Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Kursu İle Ne Öğrenebilirim?

13 Eylül 2019, 3321 defa okundu.
İşaret Dili Kursu İle Ne Öğrenebilirim?
işaret dili, işaret dili kursu, işaret dili eğitimi, online eğitimler, sertifika,

Dünya dilleri içerisinde kendi kategorisinde çok farklı olan işitme dili, zihinsel iletişim özelliğine sahiptir. El hareketleri ve beden hareketleriyle zihinde oluşan kelimeler, iletişimi sağlamaktadır. Bu hareketler, bölgesel anlamda farklılık göstermektedir. Ülkemizde de işaret dili kursu programı, bölgesel anlamda farklılık göstermektedir. Online eğitimler programında ulusal kategoride hazırlanan dil programı yer almaktadır. 

Eğitim Programının Konuları 

 • Türk Alfabesinin yapısal ve tarihsel özellikleri ilk dersin konusudur. Türk harf inkılabı, alfabeyi oluşturan harfler, bu harflerin işaretlerle ifadesi, dersin temel konularını oluşturuyor.
 • Türk Alfabesinde yer alan harflerin kullanışı ve bu harflerle kelimenin oluşumu, ikinci bölümün konusudur.
 • Fiil ve kelime grupları, bu grupların özellikleri ve cümle içerisinde kullanımı, temel eğitimin üçüncü safhasını oluşturuyor.
 • Ayrıca iletişim için gerekli cümle kalıpları da öğretilmektedir. Kelime oluşturma işlemini bitiren kursiyerler, el, mimik ve vücut dili yöntemi ile öğrenilen kelimeleri kullanarak cümle kurmaktadır. 
 • Harf eğitiminde harfin şekli, parmakla gösterilmektedir. Her kelimenin için el, vücut ve mimik hareketi bulunmaktadır. El, vücut ve mimik hareketi olmayan kelimeler, tek tek kodlanarak gösterilir. Yani kelimeyi oluşturan harfler tek tek el hareketleriyle gösterilir. 

5

İşaret Dili Eğitimi Programında Neler Var?

Bir hafta süren ve eğitimi tamamlayanlara dijital sertifika veren online eğitim, bir hafta sürüyor. Evden, iş yerinden kısacası istediğiniz her yerden bu eğitime katılabilirsiniz. Eğitimde başarı sağlanabilmesi için kursiyerin gayret etmesi gerekir. Online eğitimde bütün konular öğretilir ancak kursiyerin gayret ederek konuları tekrar etmesi gerekir. Anlamadığı konuları tekrar ederek pekiştirme yapmalıdır.

Eğitimin ilk konusu Türk Alfabesidir. Alfabeyi oluşturan harfler 29 tanedir. Bu harfler el işaretleriyle gösterilir. Eğitime katılan kursiyer, bütün harfleri öğrendikten sonra eğitimin ikinci kısmına geçebilir.

Eğitimin ikinci bölümünde, işitme engellinin hayatının en önemli kısmı olan aile fertleri bulunmaktadır. Kendisi, aile fertleri ve günlük yaşamda birlikte yaşadığı kişiler, işaretlerle kodlanmaktadır. Mesela babası sakallıysa, sakal işareti ‘baba’ kelimesinin karşılığı olacaktır. Abisi bıyıklıysa, ‘abi’ kelimesinin karşılığı bıyık hareketi olacaktır. En küçük kardeş ise el ile en düşük seviyeyi işaret ederek tarif edilmektedir. Abla ‘uzun saç’ hareketiyle tarif edilebilir.

