Close
Mobil Menu Bars

İş Görüşmesinde Adayların Sorması Gerekenler

31 Ekim 2014, 3642 defa okundu.
İş Görüşmesinde Adayların Sorması Gerekenler
İş Görüşmesinde Adayların Sorması Gerekenler

İş görüşmesine gidecek kişilerin en çok merak ettiği ve heyecanlandığı konu mülakat sırasında insan kaynakları uzmanı tarafından sorulacak sorulardır. Oysaki iş başvurusunda sorulacak sorular dışında iş görüşmesinde adayların soracağı sorular da bir o kadar önem taşımaktadır. Çünkü iş konusunda merak ettiklerinizi sormadığınız durumlarda hakkınızda içine kapanık ve çekingen havası yaratırken, soru sorarken doğru şekilde sormamanız da kötü durumlara yol açabilmektedir. Üstelik insan kaynakları eğitimi almış iş görüşmesini yapan kişi adayın sorduğu sorulara göre de değerlendirme yapabilmektedir. İş görüşmesinde adayların sorması gerekenler neler? bu konuya açıklık getirelim.

İş görüşmesinde adayların sorması gereken sorular ise şirket, çalışan kişi sayısı ve çalışacağınız departman hakkında sorular; şirketin çalışacak kişide aradığı ilk özellikler neler; pozisyon hakkında sorular; şirketin büyüme durumu; görevin geleceğinde neler yapılması planlandığı; çalışanların performans değerlendirilmesinin nasıl yapılmasının planlandığı; sözü edilen pozisyonda adaydan beklenenler neler; pozisyonla ilgili eğitim olanakları bulunup bulunmadığı; işe alınma durumunda adayın ne zaman işe başlayacağı şeklinde sıralanabilir.

Birçok kişi bir işe girebilmek için iş ilanları yakından takip ediyor. İş ilanlarında belirtilen kriterlerin kendileri için uygun olduğunda gerekli iş görüşmelerini yapabilmek için ilgili firma ve şirket ile iletişime geçiyorlar. İlgili firma ve şirketler adaylar ile ön görüşme yapmak istediklerinde taraflar bir araya gelerek ilgili iş ile ilgili görüşmelerini yapıyorlar. Ancak adayların iş görüşmesi esnasında dikkat etmeleri gereken önemli hususlar mevcuttur. Bu önemli hususların başında da adayların işverenlere iş görüşmesi esnasında sormaları gereken sorulardır.

İş Tanımı ile İlgili Sorular Neler?

İş görüşmesine giden adayların öncelikle sormaları gereken soruların başında yapacakların işin tanımının tam olarak ne olduğu sorusudur. Çünkü herkes ilgili iş için yapmış oldukları görüşmede talip oldukları işin tam olarak ne olduğunu bilmek ister. Bu soru ile ilgili detaylı bilgi almaları durumunda da kendilerinin özlük hakları ile ilgili soruları da sormaları gerekiyor. Özlük hakları derken maaş, sigorta, fazla çalışma ve yıllık izin gibi haklar akla geliyor.

Şirket ve Firma Hakkında Bilgi Almak

İş görüşmesine giden adayların, yetkililere soracakları bir başka soru seçenekleri ise şirket ve firmalar ile ilgili sorulardır. Şirket ve firmanın sektörde ne kadar süredir var olduğu, sektördeki hedefleri, misyon ve vizyonları gibi konularda sorulacak sorular ile, çalışacakları yerin ne derece ciddi bir firma ya da şirket olduğu konusunda detaylı bir kanaat oluşması açısından önemlidir.

İş Görüşmelerinde Nasıl Başarılı Olabiliriz?

İş görüşmelerinde doğru sorular sorabilmek ve başarılı bir görüşme sürecinden geçebilmek için ücretsiz ve online  Mülakat Teknikleri Eğitimine göz atmanızı öneririz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!