Close
Mobil Menu Bars

İşaret Dili Bilmenin Avantajları

21 Mayıs 2019, 3736 defa okundu.
İşaret Dili Bilmenin Avantajları
işaret dili, işaret dili eğitimi, işaret dili iş imkanları, beden dili, iletişim

İşaret dili nedir? İşaret dili duyma ve konuşma organlarının işlevlerini kısmen ya da tamamen kullanamayan kişilerin jest, mimik ve beden dili becerilerini kullanarak diğer insanlarla iletişim kurmasını sağlayan bir dildir. Tabii bu iletişimin gerçekleşebilmesi için sadece işitme veya konuşma engeli olan kişilerin değil toplumdaki diğer bireylerin de bu dili bilmesi gerekir. Bu nedenle ülkemizde ve tüm dünyada işaret dilinin daha fazla insan tarafından bilinmesi ve kullanılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Türk İşaret Dili Nedir?

İşaret dili küresel bir dil, yani tüm dünyada ortak kullanılabilen bir dil olmasına karşın bazı işaretlerin ve mimiklerin anlamları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ülkemizde kullanılan işaret diline de ''Türk İşaret Dili'' adı verilmektedir. İşitme engeli olan Türk vatandaşları ve onlarla iletişim halindeki toplum bu dili öğrenmelidir. 

Ülkemizde farklı bölge ve şehirlere göre söz ve sözcük gruplarında farklılıklar görüldüğü gibi Türk İşaret Dili de bu şekilde kendi içinde bir gramer yapısına sahiptir. Örneğin; yüklemler işaret dili yoluyla ifade edilirken ek almaz ve günlük hayatta yüklemlere getirdiğimiz olumsuzluk ekleri bu dilde bulunmaz. Olumsuzluk eki yerine yükleme ''değil'' sözcüğü getirilerek olumsuzluk anlamı sağlanmış olur. Soyut kavramların ifade edilişi ise hemen hemen tüm dünyada aynı işaretler kullanılarak yapılır. 

İşaret dilinin en büyük destekçileri jest ve mimiklerdir. Bazen söylemek istediğimiz şeyin işaret dilindeki karşılığının ne olduğunu bilmeden de beden dilini etkin kullanarak karşımızdaki kişiyle iletişim kurabiliriz. Bu nedenle etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanımı becerisine sahip olmak da işaret dili eğitimi sırasında faydalı olacaktır. 

İşaret Dili Bilenler İçin İş İmkanları Neler?

Günümüzde birçok TV programında, sanal ortam üzerinden yayın yapan dizi - film izleme sitelerinde, haber kanallarında, maç anlatımları sırasında veya sosyal medya üzerinden yapılan yayınlarda mutlaka ekranın bir bölümünde işaret dili ile anlatıma yer verilmektedir. Tüm bu yayıncı kuruluşlar işaret dili eğitimi almış ve bunu sertifika ile belgelendirebilen uzmanlar aramaktadır. Bugün muhabir ya da spiker olarak bir medya kuruluşuna başvuru yaptığınızda işaret dili sertifikasına sahip olmak sizi ön plana çıkaracaktır.

Kurumsal firmaların birçoğunda işitme veya konuşma engeli olan çalışanlar bulunmaktadır. Bu hassasiyete sahip firmalar kurum içerisinde iletişimsizlikten kaynaklı sorunların yaşanmaması adına diğer çalışanlarının da işaret dili kullanabiliyor olmasını tercih eder. Bu nedenle birçok firma için iş başvurusu yaparken işaret dili biliyor olduğunuzu belirtmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Her şeyden önce bir firma içerisinde işitme veya duyma engeli olan herhangi bir çalışan bulunmasa dahi sizin kişisel gelişiminiz adına işaret dili öğrenmek için girişimde bulunup bu eğitimi almış olmanız hem kendini geliştirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seven hem de duyarlı bir insan olduğunuzu gösterecektir. Bu da insan kaynakları biriminin görüşme sırasında sizin hakkınızdaki izleniminin olumlu olması anlamına gelir. 

İşaret Dili Eğitimi Almak

Nasıl ki ana dili İngilizce olan bireylerle günlük hayatımızda veya iş hayatımızda iletişim kurabilmek için yabancı dil eğitimleri alıyorsak toplumumuz içerisinde sadece işaret dilini kullanarak iletişim kurabilme şansı olan bireylerle anlaşabilmek için de işaret dili eğitimi almamız gerekir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde işitme ve konuşma engeli olan 3 milyon vatandaş bulunmaktadır.

Ailemizde, semtimizde, her zaman alışveriş yaptığımız markette, çalıştığımız kurumda yani kısacası hayatımızın her alanında sadece işaret dili ile iletişim kurabileceğimiz bireyler karşımıza çıkacak ve illaki onlara anlatmak istediğimiz ya da onların bize anlatmak istediği bir şeyler olacaktır. Bu nedenle hem toplumsal duyarlılığımızı arttırmak hem de çalışma hayatımıza katkı sağlaması adına işaret dili eğitimi almak ve bu dili rahatlıkla kullanabilmek hepimiz için büyük bir avantaj olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!