Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatı ve Sertifikalar

13 Kasım 2018, 1978 defa okundu.
İş Hayatı ve Sertifikalar
İş Hayatı ve Sertifikalar

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında insanlar, kendilerini geliştirmek ve iş yaşamlarında fark yaratmak için bir takım eğitimler almaktadırlar. Bu eğitimler sonunda sınavda gösterdikleri başarı sonucunda hak ettikleri belgeye de "sertifika" denilmektedir. Günümüzde sertifika programı ve eğitimi veren şirketler her geçen gün artmaktadır. Hatta yoğun hayat temposu içinde koşuşturan, zamandan ve paradan tasarruf ederek kendini geliştirmek isteyen kişiler için de E-Sertifika programları oldukça yaygınlaşmıştır. Bu durum teknolojinin hayatımıza etkileri ve nimetlerinden yararlanarak, kısıtlı zamanı olan kişiler için çok talep görmektedir.

Sertifika ne işimize yarar? Sertifika bir nevi, kariyerinize ve kişisel özelliklerinize katkı sağlamak için, aldığınız eğitimlerin, edindiğiniz tecrübelerin, bildiğiniz konuların belgelenmiş halidir. Düşünün kötü niyetli biri cv’sini zenginleştirmek adına birçok eğitimleri bildiğini iddia ediyor ve bunlara işverenin gözünü boyamak adına cv’sinde yer veriyor. Örnek olarak; aranan özelliklerinde, çok iyi İngilizce bilgisi olan, satış teknik eğitim bilgisi olan bir firmaya bu özellikleri var diye belirten biri, aslında az seviyede İngilizce bilen, satış teknikle alakalı hiçbir bilgisi olamayan biri olabilir. Bu durum ancak mülakat aşamasında ortaya çıkacaktır. Veya iyi niyetle düşünürsek bu özelliklere sahip biri bu özelliklere ait durumunu sertifika ile belgelendirmediğinden kendisini işverene kanıtlamada sıkıntı çekecektir. İşte bu durumda eğitimini aldığımız sertifika hayatımızı kolaylaştırmakta ve bizim adımıza bildiklerimizi belgelemektedir.

Sertifikaların İş Hayatındaki Önemi Nedir?

bilgisayar, adam, online eğitim, sertifika programı

Yeni bir işe başvururken bütün özgeçmişlerde "Alınan Sertifikalar" alanının olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bazı kariyer sitelerinde CV doldururken "sertifikanın alındığı kurum ve sertifikanın alındığı tarih" bilgilerinin de istendiğini görüyoruz. Sertifika bilgilerini çalıştığımız sektör ve kişisel özelliklerimize uygun eğitimlerle belgelendirdiğimizde işveren gözünde fark yaratıp, aynı işi isteyen birçok rakibimizin önüne geçeriz. Aldığımız sertifikalar bizim ne kadar donanımlı olduğumuzu, işverene aktarmanın en önemli yoludur. Kendimizi eğitmek, ilgi duyduğumuz alanda eğitim alarak kişisel gelişime katkıda bulunmak içinde sertifika eğitimlerinin önemli bir payı vardır. Günümüz iş dünyasında artık "ekmek aslanın ağzında değil, midesindedir."

Çok değil bundan beş on sene öncesine kadar sadece üniversite mezunu olmak işe alımda fark yaratıyorken, günümüzde nereye dönsen işsiz üniversite mezununa rastlıyorsunuz. Bu durumda işverenler bu kadar mezun arasından seçim yapacak başka kriter arayışına yöneldiler. Dil bilmek, master, doktora yapmak vs. derken bunlarda da aynı şekilde artış olunca, işinde en iyi, en donanımlı, en profesyonel olanı seçip, işgücünü arttırmayı hedeflediler. İşte tam da bu sırada sertifika ve sertifika programları önem kazandı. İşe alımlarda fark yaratıp işe alındınız diyelim. Ancak, içinde bulunduğumuz iş dünyasının kurtlar sofrasında, bulunduğunuz yeri korumak ve daha ileri taşımak, işyerinde terfi almak ve öne çıkmak için de eğitime devam etmek zorundasınız.

Öyle ki birçok kurumsal şirket çalışanlarına sertifika eğitimleri düzenleyip, bu konuda destek vermektedir. İşverenler teknik eğitimlerin yanı sıra, kişisel gelişim ve psikolojik sertifika eğitimlerine de destek vermektedir. Aslında sertifika bir nevi kişinin kendine yatırım yapmasıdır. Gelişen eğitim ve teknoloji dünyasına ayak uydurmak ve bireysel gelişimimize katkıda bulunmak için sertifika eğitimlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Sertifika Programları

online eğitim, insan, bilgisayar, sertifika programı

Sertifika Programları günümüzde teknolojinin sağladığı tüm imkanlar kullanılarak, online eğitim ve örgün eğitim olarak eğitim gönüllülerine hizmet vermektedir.

Bazı ücretsiz sertifika programları sadece internet bağlantısı ve bilgisayarla kişiye evinin konforunda, zamandan, ulaşımdan ve paradan tasarruf ederek hizmet vermektedir. Sertifika Programı veren yetkili firma, ilgili eğitimi sisteme yükleyerek, öğrenciye verdiği kullanıcı adı ve şifre ile sisteme bağlanmasını talep eder. İçerik, eğitim veren firmadan firmaya değişiklikler göstermektedir. Öyle ki, alanında uzmanlaşmış eğitim veren birtakım kaliteli firmalar, online eğitimde daha da ileriye giderek alanında uzman eğitici ile eğitim alan öğrencisini canlı yayın ile karşı karşıya getirip anında iletişim sağlamaktadır. Bu sayede öğrenciler ve öğretmen eş zamanlı olarak karşı karşıya gelmekte ve öğrenci canlı yayın sırasında aynı örgün öğretimdeymiş gibi eğitimciye sorular sorabilmekte ve cevabını anında alabilmektedir. Yapılan bu canlı yayın eğitimleri ilgili firmanın sistemine kaydedilmekte ve öğrenci eğitim süresinde sisteme dilediği kadar girip bu eğitimi tekrar tekrar izleyebilme imkanına sahiptir. Öğrenci, verilen ödevlerle ve deneme sınavlarıyla öğrendiği bilgilerini pekiştirmekte ve sertifika sınavına hazırlanmaktadır. Eğitimin sonunda belirtilen gün ve belli saatler arasında öğrencinin sisteme girip sertifika sınavına katılması istenmektedir. Sınavda baraj puanını geçen öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Örgün eğitimdeki sertifika programlarında ise; 15-20 kişilik sınıflarda, alanında uzman eğitmenler eşliğinde dersler anlatılmakta ve program bitiminde öğrenciler sınava tabi tutulmaktadır. Sınavı başarıyla geçen öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadırlar.

Yazar: Şule Mikdan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!