AnasayfaBlogİş Fikri ve İş Modeli Kavramları
Girişimcilik

İş Fikri ve İş Modeli Kavramları

20 Aralık 2019
İş Fikri ve İş Modeli Kavramları

Girişimcilik alanında yeni bir atılım yapmak için öncelikle iyi bir iş fikrine gerek vardır. Bulunan iş fikrinin nasıl hayata geçirileceğini iş modeli belirler. İyi bir fikir bulmak girişimcilikte başarılı olmak için tek başına yeterli değildir. Bulunan fikir üzerine iş modeli oluştururken; ürün geliştirme, ürünü müşteriye sunma, pazarlama stratejilerinin ve yollarının belirlenmesi ile beraber iş planı hazırlanır. Bir fikrin iş modeli olarak başarıya ulaşması, bu süreçlerin doğru gerçekleştirilmesine bağlıdır. Eğer farklı ve lezzetli kahveler satmak bir iş fikriyse, bu kahvelerin satılacağı kahve dükkanlarını açmak bir iş modelidir.

Girişimcilik, bir iş fikri üzerinde oluşturulabilecek birbirinden farklı iş modellerini kapsar. Bir fikri iş modeline dönüştürebilmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Önemli olan o fikri rakiplerinden daha farklı, iyi ve başarılı yöntemlerle iş modeli haline getirebilmektir. Girişimcilerin öncelikle başarılı olabilecek iş fikrini bulması daha sonra iş modelini oluşturacak aşamaları gerçekleştirmesi gerekir. Başarılı iş fikrini bulmak için önemli olan konulara ve iş modelini oluştururken kullanılan yöntemlere yazımızın devamında değineceğiz.

Başarılı İş Fikri Bulma Yolları

Girişimcilik, başarılı olabilmek için yeni fikirlerin üretilmesi gereken bir alandır. Başarılı olabilmek içinse güvenilebilecek bir iş fikri oluşturmak gerekir. Yeni fikirleri üretirken de girişimcinin işini kolaylaştırabilecek öneriler mevcuttur. Bu öneriler yardımıyla girişimciler için iş planı hazırlamadan önce iyi bir iş fikrinin bulunması sağlanabilir.

Yaratıcı Yönünüzü Açığa Çıkarın: Girişimci olmak için yaratıcılık oldukça önemlidir. İş fikri bulmak için kendinizi zorlamak yerine yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak etkinliklere yönelebilirsiniz. Düşünmenizi sağlayacak eylemler yaparak buradan sağladığınız faydayı yeni fikirler veya ürünler yaratmak için kullanabilirsiniz. Hobilerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Böylece farklı çevrelere girerek ufkunuzu genişletebilir, iş fikri bulma konusunda yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz.

Sınırlarınızı Belirleyin: Düşünürken ne istediğinizi bilerek sınırlarınızı belirlerseniz, odaklanma konusunda daha başarılı olabilirsiniz. İlgilendiğiniz alanlarla ilgili bilgileriniz sınırlı olursa o alanda yeni fikirler üretme olasılığınız azalabilir. Bu nedenle daha çok bilgi sahibi olduğunuz iş alanlarının sınırlarını belirleyerek düşünme sürecinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Size İlham Verebilecek Her Şeyi Değerlendirin: Yaparken kendinizi daha iyi hissettiğiniz ya da bulunmaktan hoşlandığınız yerlerde düşünme sürecinizi ilerletebilirsiniz. İş fikirleri bazen hiç beklemediğiniz anlarda gelebilir. Bu nedenle yanınızda not alabileceğiniz bir defter bulundurmayı ihmal etmeyin. Aldığınız küçük notlar sayesinde iş fikri geliştirebilirsiniz.

Bir Problem Üzerinden Düşünün: Karşılaştığınız ya da bildiğiniz bir problem üzerinden iş fikirleri geliştirebilirsiniz. Bulacağınız fikrin karşılaşılan problemlere nasıl çözüm getirebileceğini düşünün. Böylece iş fikrinizin, iş modeli haline geldiğinde insanlar için nasıl bir fayda sağlayacağını tahmin edebilirsiniz. Bu sayede girişimcilik alanında yenilikçi bir hizmet sağlamanın ilk adımlarını atmış olabilirsiniz.

Hedef Kitle Üzerinde Çalışın: İş fikrini bulmak kadar o fikrin talep görüp görmeyeceğini araştırmak ta önemlidir. Bir işin hangi kitle tarafından değer göreceği o işin geleceği ve başarısı için etkilidir. Belirleyeceğiniz hedef kitle arasında iş fikrinizin yayılıp yayılamayacağını düşünün. Aynı hedef kitle için sunulan ürünler veya hizmetler arasında sizin iş fikrinizin ne gibi yenilikler sunacağını belirleyin. Böylece bulunacağınız girişimcilik faaliyetinin sonuçlarını tahmin edebilme şansınız yükselecektir.

İş Modeli ve İş Modeli Kanvası Nedir?

Girişimcilikte iş modeli, iş fikri üzerine kurulan iş planlaması ile birlikte şirketlerin kar elde etme planlamasıdır. Bu model, şirketlerin satacağı ürünlerin ve hizmetlerin hedef aldığı pazar ve faaliyetler için ön görülen giderlerin belirlendiği finansal yapıyı içerir. Pazarlaması yapılacak ürünlerin satış planlaması, satış hedeflerinin içinde olduğu pazar payı, finansal ihtiyaçlar iş modelinde bulunmaktadır.

