Published on: 27 Ocak 2016 Beyza Keskin 0 Yorum
Okuma Sayısı : 816

Şimdi siz bir iş tanımı yazdınız diyelim. 12 yıllık iphone uygulamaları geliştirme deneyimi, fosilleşmede alanında doktora ve tanınan bir markada deneyim isteyen bir iş tanımı yazdınız. Ama sizin şirketiniz "dinozor" oyun parkları için mobile uygulamalar yapmıyor, iPhone ise 2007’de çıktı.

Ben size bu yazıda iş tanımı nasıl yazılır yerine iş tanımı yazamamanız için mümkün olan tüm engellerden bahsedeceğim.

Berbat bir iş tanımı nasıl yazılır?

 1. Siz insan kaynakları departmanında çalışan bir işe alım uzmanısınız ve pazarlama departmanına bir personel alınacak. İş tanımı yazmanız gerekiyor ama pazarlama müdür yardımcısı sizi hiç mi hiç sevmiyor.
 2. Pazarlama müdür yardımcısı size gününden hiç vakit ayırmıyor ve size işin gerekçelerini anlatmaya tenezzül bile etmiyor.
 3. Avukatlar ise peşinizde. Fesih davasını yanlış dosyaladığınızı ve yöneticilerden birinin kovulmasına sebep olduğunuz günü hatırlayın. Kendinizi şunları söylerken bulabilirsiniz: "İş gerekçelerine uymuyordu, profesyonelliği yükseğe taşır sandık ama işe yaramadı." Hadi bakalım şimdide avukat olduk!
 4. Sarımsak kokusuna dayanamıyorsunuz. Kokan adayları reddetmek istiyorsunuz ama onlara mülakat geri bildiriminde bunu açıklamak garip olurdu, aynı zamanda Sarımsak Sevenler Topluluğunun sizi ayrımcılık yapmakla suçlamasını ve Twitter’da bununla viral olmasını istemezsiniz.
 5. Tek taşla iki iş öldürün. Sİz İK uzmanısınız ve sizin iki pozisyonu doldurarak 10 beceriye sahip olmanız gerek. 10 şeyden 5’ini yapabilen bir adaya hayran kalırsınız ama iki şekilde de kullandığınız ve istediğiniz 10 şeyin listesini yazmak daha zor bir iştir.

Tüm bunlara katlanmak yerine alışveriş merkezinde gezmeyi dilerdim.

Adayları mülakata alma ve reddetme berbat bir şeydir. Daha da kötüsü başvuran her 10 adayın 9’u için vakit harcamalısınız. Bunları yapmak için ekstra becerilere de ihtiyacınız var. Bu ekstra becerilerle sıkıcı adayları geçip gerçek profesyonele ulaşabilirsiniz.

Siz mükemmel adayın bazı özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsunuz.... Ama unutmayın, takımınızda kimse mükemmel değil.

Bu işleri daha kolay yapan kişiler de var.  Mükemmel aday falan aradıkları da yok. Arkadaşlarından birini işe al ve kafan rahat olsun.

Harika! Hayatınız daha kolay, kaliteden ödün vermiyorsunuz ve Yeşim’i işe alabilirsiniz. Yani eve bir saat erken gidebilirsiniz.

 • iş tanımı hataları ,
 • iş tanımı nasıl yazılmalıdır ,
 • iş tanımı nedir ,
 • kötü iş tanımı nasıl yazılır
Yazar
  Sosyolog, Blog Yazarı
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı