Close
Mobil Menu Bars

İş Arama Teknikleri İle Hayalinizdeki İşi Kapın!

01 Ekim 2015, 1764 defa okundu.
İş Arama Teknikleri İle Hayalinizdeki İşi Kapın!
İş Arama Teknikleri İle Hayalinizdeki İşi Kapın!

Günümüzde iş arama teknikleri denildiğinde aklınıza ne geliyor? Siz hangi iş arama teknikleri ve metodlarını kullanıyorsunuz? Teknoloji, hayatlarımızı ve iletişim şeklimizi ne kadar etkilese de hala hiç değişmeyecek kalıcı iş arama teknikleri vardır. Özellikle, iş insandır ve insanlar her zaman sevdikleri ve saygı duydukları insanlarla iş yapacaklardır. Bu prensiplere dayanarak işte benim en çok kullandığım iş arama teknikleri:

En iyi iş arama teknikleri

1 - Bir şekilde esas karar alıcılarının önüne çıkın ve onlara sadece bir özgeçmişten ibaret olmadığınızı gösterin.

Ünlü bir şirketin yönetim kurulu başkanı finansal pazarlarda çalışması gerektiğine karar verdiğinde bir alüminyum kaplama satış elemanı olarak çalışıyordu. Bir izin gününü ticaret odasında ve diğer başka günlerini sektör derneklerinde iş olup olmadığını birilerine sormak için bekleyerek harcadı. Önemli gözüken bir adamın taksiye bindiğini gördü ve onu taksiyi beraber kullanmaları için ikna etti. Hikayenin başında "muhtemelen iş arama teknikleri hakkında bilgi sahibi değildir" diye düşünmüşsünüzdür ama o yolculukta yeni tanıştığı adamı kendisinin çok çalışkan olduğuna ve finansal pazarlarda çalışmak için bir fırsat aradığına ikna etti. Sonunda onu finansal servis kariyerine sürükleyen mülakata gitmeyi başardı. eğer esas karar alıcıyı ikna etmek için cesur bir atak yapmamış olsaydı en prestijli yatırım bankası yerine şu anda alüminyum kaplamada olabilirdi. Yine bir iş arama teknikleri hikayesi de buna benzer şekilde arkadaşımın başından geçti. 2009 yılında kriz zamanında bir borsa şirketinde iş arıyordu. Onun için harika olacağını düşündüğü bir şirketle telefonda görüştü ama onlar onun için aynı şeyi düşünmediler. Onları ofislerinde ziyaret etmek için uçuş aramaya başladı ve onlara oraya vardığında şöyle dedi ‘’Merhaba- Yakınlarınızdayım, 15 dakika içinde buluşalım mı?’’ Geriye dönüp baktığımızda bunun ne kadar çılgın olduğunu görebiliyoruz ama bir sebepten dolayı şirketin İnsan Kaynakları Direktörü onunla buluşmak için vakit ayırdı. Hatta daha da garibi onu sevdi ve ona işi verdi.

2 - Atılgan olun ve potansiyel işverenlerinize yeteneklerinizi rekabette öne çıkabileceğiniz şekilde gösterin

Şimdi size çok büyük bir olayı anlatacağım. Rapçi Big Sean’in Kanye West’e yerel bir hip-hop radyo istasyonunda yaklaştığında bacağı kırıldı. Gerçek anlamda Kanye’ye birkaç rap dizesi söylemek için yalvardı. Kanye sonunda acıdı, merhamete geldi ve Kanye arabasına yürürken rap yapmasına izin verdi. Gerisini zaten biliyorsunuz. Kanye, Big Sean’ın olağandışı potansiyele sahip olduğunu gördü ve ona müzik endüstrisinde bir şans verdi. Eğer Big Sean kendi kasedini mail ile atsaydı, şu an olduğu yerde olması imkansız gibi birşeydi. Şu anda Big Sean bu rekabet ortamında diğer yetenekli rapçiler arasında kaybolmuş olurdu. Benim üst yöneticim atılgan biri olduğundan 29 yaşında, evet yanlış duymadınız 29 yaşında şirkete CEO oldu. Bir stajyer olduğunda, STAJyER!, öğrendi ki şirketin CEO’su şirketi bizim şirketten daha üstün olan başka bir şirketin seviyesine taşımak istiyordu. Danışmak için altın standart diyebileceğimiz bir durum. Üst yöneticim o sırada doktora çalışması yapıyordu ve okula döndüğünde bizden daha iyi olan şirketin büyüme stratejisini araştırdı ve bunu kendi üst yöneticisine  yolladı. Bundan sonra onun kim olduğunu unutmadı ve onu geri dönmeye ikna etmekle kalmadı aynı zamanda akıl hocası yaptı.

3 - Çat kapı arama veya çat kapı e-mailden hiçbir zaman korkmayın. Hikayenizi anlatmanın en mükemmel yolu ve daha da önemlisi en etkili yolu bu!

Şirketin liderlik gelişim grubunda Stratejik Planlama Grubu’nda çalıştım. Orada bir iş edinmenin size ne kadar zor olduğunu anlatmaya gelince; neredeyse herkes ODTÜ veya Boğaziçinden mezundu ve Sabancı, Koç ve Doğuş gibi deneyimi vardı. İşi aldım çünkü grupta çalışan birine aniden bir mail attım ve sonunda o kişiyle giriş niteliğinde bir arama yapmayı başardım. Bunu yaparken iş arama teknikleri hakkında tek bir satır bilgim yoktu. Ona kendi hikayemi anlattım ve neden gruptaki tipik işe alım kalıbına uymamama rağmen değer katabileceğimi anlattım. İşi aldıktan sonra fark ettim ki grup gerçek anlamda 3 pozisyon için 150 özgeçmiş almış ve ben onlardan birini garanti altına aldım. Gerçekten eğer o kadına aniden bir mail atmasaydım mülakata gidebileceğimi sanmıyorum.

4 - Doğru işi bulmaktan HİÇBİR zaman vazgeçmeyin

Şimdi size iş arama teknikleri hakkında önemli bir bilgi paylaşacağım. Komedyenleri herkes sürekli eğleniyor zanneder ama aslında öyle değildir. Size ünlü bir komedyen hakkında az bilinen 8 yılını anlatacağım. En popüler komedyenlerden biri ama çoğu insan onun çok zor bir 8 yıl geçirdiğini bilmez. 8 yıl boyunca çalıştı. Sonra oyunculuk derslerine gitti ve daha sonra kendi sanatını pratiğe dökmek için standup komedi kulüplerine katıldı. Ünlü bir TV programına çıkmadan ve onu şovunda ağırlanana kadar gerçek anlamda kariyeri kalkışa geçmemişti. Ona komedisinin berbat olduğunu birkaç ay önce söyleyen insanlar onu bir sonraki duayen komedyen olarak gördüler. Çıkarılacak ders azimdir ve doğru iş veya başka bir şey olsun başarıyı bulmak için eziyet çekmektir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!