Close
Mobil Menu Bars

İş Kazaları Ve İş Güvenliği Uzmanı

28 Mayıs 2019, 1652 defa okundu.
İş Kazaları Ve İş Güvenliği Uzmanı
iş güvenliği, iş güvenliği uzmanı, iş sağlığı, güvenlik,

İş kazası, iş yerinde önceden planlanmamış bir şekilde meydana gelen çalışanı ruhen veya bedenen etkileyen olaylara iş kazası denir. Türkiye, iş kazalarında dünyada 3. sırada iken Avrupa’da ilk sıradadır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre 2017 yılında 77 bin kişi iş kazaları sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Bu sebeple çalışma alanlarındaki ölümleri ve meslek rahatsızlıklarını önlemek amacıyla iş güvenliği terimi ortaya çıkmıştır.

İş güvenliği neden önemlidir? Çünkü iş kazalarının çoğu çalışanların dikkatsizliğinden, eğitimsizlikten, çalışma ortamının şartlarından, kullanılan makinelere gerekli bakımların yapılmamasından, yönetim yanlışlarından ve denetim yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

İş kazalarını önlemek için işveren aracılığıyla çalışanlara eğitimler verilmeli ve iş güvenliği konusunda bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.

İş yeri sahası her zaman temiz ve düzenli tutulmaya çalışılmalıdır. Çalışma ortamındaki güvenliği en üst düzeyde tutmak için çalışanlardan da fikir alınarak yeni kurallar konulmalıdır. 

Bu kurallara uyulup uyulmadığı sık sık denetlenmeli ve caydırıcı olması açısından kurallara uymayanlar cezalandırılmalıdır. Tüm çalışanlar kişisel koruyucu malzemelerini kullanmalıdır.

İş Güvenliği Nedir?

İş güvenliği, bir işin yapılması esnasında karşılaşılabilecek güvenlik ve dolayısıyla sağlık sorunlarını en aza indirgemek için yapılan çalışma, inceleme ve uygulamalardır.

Bu çalışmalar, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir. 

Kanun 30/06/2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun doğrultusunda iş yerinin çalışan sayısı ile tehlike sınıfı göz önünde bulundurularak iş güvenliği uzmanı çalıştırması zorunlu hale gelmiştir.

Böylelikle yeni bir meslek grubu doğmuştur.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Mühendislik ve mimarlık mezunları, fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji mezunları, teknik öğretmenler ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar uzmanlık yapabilirler.

Uzman olabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşlarından veya üniversitelerden eğitim almaları gerekir. Eğitim sonunda, bakanlık tarafından gerçekleştirilen sınavda 70 ve üzeri puan kazananlar “C sınıfı uzman” olarak uygun iş yerlerinde çalışabilirler. 

Uzmanlık vasfıyla fiilen en az 3 sene çalışmanın ardından B sınıfı uzmanlığı için tekrar eğitime katılmaları gerekir. Eğitimden sonra bakanlık tarafından yapılan sınavda 70 ve üzeri puan aldıklarında “B sınıfı uzman” ünvanını alırlar. 

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak en az 4 yıl görev yaptıktan sonra A sınıfı uzmanlığı için tekrar eğitime katılmaları icap eder. Bakanlık aracılığıyla yapılan sınavdan 70 ve üzeri puan kazandıkları takdirde “A sınıfı uzman” ünvanına sahip olurlar. 

Kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim vermek isteyenler ise, A sınıfı uzman olarak 5 yıl çalışmış olmalıdır. 

Her bir eğitim 180 saat teorik ders, 40 saat uygulama olmak üzere en az 220 saatten oluşmak zorundadır. Uygulamalı dersler, en az bir iş güvenliği uzmanının çalıştığı iş yerlerinde yapılır.

İş yerinde yapılan işin tehlikesine göre belgeler A, B ve C olarak sınıflandırılmaktadır. C sınıfı belgesi olanlar sadece az tehlikeli olarak adlandırılan iş yerlerinde çalışabilirler. 

B sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde çalışabilirler. A sınıfı uzmanlar ise çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri de dahil olmak üzere tüm iş yerlerinde görev alabilirler. 

2019 yılının sonuna kadar B sınıfı uzmanlar, A sınıfı uzmanların yerine bakabilirler.

İş güvenliği uzmanı;

  • İş yerinde güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak,
  • Risk değerlendirmesi yaparak oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almak
  • Çalışanları çalışma ortamından kaynaklanabilecek güvenlik risklerine karşı korumak,
  • Çalışanlara gerekli eğitimi vererek bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak
  • Güvenlik için konulan tedbirlere uyulup uyulmadığını takip edip, denetlemek için çalışır.

Yazar: Sara Tuğcu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!