Published on: 08 Ekim 2018 Merve Tepecik 0 Yorum
Okuma Sayısı : 346

Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya uygulaması Instagram, her gün daha da gelişerek markalar arasında yerini korumaya devam ediyor.  Marka tanıtımının gerçekleştiği markalaşma sürecinde tüketiciler için algı yaratılır ve bu algı tüketiciye en kalıcı olarak görseller ile, yani Instagram aracılığıyla sunulur. Sürekli güncellenen ve kendine farklı özellikler ekleyen Instagram'da doğru stratejiler ile markalaşmak, adınızı duyurmak mümkün.

Instagram'da Markalaşmanın Yolları

1. Kendinizi tanıtın: Kim olduğunuzu, markanızı ve en önemlisi gerçekliğinizi tanıtmak ve ispatlamak zorundasınız. Instagram'da yazacağınız marka adı, adres, telefon gibi tanıtım ve iletişim bilgileri hem tanınırlığınızı artıracak hem de insanlar sizin kim olduğunuza bilerek size güven duyacaklardır. Bir markaya güvenmek o markaya karşı ilgi ve sadakati artıracaktır. 

2. Varlığınız her yerde gösterin: Diğer sosyal medya hesaplarınızı Instagram üzerinden tanıtmak, hedef kitleniz üzerinde sizin büyük ve geniş kitlelere hitap eden bir marka olduğunuz algısı yaratacaktır. Instagram üzerinden sizi keşfeden müşteriler diğer hesaplarla da etkileşime geçerek büyümenize katkıda bulunacaktır. 

3. Yaratıcı olun: Ürün tanıtımını yaparken diğer markaların önüne geçmek istiyorsanız yaratıcı olmalısınız. Eğlenceli ve farklı ürün fotoğrafları, paylaşacağınız ilgi çekici Instagram hikayeleri ile hem ön plana çıkabilir hem de ürününüzü tanıtabilirsiniz. 

instagram, instagram ile markanızı yaratın

4. Hedefiniz doğru olsun: Hem markanız hem de kitleniz özel olmalı. Ürünü almayacak, ürünle ilgilenmeyen kullanıcılara ihtiyacınız yok. Instagram sayfanızı takip edenler ve görüntüleyenler arasından ürünlerinizi satın alanlarla ürünlerinize ilgi duyabilecek potansiyel müşterileri belirlemelisiniz. 

5. İletişim kurun: Markanız resmiyet kazandıkça siz de samimi olmalısınız. Müşteriye Instagram mesajları ya da gönderileri üzerinden cevap vermeyen, onların talep ve şikayetlerini dinlemeyen markalar etkileşimi kaybedecektir. Etkileşim hem müşteriye hem de markaya avantaj sağlar. Bir ürün talep eden müşteri o ürünü alarak markaya ticari anlamda gelir sağlarken, kendisi de ister istemez markanın tanıtımını yapmış olacaktır.

6. Ulaşım kolaylığı: Instagram'da gönderi paylaşırken amacınız bunun kişilere ulaşması olacaktır. Bu kişileri Instagram'da yakalamak için bazı etiketlere ihtiyacınız var. Ürünle, markayla ve kitlenizle alakalı ya da popüler hashtagler sizleri görünür yapacaktır. 

instagram, instagram ile markanızı yaratın

7. Ne az ne çok: Yapacağınız paylaşımların yoğunluğu takipçilerinizi sıkmamalıdır. Ana sayfada veya Instagram hikayenizde yapacağınız çok fazla ya da çok az paylaşım takipçilerinizi sıkabilir. Art arda paylaşacağınız 10 gönderi paylaşımı yerine bu durumu 5'e 5 yaparak hikaye ile dengeleyebilirsiniz. 

8. Mutlu edin: Sizi sürekli takip eden takipçilerinizi size bağlı tutmanız için onlara Instagram üzerinden hediyeler verebilirsiniz. Yapacağınız indirim ya da kampanyalar hem markanızı hem de takipçilerinizi aktif tutacaktır. Hatta belki de yeni takipçiler kazanabilirsiniz!

9. Kısa bir mola: Instagram üzerinden vereceğiniz reklamlar potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkacak ve onları markanıza yönlendirecektir. Reklamlar için ödediğiniz bedelin karşılığını müşteri kazanarak alacaksınız.

Instagram'da marka olmanın kurallarını uygulamadan önce öz değerlendirme yapmalısınız. Sizin güvenmediğiniz markanıza müşteriler de güvenemez. Bunun için kendinize ve markanıza güvenmeli ve bundan emin olmalısınız.

  • sosyal medya ,
  • instagram ,
  • pazarlama ,
  • markalaşma ,
  • marka bilinirliği
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul Arel Üniversitesi Radyo ve TV Programcılığı bölümünden mezundur. Sonrasında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo ve TV bölümünde eğitim almıştır.

Devamı