Close
Mobil Menu Bars

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar? 

29 Kasım 2019, 6950 defa okundu.
İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar? 
iş sağlığı ve güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, online eğitim, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, can güvenliği, iş güvenliği, iş sağlığı, sertifika

"Önce can güvenliği" yazısını görmeyenimiz yoktur. Özellikle tehlike arz eden ve dikkat edilmesi gereken çalışma ortamlarında sık sık karşımıza çıkan bu uyarı, dikkate alınması gereken hayati bir uyarıdır. Can güvenliği, işten önce gelir. İşverenlerin en fazla dikkat etmek zorunda olduğu çalışanın can sağlığı güvenliği, son derece önem arz eder. Bu sayede çalışan işçilerin can sağlığı korunur ve işler güvenli bir biçimde yürütülür. 

İş yerinizde tehlikelerin önüne geçebilmek ve istenmedik kazaların yaşanmaması için gerekli olan tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirleri alabilmek için hangi önlemlerin alınması gerektiğini en iyi şekilde öğrenmek gerekir. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sayesinde gerekli olan önlemleri öğrenebilirsiniz. 

iş sağlığı ve güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, online eğitim, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, can güvenliği, iş güvenliği, iş sağlığı, sertifika

Eğitimin ardından iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almaya hak kazanırsınız. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası sayesinde çalışan bireylerin can güvenliğinin sağlanmasını ve güvenli bir çalışma ortamının yaratılmasını öğrenirsiniz. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası, can güvenliği gereken mesleklerde çalışan, işveren ya da yöneticiyseniz edinmeniz gereken son derece önemli bir belgedir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile iş güvenliği konusunda bilgi sahibi olarak daha güvenli çalışmayı öğrenebilirsiniz. 

Öte yandan eğer işveren, yönetici pozisyonlarında bulunuyorsanız, çalışanlarınızı iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirerek sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarını sağlayabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Faydaları Neler?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Genel sağlık kavramı üzerinden bilgi edinerek, iş yerlerinde sağlığı kapsayan ve sağlığa etki eden etkenleri öğrenirsiniz. İş kazalarına neden olabilecek durumlar, nedenler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Meslek hastalığının neden ve nasıl meydana geldiğini inceleme şansına sahip olabilirsiniz. 

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile iş yerinde olan tehlike arz edebilecek davranışları, durumları tespit edebilirsiniz. Tehlike tespitleriniz sayesinde bunların önüne geçebilme olanağını yakalarsınız. Bu sayede iş yerinde muhtemel kazaları engelleyebilirsiniz. Acil durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında da nitelikli bilgiler elde edebilirsiniz.

iş sağlığı ve güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, online eğitim, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, can güvenliği, iş güvenliği, iş sağlığı, sertifika

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) iş sağlığı ve güvenliğini; “Tüm çalışanların bedensel, ruhsal, toplumsal sağlık ve refahlarının en üst düzeye yükseltilmesi ve bu durumun korunması, iş yeri koşullarının, çevrenin ve üretilen malların getirdiği sağlığa aykırı sonuçların ortadan kaldırılması, çalışanları yaralanmalara ve kazalara maruz bırakacak risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, yine çalışanların bedensel ve ruhsal özelliklerine uygun işlere yerleştirilmesi ve sonuç olarak çalışanların bedensel ve ruhsal gereksinimlerine uygun bir iş ortamı yaratılmasıdır.” şeklinde ifade ederek tanımlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Neden Önemlidir?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ve eğitimi, işçinin çalıştığı ortamda başına gelebilecek her türlü tehlikeli olay neticesinde karşılaşabileceği sağlık sorunlarının minimum seviyeye indirilmesi üzerinde çalışılmasıdır. İş güvenliği, çalışma ortamında sağlığa zararlı olabilecek şartlar, tehlike analizleri yapılarak ortadan kaldırılırsa, iş sağlığı ve güvenliği sağlanabilir. 

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Yaptığı İşler Neler?

