Close
Mobil Menu Bars

İş yerinde Görgü ve Etik

05 Eylül 2019, 1606 defa okundu.
İş yerinde Görgü ve Etik
iş hayatı, iş, ofis, görgü kuralları, kurumsal

İş yeri günümüzün büyük bir bölümünün geçtiği yerdir. Durum böyle olunca da, kimse gününün çoğunu geçirdiği bir yerde mutsuz, huzursuz olmak istemez. 

İş arkadaşlarımızdan rahatsızlık duyabileceğimiz gibi iş arkadaşlarımız da bizim bazı davranışlarımızdan hoşlanmayabilir. Üstelik bunun farkında dahi olmayabiliriz! İşyerimizde daha verimli, daha huzurlu olmak için bazı noktalar vardır. İş yerinde görgü ve etik kuralları hakkında bilinçlenerek, yaşanacak tatsızlıkların önüne geçebiliriz.

Nezaketli Davranmanın Bize Kazandırdıkları

Nezaketli davranmak, görgü ve toplum kurallarını dikkate almak, başta birey olarak birinci vazifemizdir. Birey kendi huzurunu sağlarsa, uyması gereken nezaket kurallarına riayet ederse dolaylı olarak bulunduğu yerde de uyumu kolaylıkla yakalar. Uyumu ve içsel huzurunu sağlayan birey, daha verimli bir çalışma performansı gösterir.

Ancak gerek kendini gerekse çevresini rahatsız edici hareketlerde bulunan, takıntılar geliştiren ve kaba davranışlar sergileyen bireyin kendisi de huzursuz olacaktır. 

iş hayatı, iş, ofis, görgü kuralları, kurumsal

Yönetici Unsuru Önemli midir?

Çalışma arkadaşlarımızla olduğu gibi yöneticilerimizle de sağlıklı bir iletişim kurmak isteriz. İş yerinde görgü ve etik kuralları hakkında hassasiyete sahip bir yönetici, daha huzurlu bir iş yeri için anahtardır. Hiyerarşik baskının olmadığı, çalışanın hakkını gözeten, nezaket sahibi olan yönetici, çalışanlarına da en büyük örneği teşkil eder.

İş Arkadaşlarımıza Olan Sorumluluklarımız Neler?

İş yerimizde gün boyu birlikte aynı ortamı paylaştığımız insanlara karşı bazı sorumluluklarımız vardır. Kurduğumuz iletişim, seçtiğimiz kelimeler, nezaket kurallarına olan duyarlılık, beden dili, mailleşme süreçleri bunlardan birkaçıdır. Gerçek hayattaki gibi iş yerimizde de birbirimize saygılı, anlayışlı olmalıyız. Gereksiz tartışma ve dedikodudan, asılsız iddialardan uzak durmalıyız.

iş hayatı, iş, ofis, görgü kuralları, kurumsal

İş yerinde Görgü ve Etik Kuralları Başarı Getirir mi?

İş Yerinde Görgü ve Etik Kuralları hakkında bilinçlenmek, işe olan konsantrasyonumuzu artıracağı gibi yaptığımız işten de yüksek verim almamızı sağlar. Çalışma arkadaşlarımızla, yöneticilerimizle olan iletişimimizi daha yapıcı ve bütünleştirici kılar. 

Huzurlu ve birbirine saygılı çalışanların olduğu bir işyerinde iş birliği motivasyonu yüksek olur. Uyum içerisinde çalışan bir ekibin enerjisi de yüksek olur. Tüm bu olumlu etkenler de işyerinizi olduğundan daha iyi yerlere taşımanıza,  İş Hayatında Başarı elde etmenize olanak sağlar. 

iş hayatı, iş, ofis, görgü kuralları, kurumsal

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!