İş planı hazırlamak için kullanılan ve girişimcinin işini kolaylaştıran, Alex Osterwalder’ in geliştirdiği “İş Modeli Kanvası” girişimcilik alanında önemli yere sahiptir. Oluşturulan iş fikrinin sunacağı ürünleri, kimlere ve nasıl sunacağını, bu işlemi yaparken nelere ihtiyaç duyacağını ve nasıl gelir elde edeceğini hızlı ve basit bir şekilde görmeyi sağlar. İş modeli oluşturmak, iş süreçlerini etkileyen ana unsurlara odaklanabilmeyi kolaylaştırır. Şematik özellik taşıyan bu model, iş stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olur. İş planını daha verimli hale getirebilmek için iş modeli üzerinde geliştirmeler yapılabilmesine olanak sağlar.

İş Modeli Maddeleri

İş Modeli Kanvası alt maddelere sahip bir yapıyı ifade eder. Bu maddeler; girişimcilik alanında iş modellerini anlamak, değiştirmek ve analiz etmek için kullanılır.

Değer Teklifi: Müşteriler tarafından tercih edilme sebebini onlar için oluşturulan değer teklifi belirlemektedir. Bu maddede müşteriye sunulacak tüm faydaları açıklamak gerekir. Müşterilerin hangi ihtiyaçlarının karşılanacağı, hangi problemlerin çözüleceği, problemlerin çözümünde nasıl bir değer sunulacağı ile ilgili öneriler hazırlanmalıdır.

Müşteri Segmentleri: Müşterinin tüm iş modellerinin merkezinde yer alması nedeniyle, girişimcilerin hedefledikleri müşteri gruplarını belirlemesi önemlidir. Bu maddede potansiyel müşteri listesi oluşturulmalıdır. Bu listeye göre belirlenen müşteri segmentleri ifade edilmelidir. Müşterilerin hedefledikleri sonuçlar, gerçekleştirdikleri işler ve çözüm bekleyen problemleri tespit edilmelidir. Böylece, hangi müşterilere hizmet verileceği ve müşterilerin asıl ihtiyaçlarının ne olduğu gibi sorulara yanıtlar verilir.

Kanallar: Müşterilere ulaşma yollarını kanallar belirler. Müşterilere hangi kanallar ile ulaşılacağı, müşterilerin hangi kanalları tercih ettiği gibi sorulara bu maddede cevap verilmelidir. İletişimin sağlanacağı, dağıtımın yapılacağı ve satışın gerçekleşeceği üç ayrı kanal belirlenmelidir.

Müşteri İlişkileri: Müşteriler ile ilişkilerin yürütülme yöntemleri belirlenmelidir. Kişisel iletişim ya da otomatik iletişim yolu tercih edilebilir. Kullanılacak dilin samimi mi ya da resmi bir dil mi olacağı netleştirilebilir. Bu maddede tüm bu kararlar verilirken, müşterilerin katılımını sürekli hale getirmek ve yeni müşterilere ulaşabilmek hedeflenmelidir.

Gelir Kalemleri: Müşterilere sunulan değer teklifleri karşılığında hangi müşteriden ne kadar gelir elde edileceğinin belirlendiği maddedir. Tek seferlik ya da tekrarlanabilir olan gelir tipleri belirlenerek gelir kalemleri oluşturulmalıdır.

Kilit Kaynaklar: İş modelini oluştururken hangi kaynaklara ihtiyaç duyulacağı ve en önemli kaynakların hangileri olduğu gibi soruların cevaplandığı maddedir. Maddi, maddi olmayan, finansal ve insan kaynakları olmak üzere dört temel kaynak biçimi vardır.

Kilit Aktiviteler: Girişimci için iş modelini oluştururken yapılması gereken öncelikli işleri belirlemek gerekir. Bu işler kilit aktiviteleri oluşturur. Kilit aktiviteler, her iş modeli için farklılık gösterebilir. Kaynaklara dikkat ederek ve değer teklifinin dışına çıkmadan kilit aktivitelerin belirlenmesi gerekir.

İş Ortaklıkları: İşi başlatmak için hangi ortaklıklara ihtiyaç duyulacağını belirlemek gerekir. Riskleri azaltmak ve yeni kaynaklar edinmek için faydalı ortaklıklardan yararlanılabilir. Bu maddede bu ortaklıklar belirlenmelidir.

Maliyet Yapısı: İş modeli oluşturmak ve sürdürebilmek için katlanılması gereken maliyet yapısının belirlendiği maddedir. Hangi giderlerin karşılanacağı, kritik olan giderler ve genel işletme maliyetleri belirlenir. İş modellerine göre maliyetler de değişecektir.

Doğru İş Fikirleri ve İş Modelleri İçin Girişimcilik Kursu

Girişimcilik alanında başarılı olmak için, başarıya ulaşabilecek bir iş fikri bulmak ve bu fikri bir modele ve iş planına çevirebilmek gerekir. Bu süreç; bilgi isteyen, geniş araştırmalar ve planlamalar yapılması gereken bir süreçtir. Girişimcinin sadece araştırma yaparak sonuçlara ulaşması zordur. Bu aşamaları gerçekleştirmek için girişimcilik ile ilgili temel düşünce sistemlerini, değer yaratma aşamalarını ve ürün ve hizmetlerin bu değerlere göre müşteriye sunulma sürecini bilmek önemlidir.

Bu bilgilere sahip olabilmek için geniş kapsamlı bir girişimcilik kursu almak şarttır. Bunun yapılabilmesi için Enstitü her zaman yanınızda. Katılacağınız online eğitim ile birlikte girişimcilik alanında nasıl yenilikçi fikirler ve iş modelleri yaratabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İş modelinizi doğru planlayarak yaratıcı değerler üretebilirsiniz. Kurs sonunda yapılan değerlendirmede başarılı olarak girişimcilik alanında sertifika sahibi olabilirsiniz.

girişimcilik kursu iş fikri iş modeli online eğitim iş planı iş fikri nedir iş modeli nedir iş fikri ve iş modeli kavramları
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989