AnasayfaBlogİş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör
İş Arama

İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör

17 Ekim 2016
İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör

İş arama sürecinde motivasyonu nasıl yüksek tutabilirsiniz?

Daniel Pink tarafından yazılan Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us (Dürtü: Bizi Motive Eden Şeylerin Arkasındaki Şaşırtıcı Gerçek)Bilim ve iş arama paradigmalarının nasıl uyumsuz olduğundan bahsediyor. İş arayanlar Pink’in teorilerini uygulayarak işlerini nasıl daha iyi yöneteceklerini öğrenebilirler. Pink çoğu insanın kendisinin motivasyon 3.0 olarak adlandırdığı iç güdü değerleri tarafından motive edildiğini iddia ediyor. Daha da açık olmak gerekirse otonomi, ustalık ve amaç tarafından yönlendirildiğimizi iddia ediyor. Motivasyon 3.0’dan önce gelen Motivasyon 2.0, bizim para, ödül, takdir gibi; geçici değerler tarafından yönlendirildiğimizi iddia eden tür- ödül ve ceza teorisi.

Ondan önce de Motivasyon 1.0 vardır ki o da bizim temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasını öngörüyor. Maalesef bir çok şirket Motivasyon 3.0’a daha terfi etmedi ve hala Motivasyon 2.0’da, büyük ihtimal yönetimin çalışanlarına tek başlarına hareket etmeleri hususunda güvenmediklerinden; onları kendilerini zorlamaya ve eylemlerinin amacını görmeye teşvik etmediklerin kaynaklanıyor bu durum.

Otonomi: Kendi hayatlarımızı yönlendirme isteği. Pink, bir motive edici olarak otonomi sağlama örneğine çalışanlarının vakitlerinin %20’sini istedikleri şey üstünde çalışmalarına izin veren Google’ı veriyor. Bu sonuç olarak yaratıcılığa teşvik eder ve yaratıcılık da genel olarak daha iyi fikirlerin ve daha iyi ürünlerin önünü açar.

Ustalık: önem taşıyan bir şeyde daha olma isteği. Ana fikir kendinizi daha iyi olmak için zorlamak ve başarısızlığı kabullenmeye istekli olmalıdır. Bazıları başarısız olmadan bir şey öğrenemeyeceğimize inanırlar. Kendi yanlışlarımızı düzeltmek için şans verildiğimizde er ya da geç bize verilen görevlerde ustalaşırız.

Amaç: Bizden daha iyi olan bir şeye hizmet etmek adına yaptığımız şeyi yapma isteği. Hayatınızdaki amacınız nedir? Basitçe gereken neyse onu yapmak ve yeterli bir performans görüşü kazanmak mı yoksa sizi birey olarak geliştirecek olan amaçları tamamlamak ve sonuç olarak şirketi daha iyi bir hale mi getirmek?

İş arayışımızda motivasyon nasıl bir rol oynar?

Benim için işe geri dönmek için gereken motivasyonumuz kendiliğinden gelir. Tabii ki bir maaş çeki geçici bir motive edicidir; faturalarımızı ödemek için paraya ihtiyacımız vardır fakat bizi gerçekten motive eden şey kimlik duygumuzu ve alışık olduğumuz günlük rutini sağlamaktır. Bununla birlikte bizler sonuç olarak içten motive oluruz, gerekli adımları atmalı ve uygun bir iş arama gerçekleştirmeliyiz.

İşte izlemeniz gereken adımlar:

Otonomi: Ben iş arayanlardan, iş arama süreçleri süresince onları çok çalışmaları ve iyi iş çıkarmaları karşılığında ödüllendiren ve ödüllendirmeyenleri araştırmalarını isterim. Buna benzer olarak onların çevre yaptıklarından, LinkedIn’da aktif olduklarından ve ikna edici özgeçmişler ve ön yazılar yazdıklarından emin olmak için kim başlarına dikiliyor? Cevap hiç kimse.

İş aramalarında tam bir otonomi hakimdir- hareketlerinin hepsi kontrolleri altındadır. Daha da fazlası, iş arayanlar iş aramalarını nasıl olmasını istiyorlarsa öyle yönetebilirler. Bu işin kuralları vardır- örneğin belgeler son teslim tarihinden önce verilmelidir- ama bazı kuralları yıkmak da kovulmaya yer vermeyecektir.

Ustalık: İş arayanlar başarılı olmak için işlerinde ustalaşmak zorundadır. Bazıları özgeçmiş yazmamıştır veya 10, 20 belki 30 yıldır hiçbir mülakata girmemiştir. Bu yolda birçok girişim ve başarısızlıklar olacaktır. Birçok özgeçmiş zayıf içeriğinden veya her bir çalışanın ihtiyacına değinmeyeceğinden dolayı reddedilecektir; yani birçok mülakat iyi gitmeyecektir. Fakat iş arayanlar azimlerini kaybetmemelidirler. Süreç içinde ustalaşmaya başladıklarında sonuçlar kendiliğinden dökülecektir. Bir iş bulduktan sonra konuştuğum birçok insan bunun onların ne kadar çalışkan gözüktüğü ile alakalı olmadığını fakat ne kadar zeki göründükleriyle alakalı olduğunu söyledi. İş aramalarında ustalaştılar.

Amaç: Bir amaç olmadan Motivasyon 3.0’ın diğer iki maddesi tartışmaya açık konumdadır. İş arayanlara amaçlarının ne olduğunu sorduğumda bazıları iş bulmak olduğunu söyleyecektir ama bu yeterli değildir. Amaçları tatminkar bir iş bulmak olmalı; onların değerleriyle örtüşen bir iş; onlara otonomi, ustalık ve amaç öneren bir iş. Amaç döngüyü tamamlayan maddedir.

İş için basitçe her şeyi yapacaklarını söyleyenlere gerçekten ne istedikleri hakkında daha çok düşünmelerini tavsiye ederim. Bir iş arayanın amacını herhangi bir iş tatmin etmeyecektir; bir amaç sağlayan işi kovalamalıdır. Bütün iş arayanlar motivasyon 3.0’ü takip etmeyecektir. Onun yerine körü körüne bir iş araması yapacaklar ve önlerine ne çıkarsa onu kabulleneceklerdir. Sonucunda mutsuz ve dolayısıyla verimsiz olacaklardır. İş aramanın belli olan yolu iş arayışını sahiplenmek ve motivasyonun üç faktörünü kucaklamaktır.

İş arayışımızda motivasyon nasıl bir rol oynar?

Benim için işe geri dönmek için gereken motivasyonumuz kendiliğinden gelir. Tabii ki bir maaş çeki geçici bir motive edicidir; faturalarımızı ödemek için paraya ihtiyacımız vardır fakat bizi gerçekten motive eden şey kimlik duygumuzu ve alışık olduğumuz günlük rutini sağlamaktır.

İş arayışımızda ustalık neden önemli?

İş arayanlar başarılı olmak için işlerinde ustalaşmak zorundadır. Bazıları özgeçmiş yazmamıştır veya 10, 20 belki 30 yıldır hiçbir mülakata girmemiştir. Bu yolda birçok girişim ve başarısızlıklar olacaktır. 

İş arayanın amacı olmalı mı?

İş arayanlara amaçlarının ne olduğunu sorduğumda bazıları iş bulmak olduğunu söyleyecektir ama bu yeterli değildir. Amaçları tatminkar bir iş bulmak olmalı; onların değerleriyle örtüşen bir iş; onlara otonomi, ustalık ve amaç öneren bir iş.

İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktöriş arama iş arama faktörüiş arama süreci iş bulma iş bulma iş arama
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.