Close
Mobil Menu Bars

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?

04 Aralık 2019, 3057 defa okundu.
İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği bölümü, iş yerlerinde olası kaza ve risklere karşı güvenliği sağlamak amacıyla iş yerinin büyüklüğüne ve yaptığı işin türüne göre hizmet veren birimdir. Gerek dünyada gerek ülkemizde gününün çoğunu iş yerlerinde çalışarak geçiren insanların güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak herkesin başlıca sorumluluğu olmalıdır. Ancak bu bilince varmak epey zaman almıştır ve halen de her gün çeşitli iş kazalarından yaralanan, uzun vadede hastalanan ve hayatını kaybeden insanlar bulunmaktadır.

Ülkemizde ölümlü iş kazalarının ciddi rakamlara ulaşması sonucu şirketler artık kanunen iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarını bünyesinde bulundurmak zorundadır. İş sağlığı ve güvenliği bölümü çalışanların psikolojik ve fiziki olarak güvenli bir ortamda çalışabilmelerini sağlamaya çalışır. Ayrıca oluşan kazalarla ilgili olarak da yapılması gerekenler ile ilgilenir ve iş yerinde de gerekli iyileştirmelerin yapılmasını sağlar.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aynı zamanda her çalışan bilgi sahibi olmak zorundadır. Dolayısıyla her çalışanın yaptığı iş ile ilgili bilinçli olması, eğitimli olması da kazaların önüne geçilmesinde önemli bir olgudur. Çalışma alanı çok geniş olan İş sağlığı ve güvenliği yeni yeni oturan bir birim olduğu için istihdam açısından bu dönemin avantajlı meslekleri arasında yer alır ve bu konuda eğitimi olanlar özgeçmişlerinde bir adım önde olma ayrıcalığını yakalarlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği İş Olanakları Nelerdir?

Aslında tüm işletmeler bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının çalışma alanı kapsamına girmektedir. Ancak artık büyük ya da küçük ölçekli her işletmede işçi sağlığı ile ilgili bilgili isimler olmak zorunda. Bu anlamda iş hacmi oldukça geniş olduğunu ve ileriye yönelik daha da artacağını söyleyebiliriz. İşyerleri tehlike seviyesine göre az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılmış durumda. Buna göre iş güvenliği uzmanı sertifikaları da A, B ve C olmak üzere üç çeşit oluyor. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan birisi bütün işletmelerde görev alabilirken B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan birisi tehlikeli ve az tehlikeli olan işletmelerde, C sınıfı ise sadece az tehlikeli olan işletmelerde görev alabilir. Ayrıca İş Güvenliği Uzmanı bireysel hizmet verebildiği gibi kamuda ya da Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri’nde çalışabilir. B ve C seviyelerine ulaşabilmek için belirli sürelerde bu alanda çalışma hayatınızın olması gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği teknikeri olabilmek için mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunu ile teknik öğretmenler, fizikçi, biyologlar ve iş sağlığı ve güvenliği meslek yüksekokulu mezunu olmak gerekiyor. Mezun öğrenciler resmi veya özel kurumlarda çalışabilir. Resmi kurumlarda çalışmak için her sektörde olduğu gibi öncelikle KPSS sınavından belli bir notun üzerinde başarı gösterip ona göre herhangi bir resmi kuruma atanabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı’nın çalışacağı yerler şunlardır:

 • Üniversite
 • Maden Ocakları
 • İtfaiye Teşkilatları
 • Sivil Savunma Kuruluşları
 • Elektrik Üretim Anonim Şirketleri
 • Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Ticaret Merkezleri
 • Alışveriş Merkezleri
 • Metal Sanayi
 • Endüstriyel Ürün Üreten Şirketler
 • Danışmanlıklar
 • İnşaat Sektörü

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Görevleri Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanının yerine getirmekle yükümlü olduğu bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar şunlardır:

