AnasayfaBlogİş Dünyasında Renklerin Dili
İş Hayatı

İş Dünyasında Renklerin Dili

24 Şubat 2021
İş Dünyasında Renklerin Dili

Renkler hayatımızda sandığımızdan daha önemli bir yere sahiptir. Bizler fark etsek de etmesek de günlük yaşantımızda renklerin gücünden etkileniriz. Giyimimizde ve ev dekorasyonumuzda tercih ettiğimiz renkler, sevdiğimiz, görmekten hoşlandığımız ve kişiliğimizi yansıtan renklerdir. Alışveriş esnasında bir ürünü alırken ona yönelmemize sebep olan ilk etki de renklerin gücünden kaynaklanmaktadır.

Renklerin etkileri iş dünyasında da büyük bir öneme sahiptir ve önemli bir ölçüde kullanılmaktadır. İş dünyasında tercih edilen renkler giyimden tutun ofis dizaynına, iş yerlerinin tabelalarına ve ürün ambalajlarına kadar pek çok yerde ince düşünülerek seçilmelidir. Gerek çalışanların motivasyonu gerekse müşterileri etkilemek için doğru renkler kullanılmalıdır. 

Hangi Renk Hangi İş Sektörüne Uygundur?

Renklerin insanlar üzerinde pek çok etkisi vardır. İş dünyasında da hedef kitleye uygun renkler kullanmak başarı oranını arttırmak için önemlidir. Renklerin çağrıştırdığı anlamlar o sektör için uygun olsa dahi tek başına kullanılmamalıdır. Renkleri tamamlayıcıları olan renklerle birlikte uyum içerisinde kullanmak daha etkili sonuçlar verecektir.

Gıda sektöründe müşterilerin iştahını açmak, finansal alanlarda kişilerde güven duygusu uyandırmak, temizlik ürünlerinde kişiye o ürününün temizlik için ideal bir ürün olduğu algısını yaratmak ve daha birçok amaçla iş dünyasında renklerin gücünden yararlanılır. 
Gelin iş dünyasında hangi rengin hangi sektörde kullanılmasının daha uygun olduğunu ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

İş Dünyasında Kırmızı 

Kırmızı renk; tutku, enerji, güç, hız, cinsellik, cesaret, sıcaklık ve şiddeti temsil etmektedir. Dikkat çekmesi sebebiyle kişiyi satın alma konusunda da teşvik eden kırmızı renk, alışveriş sitelerinin satın alma butonunda ve dükkanlarda kasaya giden yolu belirtmek için kullanılmaktadır.

Kırmızı rengin dikkat çekici ve iştah açıcı olma özelliğinden yararlanmak isteyen çoğu yemek markası logolarında ve mekanlarında bu renkten yararlanmaktadır. Kırmızı rengin ayrıca yorgunluk, kaygı ve içsel sıkıntılar hissettirmesi de söz konusudur. Bu rengin yoğun olduğu mekanlarda uzun süre kalınması kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu etkiyi kullanmak isteyen fast- food mekanları, müşterilerin yemeklerini yedikten sonra uzun süre oturmadan kalkmalarını sağlamak amacıyla bu rengi çokça tercih etmektedir.

Otomotiv sektöründe de kırmızı rengin heyecanlandırıcı ve adrenalin yükseltici etkisinden yararlanılmaktadır. Spor arabalarda çoğunlukla kırmızı rengin kullanılmasının sebebi olarak da bu etkilerden bahsedilebilir.

İş Dünyasında Turuncu 

İyimserlik, macera, eğlence ve seyahati çağrıştıran turuncu renk kaliteyi sembolize etmektedir. İnsanlar üzerinde oluşturduğu etkiler sebebiyle pek çok sektörde tercih edilen turuncu renk batı dünyası tarafından pek sevilmemektedir. Bu sebeple özellikle ihracat alanında kullanılması önerilmez. 

