Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Duygusal Zeka

19 Ağustos 2015, 2140 defa okundu.
İş Hayatında Duygusal Zeka
İş Hayatında Duygusal Zeka

''Duygusal Zeka'' kavramı ilk olarak Yale Üniversitesi'nden Peter Salovey ve New Hampshire Üniversitesi'nden John Mayer tarafından 1990'lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Dr.Daniel Goleman'ın 1996 yılında yazdığı Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ –adlı kitabı ise duygusal zeka kavramını yeniden tanımlamıştır.
Dr. Goleman'a göre duygusal zeka, bireyin sahip olduğu zeka potansiyelini nasıl açığa çıkarabileceği ve doğru bir biçimde nasıl kullanabileceğini gösteren; duyguları tanıma, anlama ve etkili bir şekilde kullanma yeteneğidir.

IQ⇔EQ

IQ (Intelligence Quotient) ise, sıkça bilinen kişinin zeka katsayısını veren,

zeka işlevselliğidir.

IQ, zeka fonksiyonlarını değerlendirirken, EQ, duygusal zekadır ve duygusal

durum değerlendirmesi yapar.

'IQ' ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ' lu çocuklar, ortalama IQ' ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?

Yapılan araştırmalar sonucu, EQ düzeyi yüksek olan kişilerin iş hayatında, IQ düzeyi yüksek olan kişilerden daha yaratıcı, çözüm odaklı ve başarılı olduğu ortaya konmuştur.

Etkili İletişim, Motivasyon, Öz güven, Karar Verme Becerisi, Empati, Duyguları Yönetebilme gibi İş hayatında mesleki başarı getiren liderlik özellikleri, duygusal zeka düzeyi yüksek olan bireylerde daha fazladır. İş yaşamında işle ilgili teknik bilgi ve becerilerin yanı sıra, duygusal zeka becerilerine sahip olmak, kişinin mesleki performans, verimlilik ve başarısını olumlu yönde etkilemektedir.

Duygusal  Zeka İş Hayatınızı Nasıl Etkiler?

  1. Motivasyon
  2. Ortak vizyon
  3. Değişim
  4. İletişim becerisi
  5. Liderlik

İşyerinde duygusal zekadan yararlanarak duygu durumumuzu kontrol edebilir, uzlaşma sağlayabiliriz. Çatışmaları kontrol altına alarak, ekip çalışmasına katkıda bulunabilir ve pozitif bir çalışma ortamı yaratabiliriz.

Zamanımızın büyük bir bölümünü çalışmak ile geçiyoruz. Bu sebeple mutlu ve olumlu duygu durumları yaşadığımız kadar öfke, sinir krizleri, anlaşılamama, empati eksikliği gibi problemler ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Duygularımızın bu değişimine karşılık tutarlı bir davranış sergileyerek çevremiz ile olumlu bir iletişim kurabilir, ortak vizyon geliştirebiliriz.

Günümüzün değişen ekonomik koşullarını fırsata çevirebilen iş dünyasının profesyonelleri, liderlik özelliklerini koruyabilmek için değişime ve yeniliğe sürekli açık olmak durumundadır. Baskı, stres, kaygı ve endişe ortamını duygusal zeka sayesinde yöneterek fırsata çevirebilir, bu sayede iş hayatında başarıya çok daha kolay adımlarla ilerleyebiliriz.

İş hayatında başarının temeli olan yönetim becerisi, kişinin kendisi başlar. Kişi kendini, kendi duygu ve düşüncelerini kontrol altına alabildiği takdirde başkalarını olumlu yönde etkisi altına alabilir, etkilediği kişileri ise yönetebilme becerisine sahip olabilir. İş hayatında başarı için duygularını yönetebilen, zorluklar karşısında kendini güçlü kılabilen bir kişi olabilmek, hedeflerinize ulaşmanızda size fayda sağlayacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!