Close
Mobil Menu Bars

İş İngilizcesi Neden Önemli?

11 Ekim 2019, 2734 defa okundu.
İş İngilizcesi Neden Önemli?
iş ingilizcesi, ingilizce öğrenme, iş ingilizcesi kursu, iş ingilizcesi öğrenme, business english

Profesyonel iş hayatında İngilizce bilmek artık tek başına çok yeterli değil. Artık özgeçmişlerde aranan bir özelliktir İş İngilizcesi (Business English). Peki, İş İngilizcesini son yıllarda bu kadar önemli kılan nedir? Öncelikle biraz bundan bahsedelim. İş dünyasının internet ve teknolojilerle uluslararası alanda genişleyen ve hızlanan iletişim ağı, iş dünyasında İngilizceyi çok daha önemli bir konuma taşımıştır. Öyle ki artık yurt dışı bağlantısı olmayan bir sektör neredeyse yok denecek kadar azdır. Hal böyle olunca iş dünyasının kendine has resmi diline de sadece kendi dilinizde değil, İngilizce olarak da hâkimiyet kurmak gerekir. Nasıl ki günlük konuşma dilinizle iş hayatında kullandığınız kalıplar farklıysa aynı durum İngilizceniz için de geçerlidir. 

Yani normal seviyede İngilizce biliyor olmanız iş hayatında tek başına yeterli değildir. Akıcı bir İngilizcenin yanında iş dünyasının profesyonel dilini de aynı akıcılıkla kullanmanız günümüz iş dünyasında önem teşkil etmektedir. Uluslararası iş terimlerinden iş görüşmeleri ve yazışmalarına kadar İş İngilizcesi (Business English) başlı başına ayrı bir alandır ve iş hayatınızdaki başarınız için bu alanda uzmanlaşmanız gerekir. 

İş İngilizcesi Eğitimi ile Neler Öğrenirsiniz?

Şöyle bir düşünelim. Bugünün iş dünyasındaki iletişim modelleri nelerdir? İş başvurularında ya da kurumsal iş trafiği içerisinde neler yapıyorsunuz? İş İngilizcesi eğitimi ile tüm bu iletişim modellerinin İngilizce terim ve kalıplarını öğrenirsiniz. Konuyu biraz daha açarsak:

iş ingilizcesi kursu, iş ingilizcesi eğitimi, iş ingilizcesi

 • Resmi yazışma dili ile etkin yazışma teknikleri (İş mektubu, e-mail gibi )
 • Cv hazırlama, biyografi ve ön yazı teknikleri
 • Telefonla etkin konuşma için teknikler 
 • İngilizce İş terimleri 
 • İngilizce iş sözleşmeleri hazırlamak ve sözleşmeleri değerlendirmek
 • Müşteri ilişkileri
 • Yüz yüze ya da telefonda yapılan görüşmelerde doğru telaffuz ve tonlamalar
 • İngilizce kısaltmaların anlamları
 • Uluslararası iş etiği kurallarına göre iletişim
 • Mülakatlarda kullanılacak resmi dil

İş İngilizcesiyle Kendinizi Bir Adım Öne Taşıyın

İş İngilizcesini iyi derecede bilmenizin faydasını gerçekten iş dünyasında göreceksiniz. Nasıl mı? İngilizce bilginizle fark yaratın.

Bir sunum yapacağınızı düşünün. Sunumunuzu gerçekleştirirken konuşma esnasında göz kontağı kurmak, konuşmayı jest ve mimiklerle desteklemek, vurgu ve tonlamalara dikkat ederek özgüveniniz yüksek bir şekilde konuşma yaparak kendinizi dinletmeniz ve İngilizcenizi konuşturmanız gerekir. Bunun yanı sıra iş toplantılarınızda yabancı ortaklarınızla birlikte iş dünyası üzerine konuşmalar yapmanıza yardımcı olan önemli bir etkendir

İş İngilizcesi. Mesleki İngilizce sayesinde şirketinizde ya da ortaklarınızla yapacağınız işlerde ekip ruhunu tadacaksınız. İş ararken mezun olmadan önce aldığınız İş İngilizcesi eğitimi sayesinde uluslararası alanda çalışan büyük şirketlerin aradığı isimlerden biri olabilirsiniz. 

iş ingilizcesi eğitim, iş ingilizcesi öğrenmek, iş ingilizcesi nasıl öğrenilir

Dünyanın istediğiniz bir yerinde olsanız bile iş ortamında rahatlıkla insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Özellikle iş almak için gittiğiniz toplantılarda birçok yeteneğinizin yanında İş İngilizcesinin bulunmasıyla birlikte başarılı bir şekilde iş antlaşmaları yaptığınızda patronunuzun gözdesi olabilirsiniz. Böylelikle alacağınız mevki sayesinde kariyerinizde yükselebilirsiniz. 

Yurtdışından gelecek olan iş teklifleri de başarılarınızdan kaynaklı olabilir, eğer ki hedefinizde yurtdışında yaşamak var ise bu teklifleri değerlendirebilirsiniz. İster özel sektöre olun, ister kamuda çalışın İş İngilizcesi (Business English)  sizin için daha iyi iş imkânı, daha iyi maaş ve mevki demektir. Ayrıca iş hayatınızda size iletişimde hız kazandırır ve daha bilgili ve tecrübeli olmanızı sağlar, ufkunuzu genişletir.

Kim bilir belki de uzman olduğunuz sektördeki dergilere ve kitaplara makaleler yazarak başarınıza başarı katabilirsiniz. Neden olmasın ki? 

