Close
Mobil Menu Bars

İş Arama Teknikleri

31 Ekim 2014, 1978 defa okundu.
İş Arama Teknikleri
İş Arama Teknikleri

İş arama teknikleri nelerdir?

Özellikle Türkiye gibi genç nüfusun fazla ve istihdam olanaklarının az olduğu ülkelerde iş aramak ve iş bulmak bir hayli zor olmaktadır. Bu aşamaları geride bıraktıktan sonra da sizi birçok adaydan ayıracak meziyetlerinizin olması gerekir. Bunlar mesleki yeterlilik için gerekli tüm becerilerinizdir. İş arama sürecinde ilk olarak kendinizi tanımanız önem taşımaktadır. Kendinizi tanımadan kasıt ise mesleki becerileriniz ve ilgi alanlarınızı bilmenizdir. Sözü edilen değerlendirmeyi yaptıktan sonra eğer bir eksikliğiniz varsa online eğitim sertifika programlarına katılarak eksiklerinizi kapatmanızda büyük fayda bulunmaktadır. Online eğitimi tercih etmeniz size hem zaman kazandıracak hem de işlerinizi takip etmenize engel olmayacaktır.

Bahsedilen amaçlar için kariyerinize önemli artıları olacak iletişim, insan kaynakları ve kalite yönetimi online eğitim programı gibi kursları tercih edebilirsiniz. Enstitümüz bünyesinde uzaktan eğitim programlarına kayıt olarak aldığınız eğitimi kariyer hayatınızda kullanabilir, diğer adaylar arasında bir adım öne geçebilirsiniz. Ayrıca eğitim sonunda ücretsiz sertifika programı kapsamında sertifikalarınızı alıp iş başvurusu sırasında hazırladığınız CV’lerinize gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz. Online eğitim sonunda mesleki becerilerinizden eksik olanlarını tamamlamış olacağınızdan iş görüşmelerine daha güvenli katılabilirsiniz.

Video CV Oluşturun

Günümüzde her alanda olduğu gibi iş bulma konusunda da teknolojiyi devreye sokmalısınız. Çok farklı iş arama portalları, özel insan kaynakları istihdam büroları, yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz iş siteleri bulunmaktadır. Öyle ki, ilgilendiğiniz pozisyona kaç kişinin başvurduğunu ve başvuran kişilerin özgeçmişlerinin karşılaştırıldığı siteler bile var. İlk başta iş ilanında verilen anahtar kelimelerin yer aldığı etkili bir CV hazırlamalısınız.

Hatta klasik görsel bir CV hazırlamanın ötesinde, video anlatımlı bir CV de hazırlamalısınız. Kendi cümlelerinizle kendi iş hikayenizi anlatacağınız bir videonuz olmalıdır. İş görüşmelerinde sorulacağı muhtemel olan soruları size sorulmuş gibi cevapları bu videoda vermeli, beklentiniz olan ücret yapısını da belirtmelisiniz. Bu durumda eğer yüz yüze görüşmeye çağırılırsanız, zaten önceden tüm bilgileri videoda vermiş olacağınızdan alınma şansınız çok yüksek olacaktır.

Güçlü Yönlerinizi CV'nizde Vurgulayın

İş arama teknikleri eğitimi ile; iş ilanında istenilen deneyim ve sizin deneyiminiz arasında karşılaştırma yapabilir; kısa süreli eğitimler ile eksiklikler giderilebilir mi yorumlayabilirsiniz. Kendinizi tartarak varacağınız güçlü yönlerinizi CV'nizde nasıl ön plana çıkarabileceğiniz konusunda ipuçları elde edebilirsiniz.

Sözleşme Aşamalı İşleri Değerlendirin

Uzun süreli iş edinmeyi düşünün. Ancak firma sahipleri risk oluşturmamak adına 3-6 ay süreli sözleşmeli çalışılabilecek kişilere evet demeyi tercih ediyorlar. Kadrolu bir işe yerleşmeden önce deneme süresinde adaptasyonunuzu gözden geçirebilir, bilgi eksikliklerinizin farkına varabilir ve bu eksiklikleri de sitemizden online eğitimler alarak giderebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!