AnasayfaBlogİş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?

18 Temmuz 2019
İş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?

Mülakatlar işe alımlarda istenilen pozisyon için sizin doğru bir aday olduğunuzu gösterebilmeniz için bir şans verir. Bir mülakat esnasında basit gördüğümüz şeyler sizi diğer adaylardan öne çıkarabilir ya da küçük bir hata sizin işe alımınıza mal olabilir. Fakat unutmayın ki mülakatlar birer sınav değil ve bunun için saatlerce çalışmanıza gerek yok. 

Mülakata nasıl hazırlanmalıyız?

Mülakat öncesinde başvurduğunuz şirket hakkında özenli bir araştırma, şirketin işe alımlarda neye önem verdikleri belirleyerek deneyimlerinizi bu doğrultuda daha iyi gösterebilirsiniz. İyi bir hazırlık aşamasından sonra mülakat soruları karşısında daha az stresli olacak ve daha rahat hissedeceksiniz. Gelelim performansınızı arttırmak için iş görüşmesinde yapılması gerekenler konusuna.

İş Görüşmesinde Performansınızı Nasıl Arttırırsınız?

Araştırma Yapmak 

Mülakat öncesinde başvurduğunuz şirket hakkında edindiğiniz bilgiler size işe alım aşamasında yardımcı olacak ve kolaylık sağlayacak. 

Dış Görünüş 

İlk görüşmede verdiğimiz izlenim çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda bir kişinin görüşmeci de ilk sekiz saniyede etki bıraktığını gösteriyor. Bu açıdan mülakat esnasında ilk olarak dış görünüşünüz, kıyafetleriniz ve giyim tarzınız dikkat çeker. Çünkü giyim tarzınız sizin ruh halinizi, zevklerinizi, kültürünüzü ortaya koyar. Görüşme için ne kadar ciddi olduğunuz ve işi ne kadar önemsediğiniz ilk olarak kıyafetlerinizden anlaşılır. Bu yüzden bir iş görüşmesi için uygun giyinmek her zaman önemlidir. 

Zamanında Yerinde Olmak 

İş görüşmesi saatinden 10-15 dakika öncesinde görüşme yerinde olun. Bu sizin görüşme öncesinde sakinleşmenizi, kıyafetlerinizi kontrol etmenizi ve olası ihtiyaçlarınızı gidermeniz de yardımcı olacaktır. 

El Sıkışmak

İş görüşmesi başladığında ilk olarak tek fiziksel temas el sıkışması olacaktır. Çok sarsmadan güçlü bir el sıkışmasıyla birlikte göz teması kurun ve gülümseyin. Sağlam bir el sıkışması kendinize olan güveninizi ve işe olan istediğinizi gösterir. Bu yüzden el sıkışmasının da ilk izlenim de önemli bir rol oynadığını unutmayın. 

Göz Teması

Görüşme sırasında ilk olarak görüşmeci ile göz temasında bulunun. Aksi takdirde özgüveni düşük veya ilgisiz görünmenize neden olabilir. Görüşmeci sorular sorarken sözünü kesmemeye özen gösterin tüm soruları iyice dinledikten ve anladığınızdan emin olduğunuz zaman soruları cevaplamaya başlayın. Eğer işe ilk başvuruda bulunmuşsanız pozisyon hakkında sizin ilginizi çeken durumları bu pozisyon için ne kadar uygun olduğunuzu, şirket için hedeflediğiniz ve gerçekleştirmek istediğiniz planlarınızdan bahsedebilirsiniz. 

Mülakat yapan kişiler sizi bir bütün olarak değerlendirecektir. Bilginiz yanında dış görünüşünüz, duruşunuz ve beden diliniz gibi birçok durum sizin işe alımınızda etkili olacaktır. Peki başarılı bir mülakat için kaçınmamız gereken durumlar nelerdir? 

Uygunsuz Kıyafet Ve Makyaj 

En çok yapılan hastalardan biri aşırı makyaj. Düşündüğünüzün tam tersi aşırı makyaj görüşmeyi yapan kişinin dikkatini dağıtır ve bu da sizin mülakatınızın olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Aynı şekilde düğüne gider gibi saç yaptırmak, aşırı parfüm, dekolte kıyafetler de mülakatınızı olumsuz yönde etkileyecek davranışlar arasında. 

Görüşme Sırasında Telefon İle Oynamak 

Bir çalışmada görüşme sırasında telefonla oynayan adayların bu davranışlarının saygısızlık olarak algılandığı aynı zamanda işe karşı yetersiz odaklanma ve istek olduğu düşünülerek işe alınmadıkları ortaya çıktı. 

Çok Konuşmak 

Konuşma yaparken profesyonellikten uzaklaşıp sıcak ve samimi görünmeye çalışmayın. Karşınızdaki sizin hayat hikayenizi, eşinizi, çocuklarınızı bilmek zorunda değil.

Maaş Sormak 

Maaşı soran ilk kişi siz olmayın. Aksi takdirde tek umursadığınız ve en önemli önceliğinizin para olduğu düşünülür. Fakat bir işveren için en önemli öncelik şirket için çalışma isteğinizdir. Maaşla ilgili teklif yapılana kadar bekleyin. Eğer görüşme yapan kişi size maaş soruyorsa kesin bir miktar vermeyin. Son olarak mülakat sonunda karşımızdakine size zaman ayırdığı için teşekkürde bulunun ve gülümseyin.

İşe görüşmesi ve mülakat ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler kapsamında İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi veriyor, takipte kalın. Tamamladığınız eğitim sonrasında alacağınız sertifika ile iş görüşmesi için hazırlayacağınız özgeçmişinize de artı değer katmış ve mülakatlarınıza bir adım önde başlamış olacaksınız.

Yazar: Kübra Kaba

iş görüşmesi mülakat sertifika işe alım online eğitimler dış görünüş görüşme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.