İş İngilizcesi ile Genel İngilizce Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • İlkokuldan bu yana hatta günümüzde anaokullarında bile öğretilmeye başlanan İngilizceyi temel düzeyde çat pat konuşabilecek ve anlayabilecek kadar biliyoruz. Kimimiz söylenileni anlıyor ama konuşamıyor. Kimimiz de hem anlıyor hem konuşuyor. Fakat bu yetmiyor. Özellikle üniversite mezunlarının normal İngilizcenin aksine İş İngilizcesini de ileri düzeyde bilmeleri gerekiyor. 
 • İş İngilizcesi ile genel İngilizce arasındaki farklara gelecek olursak:
 • İş İngilizcesi, iş ortamında müdürünüzle, iş arkadaşlarınıza, yabancı ortaklarınızla konuşabileceğiniz mesleki terimleri içeren bir dildir. Genel İngilizce ise günlük diyaloglarda kullanılabilir. Fakat İş İngilizcesinin temeli de aynı zamanda genel İngilizce ’den oluşmaktadır.
 • En önemli ayrım aslında kullanacağınız kelimeler ve konuşacağınız ya da yazacağınız konulardır. 
 • İş İngilizcesinde mesleklere göre terimleri öğrenirsiniz. İş İngilizcesi İnşaat Mühendisi iseniz inşaat ile ilgili terimleri, mesleğiniz dış ticaret üzerineyse uluslararası ticarete ait kalıpları size öğretir.  
 • İş İngilizcesi daha teknik ve prosedürleri içeren İngilizcenizi tamamlayan bir pakettir. 
 • İş İngilizcesini Geliştirmek için Neler Yapabilirsiniz?

iş ingilizcesi öğrenmek, ingilizce öğrenmek, iş için ingilizce

İş İngilizcesi eğitimini aldınız, eğitimi bitirdiniz. Fakat iş bununla da bitmiyor. İngilizcenizi devamlı taze tutmanız ve kullanmanız gerekiyor. Çünkü sürekli İş İngilizcesi veya Genel İngilizce pratik yapılmadığında çabucak unutuluyor ve daha sonra öğrenmek biraz daha güç oluyor. Peki, İş İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz, nasıl taze tutabilirsiniz? Eğer düzenli pratik yapacağınız bir işte çalışıyorsanız geliştirmek ve bilgilerinizi taze tutmak daha kolay. Ancak henüz böyle bir imkânınız yoksa ya da işyerinizdeki kullanım yeterli gelmiyorsa yapmanız gerekenlerin cevabı yazının devamında sizi bekliyor! 

Genel İngilizce veya İş İngilizcesi fark etmeksizin İngilizce filmler veya diziler izlemek geliştirme yöntemlerinden bir tanesi. Özellikle filmleri ve dizileri altyazısız izlerseniz hem duyma hem de konuşma yeteneğiniz artar, kelimelere aşina olursunuz. Tecrübeyle sabit :) Bunun için iş alanınız ile ilgili dizi ve filmleri seçmeniz çok daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra iş sektörünüz ile ilgili İngilizce dergiler, kitaplar, makaleler okursanız mesleğinizdeki İngilizce kelimeleri öğrenirsiniz. Online platformlardan da izleyebileceğiniz videolar ya da TEDx’e çıkan yabancı konuşmacılar da bir nebze yardımcı olacaktır. Sadece bununla da sınırlı değil, sektörünüzdeki fuarları, sempozyumları ve seminerleri asla kaçırmayın. 

İş İngilizcesi Kursu Kimler için Uygundur?

İş İngilizcesi kursu alabilmek için İngilizce bilginizin olması ilk kuraldır. Eğer yeterli seviyede İngilizceniz yoksa öncelikle seviyenize göre bir İngilizce kursu görmeniz gerekir. İş hayatına henüz başlamamış olsanız bile özgeçmişinizde İş İngilizcesi kursu sertifikası almış olmanız sizin için artı puan kazandıracaktır. Bu sebeple üniversite öğrencisiyken ya da yeni mezun olup iş arama aşamasında iken cv’nize iş İngilizcesi sertifikası da ekleyebilirsiniz. 

Global iş dünyasındaki yöneticiler, farklı ülkelerdeki meslektaşlarıyla etkin iletişim kurabilmek için iş İngilizcesi kursu alabilirler.  Yurtdışında çalışmak isteyenler de İş İngilizcesi kursuyla hem mülakatlarda hem de iş hayatlarında etkin bir başlangıç yapabilirler. 

Zamandan Tasarruf Ederek İş İngilizcesi Nasıl Öğrenilir?

iş ingilizcesi öğrenmek, iş ingilizcesi eğitimi

Bir üniversite öğrencisiyseniz dersler, vizeler, finaller arasında gidip gelirken zorlanabilirsiniz. Çalışanlar da çok iyi bilirler ki mesaisi olmayan iş hemen hemen yoktur :) Bazılarımız için de mesai hiç bitmez ve işten sonra evde devam eder. Ama gelişmek ve global dünyaya ayak uydurmak için de İş İngilizcesi eğitimi almak artık bir gereklilik. Özgeçmişlerinizde aranan özelliklerin başında gelen İş İngilizcesi sertifikası için hızlı, örgün eğitim kalitesinde ama daha özgür koşullarda öğrenim için online eğitim modelini seçebilirsiniz. Ders saatleri ve mekan konusunda online eğitimin sağlayacağı avantajlarla boş vakitlerinize göre bir ayarlama yaparak zamandan tasarrufla İş İngilizcesi öğrenebilir, iyi bir kariyer için kendinize fırsat yaratabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!