Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Nedir?

26 Şubat 2020, 3220 defa okundu.
İşaret Dili Nedir?
işaret dili nedir, işaret dili evrensel mi, işaret dilinin tarihçesi, işaret dilinin genel özellikleri

İnsanlar hayatları boyunca birbirleriyle iletişim kurmak zorundadırlar. Her birey kendini karşısındakine anlatmak ve onu anlamak ister. Kişiler arasındaki bu iletişim sözlü ifadelerle, beden diliyle ve karşılıklı etkileşimle meydana gelir.

İşaret dili, işitme veya konuşma yetisine sahip olmayan bireylerle iletişim kurabilmemizi sağlayan el hareketleriyle yapılan jest ve mimiklerimizi kullanmamızı gerektiren sessiz ve görsel bir dildir. İşaret dili, sadece işitme ve konuşma yetisi olmayan insanların öğrenmesi gereken bir dil değildir. Aksine konuşabilen ve duyabilen insanların da öğrenmesi gerekir. Sonuçta bu da bir dildir. Yaşamımızda konuşma ve duyma yetisine sahip olmayan insanlarla karşılaşma olasılığımız çok yüksektir. O insanlarla iletişim kurabilmemiz için işaret dili eğitimi almamız şarttır.

İşaret Dili Evrensel Mi?

İşaret dili, diğer öğrendiğimiz dillerin aksine evrensel bir dil değildir. Ülkeden ülkeye değişebildiği gibi bölgeden bölgeye göre de farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise her ülkenin alfabesinin ve sözel dilinin aynı olmamasıdır.

İşaret Dilinin Tarihçesi

Tarihin her döneminde işitme engelli ve dilsiz bireyler iletişim kurabilmek için birbirinden farklı işaret dili geliştirmişlerdir. 1700’lü senelerde işitme engellilerin kullandığı işaretleşme sisteminin kendine ait grameri olan bir dil olduğu söylenmektedir. 1817’de Thomas Gallaudet tarafından ilk işitme engelli okulu Amerika’da açılmıştır. Ülkemizde işaret dilinin ne zaman ortaya çıktığına dair net bilgilere ulaşılamamaktadır. Fakat Evliya Çelebi'nin yazılarına göre ulaşılan bilgi 1500’lü yıllarda Osmanlı’da bulunan mahkemelerde iletişim sağlamak için işitme engelliler görev yapmıştır. Türkiye’de 1902 yılında II. Abdülhamit tarafından ilk işitme engelli okulu olan Yıldız Sağır ve Dilsizler Okulu açılmıştır.

işaret dili nedir, işaret dili evrensel mi, işaret dilinin tarihçesi, işaret dilinin genel özellikleri

İşaret Dilinin Genel Özellikleri;

  • Sözel dillerde bulunan gramer yapısı işaret dilinde de vardır.
  • Soyut kavramlar için kullanılan işaretler ortaktır ve bu kavramların anlatılmasında beden dili de oldukça önemli bir paya sahiptir.
  • Ülkelerin farklı dilleri olduğu gibi farklı işaret dilleri vardır.
  • İşaret dilinde çoğunlukla ek kullanılmamaktadır.
  • Sözel dillerde olduğu gibi işaret dilinin de erken yaşlarda öğrenilmesi daha faydalı ve kalıcı olmaktadır.
  • İşaret dilini kullanırken yüz mimiklerimizden de yararlanmalıyız.
  • İşaret dilinde aynı işaret birden çok anlama gelmektedir fakat hangi anlama geldiği cümle içerisinden anlaşılabilmektedir.

Türkiye’de İşaret Dili

Türkiye’de 1953 yılında işaret dili öğretimi yasaklanmıştır. 1992 yılına kadar bu konuda hiçbir çalışma yapılmamıştır. Diğer ülkelerde işaret dili adına önemli gelişmeler yaşanırken Türkiye’de hiçbir gelişme yaşanmamıştır. 1995 yılında MEB tarafından hazırlanan bir kılavuz sayesinde bu alanda çalışmalara başlanmıştır. 

İşaret Dilini Neden Öğrenmeliyiz?

İşitme engelli bireyler insanlarla iletişim kurabilmek için çok çaba sarf etmektedir. Bunun en iyi örneği dudak okumaya çalışmalarıdır. Dudak okumak için dikkat kesilip bir diyaloğun başlamasının ilk adımından, yani konuşmanın başında harcanan çabadan söz edilmektedir. Halbuki diyaloğa girdiği kişiler yani işitme engeli bulunmayan bireyler hiçbir çaba sarf etmeden duyabilmektedirler. İşitme engelli bireylerin karşılaştığı birçok sorun herhangi bir engeli bulunmayan insanlarla iletişim kuramamasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar işaret dilini bilmedikleri için bu bireylerle iletişim kuramamaktadırlar. Bu durum, işitme engelli bireylerin en temel hakları olan eğitim, sağlık, sosyalleşme, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi haklarını engellemektedir. İşitme engelli bireylerin hayatındaki asıl engel işitme engeli olmayan bireylerin işaret dilini bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Aslında ortada bir engel değil bir dil ayrılığı bulunmaktadır. İşitme engelli bireyler ile engelsiz bireyler arasındaki tek fark işitme engelli bireylerin ana dili işaret diliyken engelsiz bireylerin ana dili Türkçe olmaktadır. Yani tüm insanlar istediği sürece birbirleriyle iletişim kurabilmektedirler. Online eğitimler bünyesinde işaret dili eğitimi verilir. Eğitimlerden yararlanarak, kendinizi işaret dilinde geliştirebilirsiniz.

İşaret Dili Nedir?

Engelli bireylerle el ve kol hareketleri yardımıyla, kolay bir şekilde iletişim kurmamızı ve onları anlamamızı sağlayan görsel bir dildir. 

İşaret Dilinin Önemi Nedir?

Engelli kişilerin kendilerini ifade edebileceği tek dil olma özelliği taşımaktadır. İşitme engelli bireylerin sosyalleşme ve kendini ifade edebilme hakkı kazanmalarını sağlamak adına işaret dilini bilmek gerekir. 

İşaret Dili Eğitimi Nerelerden Alınır?

Çeşitli kurumlarda işaret dili eğitimi verilmesiyle birlikte, İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde online olarak yapılan işaret dili eğitimlerine katılabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!