Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatındaki Psikolojik Taciz: Mobbing

21 Haziran 2019, 1617 defa okundu.
İş Hayatındaki Psikolojik Taciz: Mobbing
mobbing, problem, çalışan, yönetici, eğitim, taciz, online eğitimler,

Uluslararası literatürde psikolojik taciz olarak adlandırılan mobbing ülkemizde de son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. İş yerlerinde kişinin çalışma azmini ve temposunu düşüren bu kavram iş davalarına da konu oluyor. Toplum içinde azarlanma, küçük düşürülme, mesleki yetersizliğin sürekli telaffuz edilmesi, gerçekleştirilmesi imkansız hedef ve görevler verilmesi ve yetki düşürülmesi mobbing ana konularını oluşturur.

Nasıl Uygulanır?

İş hayatının güncel sorunlarından: Mobbing kavramında çalışan kişi sürekli olarak işten ve iş arkadaşlarından izole ettirilerek işten soğutulması ve uzaklaştırılması esas alınır. Böylelikle kişi mesleki yeterliliğini sorgular ve yavaş yavaş özgüven kaybı yaşamaya devam eder. Kişinin yaşadığı bu özgüven kaybı kişinin daha çok hata yapmasına sebep olur. Yapılan hatalar da mobbing şiddetini artırır. 

Bu süreç içerisinde mobbing uygulayan yönetici kişiye sürekli olarak gerçekleştirilmesi imkansız hedefler ve görevler vermeye devam eder. Bu durum işten uzaklaştırma sürecini hızlandırmak için yapılır. Bu süreç sonunda çalışanı istifaya zorlayabilecek durumlar bile oluşabilir. Kişinin yaşadığı bu belirsizlik depresyona ve maalesef ki intihar vakalarına kadar gidebilir. 

Travma Yaratıyor

İş yerinde yaşanan bu şiddette maruz kalan çalışanın aile ve özel hayatı da yaralar alır. Aile ve iş hayatı sarsılan kişi zamanla hayattan zevk almamaya başlar ve mutsuz bir birey haline döner. Kişinin yaşadığı bu süreç işten ayrılma, özgüven kaybı ve aile hayatında olumsuzluk gibi birçok kötü sonuca yol açar. Bu kişi aynı zamanda başka bir işe girse dahi yaşadığı bu tramvayı uzun süre üzerinden atamaz. O yüzden psikolojik şiddete maruz kalan kişinin profesyonel bir destek alması önemlidir.

Bu tacize ve şiddete uğrayan kişiler yaşadıkları bu süreci sakinliklerini koruyarak ve sorunu öncelikle iletişim kurarak çözmeye çalışmalıdır. Bununla birlikte yaşanılan bu durumun bir taciz olduğunu ve bunun kanunlarımızda açıkça yeri olduğunu düşünerek yaşanılan tacizi hafifletebilirler.

İş Arkadaşı Tacizleri

Bu taciz yalnızca işveren tarafından değil aynı zamanda çalışanlar tarafından da yapılır. Özellikle çok yöneticili kurumsal çatılar altında bu sürecin normalleştirildiğini görmekteyiz. Kurumsal firmaların verdiği imkansız hedefler yöneticilerin panik yaşamasına neden olur ve böylece alınan kararlar da sağlıklı olmaz. 

Yönetici verilen hedeften ve görevden uzaklaşınca altında bulunan personeli suçlamaya başlar. Yönetici ve altında çalışan personel de küçük gruplar halinde çalıştığımız ortamlarda da bazı arkadaşlar böyle ufak tefek oyunlara başvurabilirler. Bu zor insanlar sağlıklı düşünmeden kendisine rakip gördüğü kişiye karşı saldırgan tavırlar sergiler. Bu küçük gruplarda da yükselme şansı daha yüksek olan insanlar kendisinden daha başarılı olan insanları çekemez.

Kanunlar Var Ama Yeterli Mi?

Borçlar kanununun 417. maddesinde işverenin işçinin kişiliğini koruması ve saygı göstermesi, psikolojik ve cinsel tacizlere uğramamaları hakkında açık ibareler mevcuttur. Buna rağmen her ne kadar kanunlarımızda yer alsa da henüz emsal teşkil edecek sansasyonel  bir dava sonucuna rastlanmamıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar duygusal zekası yüksek olan yöneticilerin uzun vadede mobbing konusunda başarıya ulaştıklarını göstermiştir. İşletmeler kısa vade hedefleri yüzünden yönetici seçimlerinde duygusal zekayı tercih etmek yerine rekabetçi, denetleyici ve otoriter kişileri birinci tercih noktası haline getirebiliyor. 

Mobbing Önlemleri

Tüm bu durumlara maruz kalmamak için mobbing konusunda bilinçli olmalıyız. Mobbingi eğitim ile yenin. İşverenler mobbingi önlemek için yetki sınırları, görevleri ve hedefleri baştan belirlemeli. Kişilerin yetkinlikleri ve problem çözme becerileri belirlenerek belli bir görev dağılımı esas alınmalı. Böylelikle mobbingin önüne geçilerek işletmelerin uğradığı maddi ve manevi zararlar en aza indirgenmeli. 

Konu ile ilgili Mobbing Nedir, Cezası Var Mıdır? yazısına bir göz atın. Ayrıca ücretsiz online eğitimler arasından seçeceğiniz Mobbing Eğitimi almanız size bu konuda fayda sağlar.

Yazar: Aslıhan Topçul Kelleci
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!