Close
Mobil Menu Bars

İş Arayanların Üzerinde Durmaları Gereken 7 İpucu

04 Ocak 2016, 1442 defa okundu.
İş Arayanların Üzerinde Durmaları Gereken 7 İpucu
İş Arayanların Üzerinde Durmaları Gereken 7 İpucu

Şu anki pozisyonda çalışmaya başlamadan önce kariyerime işe alımda başladım ve Kariyer servislerinde birkaç yıl geçirdim. O dönem adaylarla her gün çalıştım. Şimdi çalıştığım pozisyonlar her gün işe alım takımlarına aday bulmalarında yardımcı oluyorum. Her gün iş arayanlar ile görüşmeler yapıyorum.

Bu alanda sahip olduğum 12 yıldan fazla tecrübeyle işverenlerin adaylardan gerçekte ne istediği hakkında çok şey öğrendim. Hiçbir zaman işi almanın kesin bir yolu yoktur. Ama bazı basit taktiklerle bütün iş arayanlar için bu süreçi daha etkili bir hale getirebiliriz.

Günümüzde iş arayanlar neyi nasıl yapmalı?

Günümüzde geçmişte olduğu gibi eşe dosta ona buna sorma devri bitti. Çünkü günümüzde birbirimizle internet üzerinden konuşuyoruz. Artık online bir izlenim bırakıyorsunuz. Buluşmalardan, mülakatlardan ve ilk tokalaşmalardan önce insanların çoğu birbirlerinin online profilleri için LinkedIn veya Google’a bakıyor. Sizinki sizin hakkında ne diyor? ("işte iş arayanlar için yazdığım birkaç ipucu" isimli yazımda bundan bahsetmiştim)

Resminiz binlerce kelime anlatır.

Uygun (kışkırtıcı, sarhoş ve şaşkın olmayan) bir fotoğrafa sahip profillerin görüntülenme veya ulaşılma şansı iş arayanlar için 7 kat daha fazladır. Resimsiz profiller insanları gerçekten rahatsız ediyor. Nasıl göründüğünüzü ve kendinizi mülakatlara giderken nasıl sunacağınızı düşünün. İşte resminiz böyle gözükmeli. En iyi profesyonel halinizle. Şimdi iş arayanlar için süper bir ipucu: kendinizi Google’layın ve emin olun herkese görünen fotoğraflarınız işvereninizin görürse sorun olmayacağı türden olsun ;)

Kendini pazarlamak.

Sahip olmak istediğiniz rol için kendinizi pazarlayın. Bir kariyer yönetimi uzmanı mısınız? Rolünüzü ileri taşımak istiyor musunuz? O rolde sizi nitelikli yapan becerilerinizi ve yeteneklerinizi düşünün. En etkileyici sonuçlara sahip projeleri düşünün ve onları gösterin. İşverenler iş için doğru insanı işe almak isterler. Eğer iş arayanlar kendilerini doğru insan olarak görüyorlarsa yeteneklerini pazarlamalı ve bunu onlara göstermelidir.

İş arayanlar için teknoloji çok önemlidir.

Herkes rolünde bir çeşit teknoloji kullanır- CRM sistemleri, veri tabanı yazılımları, Outlook, PPT, sosyal medya siteleri, ücret bordosu/IK sistemleri, ödeme programları, elektronik kayıt sistemleri... gibi gibi gibi... Bu liste tüm iş arayanlar için uzar gider. Herhangi birini veya HEPSİNİ özgeçmişinizde ve profilinizde bulundurduğunuzdan emin olun. Yöneticiler iş arayanlar için bu işin üstesinden gelebilecek teknik bilgiye sahip olup olmadığını bilmek ister.

iş arayanlar kalabalığında sıyrılın.

Artık kimse gerçekten okumuyor bu yüzden bilgiyi kısa, tatlı ve özünde bırakın. Kişisel ve yaklaşılır olun ve becerilerinizi ve teknolojik yeteneklerinizin altını çizmek için anahtar kelimeler kullanın. Mümkün olduğu yerde işinizin örneklerini koyun. İşverenler sizin benzer bir geçmişe sahip başka bir adaydan daha iyi seçenek olduğunuzu bilmek ister. Yani işlerini kolaylaştırın!

Her iş online olarak ilan edilmez. Online olarak iş aradığınızda iş panolarına veya online aramalara güvenmeyin. Birok aday fark etmiyor ki online ilanlar paraya mal oluyor. İşe alım uzmanları doldurulması zor rollerin altını çizmek için o boşlukları kullanmaya eğilimlidir.

İşlerin %80’inden fazlası dahili bağlantılarla doldurulur. Bir kere ilgilendiğiniz şirket veya rol bulduğunuzda, LinkedIn veya diğer sosyal siteleri orada çalışan biri ile bağlantılı olup olmadığınızı bulmak için kullanın. Kendinizi tanıştırın ve mülakat için aranma şansınızı arttırın. Birçok şirketin öneri bonusu vardır. Bu yüzden iş arayanlar bu yöntemi kullanmalıdır. Bu arkadaşlar genel olarak o rolü doldurmaya yardımcı olurlar!

Bir iş arayan olmak genellikle bunaltıcıdır ve streslidir. Aynı zamanda ne yapmak gerektiğine dair olan bilgi ve önerilerin sonu yoktur. Ama günümüzde iş arayanlar için yapılması gereken şeyler daha basit.  Bu yüzden şimdi siz sürücü koltuğundasınız! Gitmek istediğiniz yere gidebilmek için neyi bilmeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!