 • Evde ve çevrede en çok kullanılan nesnelerin tanıtımı da yine el, mimik ve vücut hareketleriyle tanıtılmaktadır. Online eğitim programında, işitme engelliler için önemli olan konular ilk sırada yer almıştır.
 • Gün, ay, yıl ve saat terimleri, günlük hayatta çok kullanılmaktadır. Online eğitim programında saat eğitimi, en önemli konulardan biridir. Bu eğitimden önce kursiyere rakamlar öğretilmektedir.
 • Üzüntü, sevinç, şaşırtma, korkma ve benzeri duyguların tarifi, yine el işaretleriyle yapılıyor. Bu işaretlerle birlikte mimik ve vücut hareketleri de ihmal edilmiyor.
 • Doğanın en önemli parçası olan bitkiler ve ağaçlar da eğitim programında yer alıyor. Bitkileri tarif eden el hareketleri, mimikler ve vücut hareketleri, uzman eğiticiler tarafından öğretiliyor.
 • Günlük hayatımızda karşımıza çıkan ana renkler ve diğer yan renkler, renk kategorisinde öğretiliyor.
 • Cansız varlıklar da eğitim programında yer alıyor.

Diğer Konular 

Yukarıda saydığımız konular, temel konular ve günlük hayatımızı doğrudan etkileyen konulardır. Bunların yanı sıra, işaret dili kursu programında, iklim, coğrafi terimler, yemek siparişi, yemek çeşitleri, giyecekler ve günlük kullanıllan eşyalar öğretilmektedir. Katılımcıların günlük yaşantısını doğrudan etkileyen eşyalar, ilk aşamada öğretilmektedir.

Alışveriş konusu, işaret dili kursu eğitimin en önemli konularından biridir. Sosyal hayatta zorunlu bir ihtiyaç haline gelen alışveriş, işaret dilinin en önemli konusudur. AVM, market ve benzeri yerlerden alışveriş yapma imkanı sunan işaret dili, temel gıdaları öğretmekle işe başlamaktadır.

Ülkeler, şehirler, mahalle ve sokaklar diğer konular içerisinde yer almaktadır. Günlük kullanılan matematiksel işlemler, sporla ilgili konular, fiil ve davranışlar, günlük konuşma diyalogları ve sağlık sektörü ile ilgili terimler öğretilmektedir. İş dünyası, dinle ilgili konular, mesleki konular ve hukuki konular öğretilmektedir. İşaret dili kursu programının temel konularından sonra önem sırasına göre diğer konular öğretilmektedir.

15

İşaret Dili Eğitimi Sonunda Sertifika Veriliyor Mu?

Uzaktan ücretsiz online eğitim kategorisinde, dijital sertifika verilmektedir. Eğitimi tamamlayan kursiyerler sertifikası alıyor. İşaret dili kursu sertifikası olmadan resmi kurumlarda ve birçok özel kurumda iş bulmanız mümkün değil. Bu nedenle kursu tamamlamanız ve sertifika almanız gerekir.

Online ders alabilmeniz için sınırsız internetin yanı sıra tablet, telefon veya bilgisayar gibi cihazlara ihtiyaç vardır. Size verilen şifre ile siteye girerek üye olmanız gerekir. Daha sonra dersleri takip edebilirsiniz. Kaçırdığınız veya tekrar seyretmek istediğiniz dersleri siteye girerek izleyebilirsiniz. Bu şekilde pekiştirme yapabilir, anlamadığınız konuları tekrar tekrar seyredebilirsiniz. Uzaktan eğitim, zaman kısıtlaması ve mekan mecburiyeti oluşturmayan pratik bir yöntemdir. Online eğitim diğer eğitim seçenekleri kadar kaliteli ve etkili sonuç vermektedir.

Sertifikanın Avantajları Nelerdir?

Evinizde işitme engelli bir birey varsa bu dili öğrenerek onunla rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Resmi kurumlarda, özel şirketlerde ve vakıflarda sertifika sayesinde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Eğitimi alan işitme engelliyse bu eğitim sayesinde dış dünya ile rahatlıkla iletişime geçebilir. Bu eğitimin en önemli farkı zihinsel iletişim özelliğine sahip olmasıdır. El, mimik ve vücut hareketi ile oluşturulan kelimelerin zihne kaydedilmesiyle birlikte bu dil rahatlıkla kullanılabilir. Birçok kurumda işitme engelli tercümanı zorunlu hale gelmiştir. Bu kurumlar zaman zaman bu kategoride eleman almaktadır. Online eğitim programını tercih ederek işaret dili tercümanı olabilirsiniz. Eğitimin sonunda verilen dijital sertifika iş başvurularında kullanılabilir. 

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!