Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Yönetiminin Temel Hedefleri

20 Aralık 2017, 5108 defa okundu.
İnsan Kaynakları Yönetiminin Temel Hedefleri
İnsan Kaynakları Yönetiminin Temel Hedefleri

Sosyal bilimler çerçevesinde insan kaynakları yönetimi programı iş görme ve iş vermeye ilişkin olguları inceleyen, bireylerin kendilerini kişisel olarak ve eğitim alanında geliştirmesini, performans ölçümünde bulunulması ve ödüllendirme yöntemiyle çalışabilen,  iş alnındaki kişilerin birbirleriyle olan ilişkileri ve toplum açısından ve birey açısından bu ilişkileri karşılaştırabilen insanlara yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

İK Yönetiminin Hedefi Nedir?

İnsan kaynakları temelinde bulunun sorunlara inerek, bir çözüm oluşturarak, çalışan bireyler için en etkili çalışma ortamını oluşturarak ve onların ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılamaya çalışılarak, rekabeti doğurma amacıyla oluşan bir süreçtir.

Öğrencilerin ise yönetme yeteneklerini geliştirmekle birlikte, diğer kişileri yönetme kabiliyetini kazanmasına yardımcı olacaktır. Öğrencilerin eğitim, sosyal ve iş ahlakı alanındaki değerlerin bilincin de olmasına katkı sağlayarak, iş alanın bu değerleri uygulamalı olarak kullanması beklenir.

Personelin Eğitilmesi ve İşletmeye Katkısı Nedir?

Örgüt çalışmalarının ve örgüt çalışmalarına bağlılığın da katkılarıyla birlikte çalışan birey, o iş için kendisini en yeterli kişi sayarak, kendinin değerli olduğu kanısına varmaktadır. Bireysel anlamda kendini, eğiterek, becerilerini geliştirerek, bilgi dağarcını artırarak, diğerleri arasında fark yaratmaya çalışarak, tüm çalışanlardan çok daha farklı yönlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışan aldığı eğitimle birlikte gerçekleşen yenilikleri yakından takip ederek, gelişen koşullara adapte olarak çalışma ortamındaki etkinliğini en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktadır. Bu alanda başarılı olduğunu keşfeden ve bu başarının verdiği memnuniyetle birlikte örgüt çalışmalarına katkısını daha artırmaktadır. Performans değerlendirmesiyle de kişide var olan gelişme potansiyeli ortaya konulabilmektedir. Üst düzey işverenlerin bu değerlendirme esnasında adil olmaları, çalışanın örgüt çalışmasına olan güvenini daha da artırmaktadır. Son olarak ödüllendirme ile, çalışan bireyin örgüt çalışması morali de mükafatla eşzamanlı olarak yükselmekte ve onun daha güdülenmesini sağlamaktadır.

İnsan kaynakları yönetimindeki örgüt çalışmasının rolü kendini büyük farkla ortaya çıkartmaktadır. Çalışanların ihtiyaçlarını ortaya koyarak, en uygun çalışma atmosferini oluşturmayı sağlamakta, örgüt çalışması yöntemi ile insan kaynakları yönetimi çalışanlarının en iyi performansla çalışması sağlanmaktadır. Bu sayede de, insan gücünü en verimli şekilde kullanarak, aynı zamanda çalışanların mutluluk içinde ve sorumlu bireyler olarak yönetim alanında veya bireysel, akademik alanlarda yetenekleri gelişmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Selma Hacıoğlu
16 Aralık 2019
5.0

İnsan kaynaklarının en önemli hedefi çalışanların mutluluğunu sağlamak olmalı