Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Başarılı Olmanın Formülleri

16 Mart 2019, 2047 defa okundu.
İş Hayatında Başarılı Olmanın Formülleri
İŞ hayatı başarı formülü, iş hayatında başarılı olmak için ne yapabilirim?

Kimi uzun zamandır iş hayatının içerisinde, kimi ise yeni bir adım atacak. Tek amaç iş hayatında başarılı olmak. Adından söz ettiren bunca başarılı insan varken şans etmenini bir kenara bırakıp bu insanların başarılı olmak için ne yaptıklarına bakacağız.

Her insanın kendine özgü çalışma ve iş yöntemi elbette ki vardır ama bazı şeyler evrensel düzen içerisinde olmazsa olmaz kurallara bağlıdır.

İş hayatında başarı her ne kadar göreceli bir kavram olsa da başarıya ulaşmak yolunda atılan adımlar benzerdir. Bahsedeceğimiz bu nüanslar sizi iş hayatında başarıya götüren anahtarlar olacaktır.

Başarılı Olmanın Formülleri Neler?

Kendine Hedef Koymak

Her ne iş yaparsanız yapın yönü belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez sözünü benimseyin. Kendinize hep bir hedef belirleyin ve bu hedef doğrultusunda kendinizi geliştirin, yapabileceklerinizin farkına varın ve eksik yanlarınızı görüp tamamlayın. Ulaşmak istediğiniz hedefe böylece emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

iş hayatında başarı

İstekli Olmak

Bir işte başarıyı etkileyen kuşkusuz temel etmenlerdendir istek. Bir şeyi ne kadar isterseniz o kadar çabuk ulaşırsınız. İş hayatında işinize duyduğunuz istek, arzu sizi diğer çalışanlardan bir adım önde tutar.

Sabretmek

İstediğiniz her şey öyle bir anda olmaz. Hayatta hep olduğu gibi burada da sabır önemli, biat etmek önemli. Daha iyi olabilmek adına öncelikle bulunduğunuz konuma dair her konuda bilgi sahibi olduktan sonra istediğiniz bir sonraki adıma ulaşabilirsiniz. Bu da o işe göstereceğiniz sabır ile doğru orantılıdır.

Stresten Uzak Durmak

Her ne kadar zor gibi görünse de stresle başa çıkma yollarını uygulayabilmek iş hayatının zorlayıcı yönlerini törpüleyerek size daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratacaktır. Stres kimi zaman yanlış kararlara kimi zaman doğruların karmaşasına sebebiyet verir. Mümkün oldukça stresle başa çıkmak iş hayatını muhakkak ki olumlu etkileyecektir.

başarı ve sabır

Sorumluluk Bilincine Sahip Olmak

Hiç kuşkusuz işverenlerin en çok aradığı özelliktir sorumluluk sahibi bir çalışan. Verilen görevi zamanında yerine getiren, kendine verilen işi olması gereken şekilde teslim eden iş hayatının aranan ismi olacaktır. Sorumluluk sahibi olmak sizin işe olan saygı ve disiplininizi gösterecektir.

iş hayatında sorumluluk bilincine sahip olmak

Kendine Güvenmek

Başarıya ulaşmak önce kendine güvenmekten geçer. Siz kendinize, gücünüze, yapabileceklerinize inanırsanız bu gücü, güveni keşfeden insanlar da size güvenir. Düşünmeden tüm sorumluluğu size teslim ederler. Böylece iş hayatının basamaklarını teker teker çıkmaya başlarsınız.

iş hayatında başarı formülü

İletişim Kurmak

Hayatımızın oluşumuna yön veren, kendimizi ifade etmemizde en büyük etmen doğru bir iletişim kurmaktan geçer. Artık işe alınacak olan adaylarda kendini doğru ifade etme, güzel konuşma aranan nitelikler arasındadır. Daha sonrasında ise iyi bir iletişim sosyal hayatta olduğu gibi iş hayatında da tüm kapıları size açacaktır.

Rekabet Sağlamak Neden Önemli?

Rekabet içinde olmak her kadar zorlayıcı bir süreç olsa da çalışma azmini canlı tutan bir olgudur. İş hayatınızda rekabet içinde olduğunuz bir çalışma arkadaşınız varsa bu sizin işe olan çalışma hırsınızı canlandıracak, hep daha iyisini yapma isteği yaratacaktır. Hırslarınıza yenik düşmeden yapacağınız tatlı rekabet sizi hep daha iyi bir çalışan yapma yoluna götürecektir.

başarının formülü ve rekabet

Merak Duymak

Bir işi her ne kadar bildiğinizi düşünseniz dahi eksik olan yanlarınız mutlaka vardır. Çünkü bilgi sonsuz, bilgi sınırsız. Sizi hep daha ileriye taşıyacak olan şey merakınız olacaktır. Bir konu için bildiklerinizle yetinmeyip daha fazlasını araştırmaya, öğrenmeye başladığınızda rakiplerinizden bir adım öne geçersiniz. Yeni şeyler araştırıp öğrenerek kendinize ve geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.

Çok Çalışmak

Günümüz iş dünyasında iyi, prestijli bir iş bulmak oldukça güç. O işi bulduktan sonra devamını sağlayabilmek en önemlisi. Çalışmadan bir yerlere gelmek ne mümkün. Bulunduğunuz işe özverili olursanız ancak hak ettiğiniz yere ulaşabilirsiniz. Bunun için de çok çalışmalı, emek sarf etmelisiniz.

İş hayatında başarılı olan tüm isimler çok çalışan, sabreden, azmeden, kendine hep daha yüksekte bir hedef belirleyen, hedefine her ulaştığında da kendine güvenip işine dört elle sarılan insanlardır.

Sizde kendinizi; yaptığınız iş her ne olursa olsun oraya ait hisseder, etrafınızdaki insanlara yaptığınız tüm işlerde iyi intibah bırakır, sorumluluk sahibi olur ve çok çalışırsanız o işin en iyisi olursunuz. İş hayatında daha da yükseklere çıkmanız dileğiyle..

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur.

İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!