Close
Mobil Menu Bars

İş Yerinde Motivasyon

06 Eylül 2019, 1412 defa okundu.
İş Yerinde Motivasyon
iş yeri, odaklanma, motivasyon, iş arkadaşları

Günlük hayatımızın büyük bir bölümü çalışarak geçer. Çalıştığımız kurumda insanlarla olan iletişimimiz, yöneticimizin bize olan tavrı son derece önemlidir. İş yerinde motivasyon daha iyi bir psikolojiye ve daha verimli çalışabilmemiz için gereklidir. Odaklanma sağlanamadığı takdirde işimizi yapmamız da zorlaşır. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için iş yerinde motivasyon sağlanmalıdır. İş yerinde gereken odak ve yüksek verimi elde etmek için çeşitli yollar mevcut. Bu yolları deneyerek siz de motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Sorunun Kaynağı Nerede?

Öncelikle odağımızı kaybedip dikkatimizin neden dağıldığını iyi tespit etmemiz gerekir. Sorunun kaynağı çalışma arkadaşlarımız mı, yöneticimiz mi yoksa tamamen kendimizle mi alakalı bir durum? Tüm bunları objektif anlamda düşünmemiz gerekir. 

iş yeri, odaklanma, motivasyon, iş arkadaşları

İş Yerinde Motivasyon Nasıl Sağlanır? 

Sorunun kaynağını düşünüp bulduktan sonra çözüm üretmeye geldi sıra. İş yerinde motivasyon önce sorunların çözümü ile sağlanır. Eğer problem kendinizle ilgili ise onu da irdelemek gerekir. İşleri yetiştiremiyorsanız zamanı yönetmekle ilgili bir sorun olması muhtemel. Öncelik sıranıza yapılacak acil işleri almak, daha planlı ilerlemek önemli. Ancak buna rağmen işleriniz hala yetişmiyorsa Zaman Yönetimi Eğitimi konusunda online eğitimler ile destek alabilirsiniz. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen eğitimlere ücretsiz katılıp, kariyerinizde başarı elde edebilirsiniz.

Yaşadığımız problem iş arkadaşlarımız ya da yöneticilerimiz kaynaklı ise, onlarla bu durumu Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili kullanarak konuşabiliriz. Rahatsız olduğumuz davranışları, hoşlanmadığımız olayları anlayışlı bir dille açıklarsak, sorunu çözüp ortadan kaldırabiliriz. İş yerinde motivasyon için huzur, anlayış, nezaket oldukça büyük öneme sahip. 

iş yeri, odaklanma, motivasyon, iş arkadaşları

Çalışırken Sıkılmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Çalışmayın! demiyoruz tabii ki de :) Önemli olan nasıl çalıştığınız. Hayatta da iş yerinde de önemli olan yaptığınız işten keyif almaktır. Peki işimi nasıl keyifli hale getirebilirim ki? Dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse birkaç öneri… 

İş yerinde motivasyon için diğer bir önemli nokta olan işinden keyif almak, aslında göründüğü kadar zor değil. Bunaldığımız, konsantrasyonumuzun azaldığı anlarda 5-10 dakika ara verip hava almaya çıkabiliriz. Bulunduğumuz ortamdan kalkıp pencereden bakmak dahi iyi gelecektir. Yeter ki hareket olsun!

Diğer bir alternatif ise çalışma masamızı daha keyifli hale getirebiliriz. Elbette dikkat dağıtan ıvır zıvırları kastetmiyorum. Ancak gördüğümüzde içimizi ısıtan, neşemizi yerine getiren, güzel anılarımızı hatırlatan nesneler bulundurabiliriz. 

Sevdiğimiz içecek eşliğinde biraz da müzikle birlikte çalışmayı daha keyifli hale getirebiliriz. Dikkatimizi dağıtmayacak, odağımızı artıran keyifli şarkıların olduğu bir playlist oluşturabiliriz.

iş yeri, odaklanma, motivasyon, iş arkadaşları

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!