 • İşyerinde bulunan makine ve teçhizatın çalışma durumundan, bakımından, kullanım ömründen ve bu makinelerde kullanılan parçalardan sorumludur.
 • İşçilerin çalışma koşullarına uygun baret ve koruyucu kıyafetler giymesinden ve bu koruyucuların ne kadar güvenli olduğunu ve işe yaradığından sorumludur.
 • Bir İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun ve yönetmeliklere göre yapılması gerekenleri işverenlere yazılı ve imzalı bir şekilde bildirme zorunluluğu vardır.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, hasarı ne olursa olsun bir kaza gerçekleştiğinde mutlaka kazanın ortaya çıkış sebeplerini bulmalı, gözlemlemeli ve bu sebepleri raporlamalı; daha sonra bu kazaları olabildiğince minimize etmek ve önlemek için gerekli olan her türlü tedbiri almalıdır.
 • İşvereni risklerle ilgili bilgilendirmeli, tedbirler almasına teşvik etmeli ve alınmış olan tedbirleri kontrol altına almalıdır.
 • İşyerinin kanun ve yönetmeliklere göre dizayn edilip edilmediğini kontrol etmeli, işyerinin periyodik bakım zamanlarını planlamalı ve bu bakımların kontrollerini yapmalıdır.
 • Deprem, yangın gibi faciaları önlemek için acil eylem planları oluşturarak işçilere ve işverene bu planın sunumunu yapmalı ve herkese üzerine düşen sorumlulukları belirtmelidir. Ayrıca belirli aralıklarla işyerinin olası facialara karşı tutumu için tatbikatlar düzenlemelidir.
 • Çalışanların belirli aralıklarla iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinden geçmesini sağlamalı ve bu eğitimleri kanunlara uygun olarak yapmak ve işverenin onayına sunmalıdır.
 • İşyeri hekimiyle birlikte iş kazası ve meslek hastalıklarıyla ilgili bir takım istişarelerde bulunmalı, bu kazaları ve hastalıkları olabildiğince bertaraf etmek için gereken faaliyet planını oluşturmalıdır.
 • Bir İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, mensubu olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla birlikte ortak çalışmalar yürütebilir.

Ücretsiz İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş sağlığı ve güvenliği hakkında her çalışan ya da çalışma hayatına atılacak olan her aday bilinçli olmalıdır. Günümüz teknoloji çağının getirdiği kolaylıklar bize her alanda kaliteli eğitimler alabilme fırsatını sunar. Bu fırsattı değerlendirerek Enstitü’nün ücretsiz online İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ile bu alanda bilinçli birer çalışan olabilirsiniz. Eğitim sonunda sınavda başarılı olmanız halinde hak kazanacağınınız ulusal ve uluslararası alanda geçerli sertifikanız kariyer hayatınızda da cv’nizde geçerli bir belge olacaktır. Ayrıca tüm işverenler de Temel İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda eğitim alarak çalışanlarının refahı için işyerlerinde yapılabilecek çalışmaları yakından takip etmelidirler. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’nden;

 • Mühendisler
 • Mimarlar
 • Teknisyen ve teknikerler
 • Şirket departman ve üst düzey yöneticileri
 • İlgili bölümlerde okuyan öğrenciler
 • Tüm çalışanlar
 • Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler fayda sağlayabilirler.

Online ve ücretsin olarak sunulan İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sizi zamana, mekâna ve bütçeye bağlı koşulların yaratabileceği dezavantajların ötesinde bilgiyle buluşturur. Bu eğitim sayesinde bir iş yerinde oluşabilecek risklerin neler olduğunu, bu riskleri nasıl tespit edebileceğinizi öğrenirsiniz. Çözüm sürecinde yapabilecekleriniz, güvenli bir çalışma ortamını nasıl yaratabileceğiniz konusunda yapılması gerekenler ve izlenmesi gereken yollar hakkında deneyimli bir eğitmen tarafından bilgilendirilirsiniz. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kavramı ile dünyada bu konuda neler yapıldığını kıyaslama şansı yakalar, konu ile ilgili daha iyiye ulaşmak için nasıl çözümler bulabileceğiniz konusunda bu eğitim sonunda bir öngörü kazanırsınız.

Genel sağlık kavramı, tehlikeli durumlar, meslek hastalıkları ve nedenlerini, acil durumlarda yapılması gerekenleri öğrenirsiniz. Ayrıca bir meslek olarak İş Sağlığı ve Güvenliği alanında uzmanlaşmak istiyorsanız iş sağlığı ve güvenliğinin tanımı, amaçları ve çalışma alanları eğitim dâhilinde öğreneceğiniz diğer konular arasındadır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi bilinçli çalışanlar ve bilinçli yöneticiler ile çok daha güvenli çalışma koşullarının oluşturulması için katkı sağlar.

İş sağlığı ve güvenliği bölümü ne iş yapar?

İş ortamıyla ilgili danışmanlık, risk değerlendirmeleri, çalışma ortamının güvenliği, çalışanları iş sağlığı ile ilgili bilgilendirme ve ilgili birimlerle ortak çalışmalar yürütme başlıca yaptığı işlerdir.

Enstitü’nün İş sağlığı ve güvenliği eğitimine nasıl katılabilirim?

İnternet üzerinden mail adresinizle sisteme kayıt olarak, eğitimler sayfasından İş sağlığı ve güvenliği eğitimine ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği alanında kariyer yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir. Artık işyerlerinde zorunlu hale getirilen bir birim olarak hem özel sektörde hem kamuda iş bulma ve yükselme şansınız vardır. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!