Gıda sektöründe önemli bir yere sahip olan turuncu renk satışları arttırmak amacıyla tercih edilmektedir. İştahı arttıran ve iletişimi güçlendiren turuncu renk müşterilerin mekanda daha uzun süre vakit geçirmesine ve bu sebeple daha fazla harcama yapmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple pek çok cafe ve restoranda turuncu rengin etkisinden yararlanmaktadır.

Seyahat, macera ve heyecan uyandıran turuncu rengin kullanımı, turizm acenteleri açısından da son derece önemlidir. Güzellik salonları, tedavi merkezleri ve spalarda da turuncunun farklı tonları favori renklerdendir. Ancak turuncu rengin çok fazla kullanılmasının ucuzluk simgesi olduğu da bilinmelidir.

İş Dünyasında Sarı

Eğlenceli, canlı, sıcak bir renk olan sarı dikkat çekici bir renktir. Çevrede dikkat dağıtıcı şeyler olsa dahi kişilerin öncelikle sarı rengi algılaması mümkündür. Bu sebeple satış noktaları için tercih edilmesi uygun bir renktir.

Gıda sektörü de sarı rengin kullanım alanlarındandır. İnsanların bir alanda çok fazla kalmasına engel olan sarı rengin, kırmızı renk ile birlikte fast-food mekanlarında kullanılması tercih edilmektedir. Bu da insanların yemeklerini bir an önce yiyerek mekandan ayrılmalarına sebep olur.

Eğlenceli bir renk olması sebebiyle sarının tatil ürünlerinde kullanımı da yaygındır. Sarı rengin kullanılmaması gereken alanlar da vardır. İnsanlar üzerinde hareketlilik ve geçicilik algısı bırakan sarı renk kullanıldığı alanlarda insanların uzun süre vakit geçirmesini engeller. 

İş Dünyasında Yeşil 

Doğanın rengi olan yeşil; yenilik, tazelik, sağlık, güven gibi duyguları sembolize etmektedir. Doğa dostu ve organik ürünlerin tanıtımlarında yeşil renkten çokça yaralanıldığı görülmektedir. Sağlık alanlarında da yeşil rengin kullanımı yaygındır. Hastaların ve hasta yakınlarının rahat ve sakin olmasını sağlamak amacıyla hastanelerin iç dekorasyonunda yeşil renk tercih edilebilir. Ayrıca doktorların üniforma renklerinde de kan renginin normal lekelerden ayrılmaması sebebiyle yeşil rengin tercih edildiğini görmekteyiz.
Finansal alan için de yeşil renk önemli bir yerdedir. Batı dünyasında paranın rengini temsil etmesi ve insanlar üzerinde güven hissi uyandırması sebebiyle bankaların logolarında sıkça kullanıldığını görmekteyiz.

İş Dünyasında Mavi

Mavi renk de insanlar üzerinde pek çok etkiye sebep olmaktadır. Bu yüzden iş dünyası açısından bakıldığında da önemli bir renk olduğu görülmektedir. Güven, bağlılık, dürüstlük, sorumluluk, barış, huzur, idealizm ve otorite sembolü olan mavi renk, evrensel bir renk olma özelliğine sahiptir. Yeşil renk gibi mavi renk de finansal alanda önemli bir yere sahiptir. İnsanlara verdiği güven ve bağlılık duygusu sebebiyle bankalar ve sigorta şirketleri tarafından vazgeçilmez bir öneme sahiptir. 

Mavinin açık tonları sağlık alanında, koyu tonları ise siyasi ve dini alanlarda daha çok tercih edilmektedir. Politikacılar hitap ettiği insanlar tarafından daha sakin dinlenmek amacıyla bu renkten yararlanmaktadır.

Otoriter görünmek ve karşılarındaki kişileri sakinleştirmek amacıyla polisler tarafından mavinin farklı tonları kullanılmaktadır. Kreş, çocuk yuvaları ve okullarda çocukların sakinleşmesi amacıyla mavi renginin yaygın bir kullanımı olduğu görülmektedir. 
Mavi renk iştah kapatıcı bir etkiye sebep olması sebebiyle gıda sektöründe kesinlikle kullanılmamalıdır. 

