Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Başarı ve Mutluluğa Giden 5 Adım

20 Mayıs 2018, 1622 defa okundu.
İş Hayatında Başarı ve Mutluluğa Giden 5 Adım
İş Hayatında Başarı ve Mutluluğa Giden 5 Adım

Hayatımızın büyük kısmını geçirdiğimiz iş hayatımızda ne derece mutluyuz acaba?

O kadar önemli bir kavram ki mutluluk; başarı, huzur, sağlık gibi kavramları doğrudan etkileyebilecek türden. Peki mutlu ve başarılı olmamıza yardımcı olacak ilkeler nelerdir? Aşağıda bu konuya değindim.

Nasıl Başarılı Olabilirim?

1 - Yaptığımız İşi Sevmek ve Ona Saygı Duymak

Günümüzde yapılan araştırmalarda maalesef çalışanların %84'ü işini sevmiyor. Bu yüksek bir yüzde, eğer mutluluğa bir adım atmak istiyorsak işimizi sevmemiz gerekiyor. Sevgi olmazsa, araştırma ve kendinizi geliştirme konusunda sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden işimizi sevme konusunda kendimizi ikna etmeye çalışalım.

2-  Eleştirilere Karşı Saygılı ve Hoşgörülü Olmak

Hayatımız boyunca her zaman toplum, akraba, yakın arkadaş gibi kavramlarla bazen yumuşak, bazen de acımasız eleştirilere maruz kalırız. Bunlara karşı tepkimiz ılımlı, hoşgorülü ve yapıcı olursa iş hayatında da başarı kaçınılmazdır. Her eleştiriyi değerlendirmeli, analiz etmeli ve yapıcı kararlar almalıyız.

3 - Çalışanlara Karşı Mesafeyi Ayarlama

İster patron ol, ister çalışan iş hayatında disipline edilmesi gereken bir konudur samimiyet.

Fazlası laubaliliye, tembelliğe ve verimsiz çalışmaya vesiledir. Ortası ve yerine göre samimiyet her zaman iyidir. Azı ise mutsuzluğa ve hataya meyil ettirir. 

Bu yüzden mesafeyi iyi ayarlamalı ve iş hayatımıza bu orta yolu entegre etmeliyiz.

4 - Müşterilerle Etkili İletişim

İş hayatında en önemli unsurlardan biri olan müşterilerle iletişim faktörü daima ehemmiyet vereceğimiz bir konudur. Her müşteri farklı karakter ve ruh halinde olacağından dialoğumuzu insan bazlı samimi bir şekilde yapmamız hem müşterilerin hem de sizlerin etkili iletişim kurmasına yardımcı olacaktır.

5 - Kararlılık, Azim ve Sabır

Bu üç unsur birleştiğinde başarısız olma lüksünüz neredeyse yok gibidir.

Kararlılıkla yürür, azimle güç bulur sabırla hedefinize ulaşırsınız. Ama unutmayalım ki bu üç faktör birbiriyle iletişim kuramazsa başarısızlığa ve keder dolu buhranlara göz kırpar iş hayatınız.

Son olarak: 

İş hayatımızda ki tüm engelleri düşünmekten ziyade kendimizi sevelim ve güvenelim.

Unutmayalım başarıya giden o çetin yolda her şey sevmekle başlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı ve başarılı olma, motivasyon, kişisel gelişim gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(2)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nermin Karabulak
22 Mayıs 2018
5.0

Okuduğum bu 5 adımı hemen hemen hepsini uygulamaya çalışıyorum. ee o zaman geriye başarılı olmak kalıyor sanırım. 

Çiğdem Akdemirci
22 Mayıs 2018
5.0

İşimizde başarılı olmanın en büyük payı sevdiğimiz ve istediğimiz işte çalışmak bence. istediğimiz işi yapabilirsek ki bu çok mümkün olmuyor. İstediğimiz işi yapabilmek için biraz şanslı olmak gerektiyor o zaman hem mutlu hem de başarılı oluruz.