Close
Mobil Menu Bars

İş Görüşmesini Olumsuz Etkileyecek Durumlar

04 Kasım 2014, 2274 defa okundu.
İş Görüşmesini Olumsuz Etkileyecek Durumlar
İş Görüşmesini Olumsuz Etkileyecek Durumlar

İş görüşmesi herkes için oldukça zor geçen süreçlerdendir. İş görüşmesi sırasında uyulması gereken bazı kurallar dışında bir de iş görüşmesini olumsuz etkileyecek durumlar neler? Bu olumsuz durumları sıralamak gerekirse;

  1. İş görüşmesine zamanında ve biraz erken gitmek nasıl olumlu bir davranış olarak algılanıyorsa, yarım saat kadar önceden gitmek oldukça kötü intiba bırakmakta ve işe alma için baskı yaratıyormuş gibi hissettirmektedir.

  2. İş görüşmesini en çok olumsuz etkileyen konulardan birisi de mesleki yeterlilik sağlacak herahangi bir sertifika programına katılınmamış olmasıdır. Bu nedenle bu konuda yetersizliği olan kişilerin bu açıklarını kapatabilmek için online eğitim programlarından yararlanmalarını tavsiye ederim.

  3. Diğer yandan mülakat sırasında el, saç, burun gibi organlarla oynamaktan kaçınmak daha çok olumlu sonuçlara neden olacaktır.

  4. Görüşme sırasında mutlaka takip ettiğiniz yayınların neler olduğu sorulacaktır. Bu sorunun cevabı olarak kitap dağarcığınızı da göz önüne alarak herkesin bildiği yayınlar dışında yayınlar söylemelisiniz. Bu sizin sıradan biri olmadığınızı tanımlamak açısından önemlidir.

Verimli geçmesini umduğunuz bir iş görüşmesi çok vasat geçebilir ve kendinizi karşınızdaki insana yeteri kadar ifade edemeyebilirsiniz. Her insanın bir günü diğer gününü tutmayabilir. Bu nedenle iş görüşmesine gitmeden önce karşılaşabileceğiniz her türlü olumsuz duruma karşı kendinizi hazırlamalısınız.

Yeterli Meslek Bilgisine Sahip Olun

Mesleki olarak yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz ve yapacağınız işi düzgün bir şekilde tanımlayamıyorsanız iş görüşmesinin olumsuz geçeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak mezun olduğunuz bölümü farklı sertifikalarla desteklerseniz ve yeterli bilgiye sahip olduğunuzu iş görüşmesi esnasında gösterme şansını da elde edersiniz.

Mülakatın Temel Esaslarını İhmal Etmeyin

Mülakat esnasında mutlaka giyime yeteri kadar önem vermelisiniz. Gerektiği kadar şık olmadığınızda ya da aşırıya kaçan bir görünüme sahip olduğunuzda karşınızdaki insan iş konusundaki ciddiyetinizi sorgulayabilir. Böyle olumsuz durumlar ile karşılaşmadan önce mutlaka kendinize ciddi kıyafetler almayı ihmal etmeyin.

Görüşmeye Gidilen Şirketler Hakkında Bilgi Edinmek Neden Önemli?

Bir iş başvurusu yaptınız ve görüşmeye çağrıldınız. Görüşmeye gitmeden önce şirketin ne iş yaptığını, sektördeki durumunu, bu şirket hakkında şikayetler var mı, insanlar şirket hakkında ne düşünüyor, şirketin çalışma alanında ne tür işler yapılıyor ve hangi alanlarda faaliyetler gösteriyor gibi konulara önem vermeniz gerekiyor. Görüşmeye gitmeden önce şirket hakkında bilgi edinirseniz karşınızdaki insana doğru sorular yöneltebilir ve mülakatı yapan kişinin gözünde bir artı puan kazanabilirsiniz. Sizlere sorulan sorulara verdiğiniz doğru cevaplar kadar sizin sorduğunuz soruların kalitesi de son derece önemlidir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!