İş sağlığı ve güvenliğinin yaptığı işler; iş yerlerinde genel olarak işin yürütülmesi esnasında ortaya çıkma ihtimali olan kaza, yaralanma ve hastalıklara ilişkin önleyici faaliyetleri kapsar. İş sağlığı ve güvenliği uzmanının genel olarak yaptığı işler ve amaçları aşağıdaki gibidir: 

  • Çalışmaları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından denetlenir.
  • İş yerlerinde yürütülen faaliyetler esnasında çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehlikeye sokacak durumların engellenmesi için sistemli olarak çalışır.
  • İş kazalarını azaltmak hatta ortadan kaldırabilmek için iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından iş yerleri ve çalışmaları sıklıkla denetlenir.
  • İş yerlerine ilişkin analizler ve çözümlemeler yapılarak daha güvenli iş ortamları oluşturulup ve kazaların azaltılması amaçlanır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi, çalışan işçilerin gereken bilgi ve becerileri öğrenmeleri için sunulan önemli bir eğitimdir. Çalışanların iş yeri davranışlarını değiştirmelerine yol açacak kaliteli uygulamaları anlamaları ve pekiştirmeleri için harika bir yoldur. 

Etkili çalışanlar için eğitime yatırım yapmak, iş yerindeki olayları değiştirmenin ve riskli durumlardan kaçınmanın yanı sıra bilgi, beceri ve üretkenliği sağlar. Böylece işçilere moral ve motivasyon verilmiş olunur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Önemi Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi, can güvenliği ve sağlık açısından önemlidir. İş yerlerinde can güvenliğini öncelik haline getirmek zorunluluktur. İş sağlığı ve güvenliğini iş yerinde önemli bir öncelik haline getirmek için pek çok neden daha vardır. İş sağlığı ve güvenliği önemlidir. Çünkü ölüme veya yaralanmaya sebep olabilecek riskler uygun bir şekilde kontrol edilmelidir. 

İş sağlığı ve güvenliği, işletmeler için de son derece önemlidir. Bir şirketin en büyük varlığı çalışanlarıdır ve riskleri kontrol etmemek hastalık izni, sigorta masrafları ve verimlilik kaybı nedeniyle yüksek maliyetlere yol açabilir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi, iş esnasında oluşabilecek tüm risklerin ve sorunların önüne geçebilmek için donanım kazandırmayı amaçlar. Bu eğitim ile çalışanların yaralanma, sağlık problemi yaşama gibi ihtimallerin engellenmesine yönelik bilinç kazandırılır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası elde edebilmek ve bu konuda nitelikli bilgi kazanabilmek için iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alınması gerekir. Bu eğitime; mühendisler, teknikerler, teknisyenler, mimarlar katılım sağlamalıdır. Öte yandan ilgili bölümlerde okumayı sürdüren öğrenciler, yeni mezunlar, ilgili bölümü okumak isteyen bireyler, şirketlerdeki departman yöneticileri iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almalıdır. Ayrıca, kendini geliştirmek isteyen, öğrenmeye hevesli ve ilgi duyan bireyler, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alabilirler.

iş sağlığı ve güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, online eğitim, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, can güvenliği, iş güvenliği, iş sağlığı, sertifika

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınabilir?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası, Enstitü tarafından verilen online eğitim sayesinde alınabilir. Eğitim sonrasında yapılan pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Alacağınız sertifika, özel ve resmi kurumlarda geçerliliğe sahiptir. 

İş sağlığı ve güvenliği online eğitimi alabilmek için aktif internet bağlantısı olan akıllı bir cihaza sahip olmanız gerekir (Bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi). Online eğitim sayesinde internet erişimi olan her yerden dilediğiniz zaman eğitime ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Böylece evinizden, iş yerinizden ya da dilediğiniz yerden konforunuzu bozmadan eğitim alabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi 7 gün sürmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi canlı dersler ile desteklenmektedir. Canlı ders esnasında eğitmene ders ile ilgili takıldığınız, anlayamadığınız yerleri sorabilirsiniz. Etkileşimli dersleri kaçırırsanız da üzülmeyin. Ders videolarınız, ders sayfanız üzerinde kayıt olmaktadır. Dersleri daha sonra izleyebilirsiniz. Öte yandan anlamadığınız ya da yeniden dinlemek istediğiniz videoları dinleyebilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi sayesinde iş kazalarının önüne geçebilmek için gereken bilgi ve donanımı kazanabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi yalnızca şantiye ortamı gibi tehlike arz eden ortamlarda çalışan işçiler için değil, genel manada çalışan her personel için önemli olabilmektedir. 

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilmek için iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden faydalanın. Eğitim sonundaki sınavdan başarılı olarak sertifika kazanın. Sınavdan başarılı olabilmek için ders içerisindeki deneme sınavından pratik yapabilirsiniz. Böylece sınavdan başarı şansınızı arttırarak İş sağlığı ve güvenliği sertifikasını elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!