Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Nedir?

12 Ekim 2018, 3914 defa okundu.
İşaret Dili Nedir?
İşaret Dili Nedir?

İşaret dili nedir? İşaret dili, konuşma ve işitme yetisini kullanamayan bireylerin jest, mimik ve vücut dillerini kullanarak anlaşmalarını sağlayan dildir. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde onunu engelli bireyler oluşturmaktadır. Bu da engelli bireylerle iletişimi sağlamak ve kolaylaştırmak için yeni atılımlar yapmak gerektiğini gösterir. Bu sebeple günümüz şartlarında işitme engelli bireylerle anlaşmayı sağlayabilmek için işaret dili eğitimlerine çok fazla önem verilmektedir. İşaret dili eğitimi gelişen ve değişen dünyada kişinin hem kendine kattığı bir değer hem de iş dünyasında kişiye farklılık sağlayabilecek bir eğitimdir.

İşaret Dili Kursları

Günümüzde artık insanların sadece yaptıkları mesleğin eğitimini almaları kişiyi öne geçirecek etmen olmaktan çıkmıştır. Kişinin gelişen dünyaya ayak uydurması ve kendini her değişimden haberdar tutması gerekir. Kendine yeni bir şeyler katması gerekir. İşaret dili eğitimi kişinin hem kendini geliştirebileceği hem de insanlara yardım ya da iş anlamında kullanabileceği bir eğitimdir.  İşaret dili kursu araştırıldığında bu eğitimi veren çok fazla kurs vardır. Bu sebeple kurstan çok verimli şekilde ayrılabileceğin ve sertifika noktasında güvenebileceğin kurs merkezlerini seçmek oldukça önemlidir. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü birçok eğitimi sunan ve sertifika anlamında da güvenebileceğiniz bir kurumdur. İşaret dili kursu da mevcut bulunmaktadır.

işaret dili, işaret dili nedir

Kişi işaret dili kursu sonrasında eğitimleri tamamlandığında sınava tabi tutulur ve sınavda gerekli başarıyı gösterdiğinde sertifikayı almaya hak kazanır. 

İşaret Dili Eğitimini Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü işaret dili eğitimi anlamında uzman öğretmen ile çalışmakta ve işaret dili kursu bittiği zaman kişi kendini bu konuda yeterli hissetmektedir. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsünde işaret dili eğitimi haricinde birçok eğitim bulunmakta ve örgün haricinde online eğitimlerle de kişi kendine bir çok şey katabilmektedir. Online eğitimlerin hepsinin ücretsiz eğitim olması ve eğitim sonrasında kişiye dijital sertifika şifrelerinin verilmesi de İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimlerini cazip kılan etkenlerden biridir.

İşaret Dili Eğitimi Kişiye Ne Katkı Sağlar?

Günümüzde iş dünyası sürekli olarak daha yetkin eleman arayışına girmektedir. İşitme engelli bireylerin de birçok yerde mağdur olması ve iletişim kuramamasından dolayı işaret dili eğitimi alan bireylerin önemi artmıştır. Birçok iş yerinin işaret dili bilen eleman araması da iletişim problemini ortadan kaldırıp daha eşitlikçi bir ortama sahip olmak istemesidir. Geçtiğimiz son birkaç yılda sınav şartı aranmaksızın sadece işaret dili eğitimi alan ve bu konuda yetkin kişilere devletin kadro açtığı kurumlar vardır. Bu sebeplerle işaret dili kursu araştırma noktasında titiz davranıp işaret dili eğitimi almak ve sonrasında da sertifika sahibi olmak oldukça önemlidir. Eğitim sayesinde yeni iş imkanları elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Salih Yalnız
13 Aralık 2019
5.0

İşitme engelli olan insanlarla iletişim kurabilmek için işaret dili herkesin öğrenmesi gereken bir şey bence. Duyarlılığınız için teşekkürler...