Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

08 Ocak 2019, 2721 defa okundu.
İşaret Dili Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İşaret Dili Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanlar arasında sessiz dil olarak anılan işaret dili işitsel engellilerle anlaşma için kullanılan bir dildir. Bunun yanı sıra evrensel bir dil olma yolundadır. İnsanlar duymayı biliyorum ve çevremde duymayan yok diye işaret dili öğrenmek isteyenlere anlam veremiyor. Halbuki işitsel engelli olmak için herkes adaydır. Bir insanın bir özelliğinin eksik olması onun insan olmasına engel değildir. İnsanlar işaret dili gibi dilleri öğrenmeye yanaşmadıkları için o işitsel duyuları olmayan insanların önlerine engel koyabilirler.

İşaret Dili Nedir Ne Değildir? 

işaret dilinin önemi, işaret dili nedir, beden dili, sessiz dil

İşaret dili, işitme veya konuşma engellilerin birbirleriyle ya da bu dil bilen insanlar ile elleriyle, mimikleriyle ve tüm beden diliyle anlaşması demektir. Her yörenin işaret dili aksanları ve lehçeleri farklıdır. Dünyanın dilleri birbirlerinden farklı olduğu gibi dünya işaret dili de birbirinden farklıdır. İşaret dili eğitimi bunun için vardır. Türk dilinde bazı farklı lehçeler olduğu gibi işaret dilinin de farklı lehçeleri vardır. İlk işaret dili kursu 1 asır süre önce kurulmuştur. Yazılı bir dil olmadığı için işaret dili kursu kayıtlarda mevcut değildir. İşaret dili yalnızca el kol hareketlerinden veya parmak hareketlerinden oluşmaz. Bu dile yüz minikler de dahildir aynı şekilde tek olarak yüz ve mimiklerden de oluşmaz. Engelsizler eğer ki bu işitsel engeli olan insanlara yardım etmek isterse işaret dili eğitimi alarak bu dili öğrenmelidir. Gerekli eğitimi işaret dili kursu olarak açılan kurumlarda alınmalıdır.

İşaret Dili Kursları Var mı?

işaret dili öğrenmek, işaret dili eğitimi, işaret dili kursu

İşaret dili kursu tüm işaret dilini öğrenebilme ve bu konuda eğitim vermeniz için sertifika alabilme şansını sunuyor. İşaret dili eğitimi için kursların hızla artmasındaki sebep ise işaret dili öğreniminin hızla yaygınlaşmasıdır. İşaret dili eğitimi kurslarına giderseniz işaret dilinin tanımını ve önemini kavrayabilirsiniz. İşaret dili eğitimi kursunda el alfabesi ve el dışı hareketleri de öğrenip temel işaret dili öğreniminizi tamamlamış olursunuz. Jest ve mimiklerin anlamlarını da öğrenebilirsiniz. İşaret dili kursu içerisinde sizlere sunulan dersler arasında en başta Türk işaret ili temel alfabesini görmüş olursunuz. Bu kurslara gidebilmeniz için sadece işitme engellilerle konuşmak isteiğiniz olması ve el, kol ya da yüzünüzü kullanmanızı engelleyen bir engelinizin olmaması yeterlidir.
Türkiye'de 3 milyonu aşkın işitsel engelli bulunuyor. Devlet daireleri ve özel kurumlarda işlerini halledebilmek için mutlaka o kurumda çalışan bir işaret dili bilen bir insanın olması gerekiyor. Türkiye'de bu durumda işaret dili kurslarını yaygınlaştırmış ve ilaveten bu alanda insanların iş sahibi olmasının önünü açmıştır.

İşaret dili hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da işaret dili öğrenmek için yapmanız gerekenleri öğrenmek istersiniz, diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!