Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Çevirmeni Olmak

29 Temmuz 2019, 3541 defa okundu.
İşaret Dili Çevirmeni Olmak
işaret dili, işaret dili çevirmeni, eğitim, işaret dili eğitimi, işaret dili kursu,

İşaret dilini iyi seviyede öğrendiğiniz taktirde kendinize yeni bir kariyer yolu açabilirsiniz. Kuşkusuz işaret dili öğrenmenin akla gelen ilk faydası işitme engellilerle anlaşabilmek ve onların da toplumun geri kalanıyla iletişim kurmasını sağlayabilmektir. Ancak bu becerinizi profesyonel olarak da kullanmanın bir yolu var. İşaret dili çevirmeni olarak hem kendinize yeni bir iş alanı yaratabilir hem de manevi tatmin seviyesi yüksek bir meslek sahibi olabilirsiniz.

İşaret Dili Çevirmeni Nasıl Olunur?

Öncelikle işaret dili çevirmeni nedir sorusuna açıklık getirerek başlayalım. İşaret dili çevirmeni konuşma dilini işitme engelli birey için ve işaret dilini de duyan birey için anlaşılır kılan kişidir. Yani bu çevirmenin görevi sadece işitme engellilerin anlatılanı anlamasını sağlamak değildir. Aynı zamanda, işitme engellinin kendini dünyaya ifade edebilmesinden sorumludur.

İşaret dili çevirmeni olmak için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir çevirmenlik kursu bitirmeniz gerekiyor. Kursun sonunda bir uygulamalı sınava tabi tutulacaksınız. Ardından işaret dili çevirmeni yeterlilik sınavına girip başarıyla geçmelisiniz. Sınavda yedi kişiden oluşan bir komisyondan geçer not almanız gerekiyor. Böylece beş yıl geçerliliği olan İşaret Dili Öğreticiliği ve Tercümanlığı sertifikasını almaya hak kazanmış olacaksınız. Tüm bunları yapabilmek için en az lise mezunu olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Eğitiminizi tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra resmi olarak işaret dili çevirmenliği yapabilir olacaksınız. Ülkemizde başta eğitim ve hukuk olmak üzere sağlık, spor ve sanatla ilgili birçok alanda işaret dili çevirmenlerine ihtiyaç duyuluyor. İşaret dili çevirmeni olarak adliyelerde bilirkişi olarak çalışabileceğiniz gibi noter, banka, tapu dairesi, karakol, belediye ve hastanelerde gereksinim duyuldukça görev alabilirsiniz.

İşaret Dili Çevirmeni Olmak İçin Gerekenler

  1. Lise mezunu olmak
  2. İyi seviyede işaret dili bilmek
  3. MEB onaylı bir çevirmenlik kursu almak
  4. Kurs bitirme sınavını geçmek
  5. İşaret dili çevirmenliği yeterlilik sınavından geçer not almak 

Listenin ikinci maddesinde sorun yaşıyorsanız, endişelenmeyin. İşaret dili öğrenmenin birçok yolu var ve hiç de zorlu bir süreç değil.

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

İşaret dili işitme engellilerin iletişim kurarken kullandığı mimikler ve el hareketlerinden meydana gelir. Sanılanın aksine dünyadaki tüm işitme engellilerin anlayabileceği tek bir işaret dili yoktur. Her ülkenin kendine ait bir dili vardır ve dünya genelinde 110’dan fazla işaret dili bulunur. İşaret dilleri konuşma dilleriyle de paralel ilerlemez çünkü işitme engelli her topluluk kendine ait farklı bir iletişim yolu yaratmıştır. Mesela hem İngiltere’de hem Amerika’da konuşulan dil İngilizce olmasına rağmen iki ülkede kullanılan işaret dilleri birbirlerinden tamamen farklıdır.  

İşaret Dili Eğitimi

Türk İşaret Dili Osmanlı Devleti’nden bu yana kullanılıyor ancak bu dilin yaygınlaştırılması konusunda maalesef çok başarılı değiliz. Eğitim düzgün bir sisteme oturtulamadığı için işitme engelli çocukların büyük çoğunluğu işaret dilini öğrenmeden büyüyor. Herhangi bir dili ana dil olarak benimsemek için kritik dönem olan ilk beş yaş geçtikten sonra da işaret dilini öğrenmek daha zor bir hal alıyor.

Bu nedenle bu dili öğrenmek ve öğretmek için engelli ya da engelsiz herkesin vereceği emek büyük önem taşıyor. İşaret dili çevirmeni olmak için atacağınız adımlarda internet üstünden size yardımcı olacak birçok kaynak var. İşaretçe sitesinden görüntülü bir tid sözlüğüne erişebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait tidsozluk.net sitesinde işaret dilinin günlük hayatta kullanımlarından bazı örnekler bulmak mümkün. İstanbul İşletme Enstitüsü’ndeki işaret dili eğitimi internet üzerinden ve ücretsiz online eğitimler kapsamında. Bir hafta süren işaret dili kursu öğrencileri eğitimde başarılı olursa enstitüden sertifikalı eğitimler tarafından onaylı sertifika alabiliyor. 

Yazar: İlayda Özveren
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!