Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Başarı İçin Sahip Olmanız Gereken 3 Beceri

31 Mayıs 2015, 1333 defa okundu.
İş Hayatında Başarı İçin Sahip Olmanız Gereken 3 Beceri
İş Hayatında Başarı İçin Sahip Olmanız Gereken 3 Beceri

İş hayatında başarı ve kariyer yaşamı için hayal ettiklerinizi ve hedeflerinizi bir kenara bırakın. Herşey için biraz zamanınız var. Yaşınız kaç olursa olsun iş hayatında başarı elde edebilmek için yeterli süreniz var. Biraz hızlı hareket etmeniz gerekir ama adımlarınız düşünmelisiniz.

İş hayatında başarı olan çalışanlar üzerinde yapılan bir gözlemde bu kişilerin sahip olduğu beceriler üzerine durulmuştur. Ne yapıyorlar, nasıl yapıyorlar, ne kadar sürede yapıyor ve nasıl sonuçlandırıyorlar soruları sorulmuştur. Elde edilen verilere göre aşağıdaki 3 beceri iş hayatında başarı için önem taşıyor.

İş hayatında başarı için sahip olmanız gerekenler

Problem çözme becerisi

Çalıştığınız şirketin büyüklüğü ya da küçüklüğü problem çözme becerisi üzerinde bir etkisi yoktur. Problem çözmek yaratıcılık gerektirir. Aynı zamanda özgüven ve meydan okuma gibi cesaret gerektiren şeylerede ihtiyacınız var. Eğer birlikte çalıştığınız kişiler bir problem karşısında ağlaşıyorlarsa bu sizin için bir meydan okuma fırsatıdır. Sorunun üstesinden gelmek için birşeyler yapmalısınız.

Şunu söyleyebiliriz; iş hayatında her gün bir problem vardır. Bu problemlerin hiçbiri çözümsüz değildir.

Etkili iletişim becerisi

İletişim; kullandığımız dil, ses tonu ve mimiklerle kontrol altına alınabilen bir araçtır. Etkili bir iletişim kurmak için birçok iletişim aracını birlikte kullanabiliriz. Sinirli olmadığınız bir anda sinirli bir mimikle etrafınıza korku yayabilirsiniz. Bu kişiler sizden uzaklaşabilir ve kötü bir iletişimin mimarı olabilirsiniz.

Çalışma arkadaşlarınızla etkin bir iletişim içerisinde olmak doğal bir ihtiyaçtır.

Takım çalışması becerisi

Tek başına büyük başarılar elde etmek yalnızca dahilere mahsustur. Eğer dahi olduğunuzu düşünüyorsanız bu makaleyi okumamış olmanız gerekiyor.

Birlikte çalışmak; görevleri, sorumlulukları ve zorlukları paylaşmak anlamına gelir. İki veya daha fazla kişi bir proje üzerinde çalıştığında farklı fikirler ve görüşler o projede iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

Takım çalışmasına adapte olmak bir beceri değildir. Burada beceri dediğimiz şey, zor kişilerle bir takımda çalışmaktadır. Eğer şirketin en zor kişileriyle bir takımda çalışabiliyorsanız bunu bir beceri haline getirmişsiniz demektir.

Eğer İş hayatında başarı için birşeyler yapmak istiyorsanız bu maddeleri uygulayarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!