Close
Mobil Menu Bars

İş Dünyasının Zehirli Oku: Mobbing

04 Eylül 2019, 881 defa okundu.
İş Dünyasının Zehirli Oku: Mobbing
psikolojik şiddet, iş, stres, yıldırma

Hepimiz çalışma ortamımızda huzurlu olmak isteriz. Verimi ve üretkenliği ciddi manada etkileyen bu durumun aksi yaşandığında, performansımızda ciddi bir düşüş meydana gelir.

İşyerimizde motive olmamızı engelleyen, huzurumuzu kaçıran bazı durumlar söz konusu olabilir. Mobbing eğitimi ile bu konuda farkındalık yakalayarak, çeşitli önlemler almak mümkün. 

Nedir Bu Mobbing?

Mobbing, diğer adıyla psikolojik şiddet, işyerimizde bazı insanlar tarafından yaşadığımız psikolojik baskı ve yıldırmalar olarak bilinir. Kendine güveni olmayan, hiyerarşiyi kötü şekilde kullanan, kendini fazlasıyla ispatlama çabasında olan, art niyetli kişilerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Mobbing hakkında daha detaylı tanım için Mobbing Nedir? adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Mobbing Kötü Sonuçlar Doğuruyor

Mobbinge uğrayan kişi, bunun önüne geçilmediği takdirde büyük sıkıntılarla karşı kalabiliyor. Psikolojik çöküntü, motivasyonsuzluk, kaygı ve stresin artması, işe karşı isteksizlik mobbingin sonuçlarından yalnızca birkaçı. Yaşanan bu psikolojik şiddet, önlem alınmazsa iş kaybına varacak kadar olumsuz sonuçlar doğurmakta. 

Mobbinge Uğradığımı Nasıl Anlarım?

Özellikle işinde başarılı olan çalışkan ve güvenilir insanların tehdit altında olduğu yadsınamaz. Yani işine önem veren, işini severek yapan bir çalışansanız, mobbinge uğrama ihtimaliniz yüksek! Peki mobbinge uğradığımızı nasıl anlarız? 

Öncelikle, psikolojik olarak nasıl hissettiğiniz önemli. Her gün mutlu ve motivasyonu yüksek bir şekilde geldiğiniz işyerinize yürürken ayaklarınız artık geri geri mi gidiyor? İşinize duyduğunuz istek ve enerjinizi azalmış mı hissediyorsunuz? Öyleyse iş arkadaşlarınızın, yöneticinizin size olan davranışlarını gözden geçirme vakti. Sizi psikolojik olarak baskılanmış ya da isteksiz hissettiriyorlarsa bunun üzerine durup düşünmek gerekir.

Size uygunsuz lakaplar takıyorlarsa, hakkınızda dedikodu çıkartıp olmayan şeyleri olmuş gibi yansıtıyorlarsa gidişat ciddi olabilir. İşlerinizin manipüle edilmesi, size gereksiz eleştirilerde bulunulması, sözlü taciz, uygunsuz şakalar gibi olumsuz durumlar yaşıyorsanız psikolojik bir şiddetin ortasındasınız. 

Mobbing Eğitimi Bana Ne Kazandırır?

Mobbing Eğitimi almanız halinde mobbingin psikolojinize nasıl zarar verdiğini ve bunu önlemek için ne gibi önlemler almanız gerektiğini öğrenirsiniz. Mobbing eğitimi, size yasal yoldan haklarınızı nasıl arayacağınızı, bu şiddetin nasıl önüne geçebileceğinizi öğretir. Psikolojik boyutta başlayan bu şiddetin istifayla sonuçlanmadan ne gibi çözümler üretmeniz konusunda yardımcı olur. Hem psikolojisini hem de işini kaybetmek istemeyenlerin muhakkak alması gereken bu eğitim, iş dünyasındaki her birey için önem arz etmektedir. 

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!