İş Dünyasında Mor 

Mor renk, hayal gücünü zenginleştirerek yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Farklı tonları ile çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Başarı ve entelektüellik ile bağdaştırılan mor akademik kurumların genel olarak kullandığı bir renktir. 

Tasarımcılar, fizikçiler ve kozmetik üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha çok genç kesime hitap eden mor renk, pazarlama alanında kadınların hedef alındığı durumlarda kullanılabilecek bir renktir.

İş Dünyasında Pembe 

Sevgi, romantizm, sıcaklık, merhamet, umut ve anlayışın rengi olan pembe satış ve pazarlama alanlarında kullanılmaktadır. Çağrıştırdığı merhamet ve umut verici anlamları sebebiyle pek çok hayır kurumu pembe rengi kullanmayı tercih ederler. Satış konusunda da pembe rengin para ödeme esnasında insanların rahat olmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Moda, güzellik ve kozmetik alanlarında da kadınları hedef alan ürünler için pembe rengin tercih edilmesi olumlu sonuçlara sebep olmaktadır. Tatlı ve şekerler için de çok uygun bir renk olan pembe bu işletmeler tarafından bolca kullanılmaktadır.

İş Dünyasında Siyah 

Çoğumuzun bildiği gibi siyah asilliğin sembolü olarak görülen bir renktir. Bu sebeple daha çok, seçkin kesime hitap etmektedir. Güç, otorite, asillik, ciddiyet ve gizem algısı yaratan siyah renk, lüks ürünler üretmekte olan markaların ve araba şirketlerinin en çok tercih ettiği renklerin başında gelir. Tek başına korkutucu bir etki yaratabilecek siyah rengin tek başına kullanılmasından ziyade parlak renklerle kombin edilmesi daha olumlu sonuçlar verecektir.

İş Dünyasında Beyaz 

Beyaz rengin çoğumuz için çağrıştırdığı ortak anlam temizliktir. Beyaz renk kullanıldığında sadelik, temizlik ve dürüstlük imajı yaratmaktadır. Yüksek teknoloji ürünleri, beyaz eşyalar, mutfak aletleri, temizlik ürünleri ve sağlıkla ilgili alanlarda çoğunlukla beyaz renk tercih edilmektedir.

İnternet sitelerinin arka planlarında kullanmak için beyaz renk çok uygundur. Diğer renklerin yansımasını ve daha rahat okunmasını sağlar. Beyaz rengin, sektörüne bağlı olarak diğer renklerle uyumlu bir şekilde kullanılması işletmelerin özgünlüğünü yansıtmasını sağlar. Aşırı kullanımı verimsizlik, ilgisizlik ve soğukluk hissi oluşturmaktadır.

İş Dünyasında Kahverengi 

Dayanıklılık ve gücü temsil eden kahverenginin toprakla ilgili olan, çevre düzenleme ve tarım işleriyle ilgili alanlarda kullanımı yaygındır. Kahverenginin insanlar üzerinde harekete geçirici bir özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik sebebiyle fast-food mekanlarında kullanılmaktadır. Yemeğini yiyen müşterilerin bir an önce kalkması ve yeni müşterilere yer açılması amaçlanır. 

iş dünyası iş dünyasında renkler renklerin gücü renklerin etkisi iş dünyasında renklerin dili iş dünyasında mavi iş dünyasında yeşil iş dünyasında sarı iş dünyasında kırmızı iş dünyasında mor
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sarı Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020
Kırmızı Renk ve Anlamı
Nedir?

Kırmızı Renk ve Anlamı

13 Kasım 2020
Turuncu Renk ve Anlamı
Nedir?

Turuncu Renk ve Anlamı

29 Kasım 2020
2021 Pantone Yılın Renkleri
Nedir?

2021 Pantone Yılın Renkleri

24 Aralık 2020