dili eğitimi almak isteyen kişiler öncelikli olarak kurs için vakit yaratmalı ve kurs merkezlerine giderek konu ile ilgili bilgi almalıdır.

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

İşaret dili eğitimi alınırken öncelikle harfler ve alfabe öğrenilir. Bu konuda uzman olan bir öğretmen işaret dili alfabesinde yer alan harfleri gösterir ve kursa giden kişiler başka görsel materyallerden de faydalanarak bu işaretleri öğrenirler. İşaret dili kursu süresi kurslara ve katılan kişi sayısına göre değişmektedir. Kurs sonunca belge almak isteyen ve bu bilgisini profesyonel anlamda kullanmak isteyen kişiler belirli süre kurslara devam ederek gerekli durumlarda kurs merkezi tarafından yapılacak sınavlara girip başarılı olmalıdır. İşaret dili kursu için internet üzerinden ya da bulunduğunuz ildeki kurs merkezinden başvuru yapmanız mümkündür. İşaret dili eğitimi almaya başlamadan önce alfabeyi ve harfleri öğrenerek pratik yapabilir dilerseniz kursa hazırlıklı şekilde de gelebilirsiniz.

İşaret Dili Öğrenmek Ne İşe Yarar?

İşaret dili eğitimi alan kişilerin sayısı azdır. İşaret dilinin önemi burada ortaya çıkıyor. Bu yüzden bu dili bilmek ve işitme engelli kişiler ile iletişim kurabilmek önemli bir meziyettir. İşaret dili kursu bireysel olarak ya da ailenizden biri ile veya çok yakın bir arkadaşınızla katılabileceğiniz bir kurstur. Bu kursta öğrendiklerinizi birbirinizle pratik yapma şansı bularak işaret dilini de daha kolay ve çabuk öğrenebilirsiniz. İşitme ve konuşma engelli kimselerin iletişim kurmalarının tek yolu olan bu dil ne kadar çok kişi tarafından bilinirse bu dil o kadar çok gelişmektedir. İşaret dili kursu ve diğer kurslar için daha detaylı bilgiler almak ve başlangıç tarihlerini sormak için kurs merkezini arayabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsünde Eğitim Operasyon Uzmanı olarak görev almaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

İrfan Araç
13 Aralık 2019
5.0

İşaret dilinin önemi büyük teşekkür ederiz