Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketlerdeki Konumu

18 Aralık 2017, 1053 defa okundu.
İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketlerdeki Konumu
İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketlerdeki Konumu

Yönetim tekniklerinde ve üretim süreçlerinde meydana gelen değişimler ve yoğun rekabet koşulları firmalarda yönetim anlayışını değiştirmiş ve insan kaynağı yönetimini firma yönetiminin önemli ve stratejik bir unsuru haline getirmiştir.

İnsan kaynakları yönetiminin şirketlere katkısı nedir?

İnsan kaynakları yönetimi, herhangi bir organizasyonun insan kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmesi işlevinin gerçekleştiren çalışmalardır. Günümüz koşullarında her organizasyonun başarılı bir şekilde işlemesini sağlayan insan kaynakları yönetiminin, organizasyon yöneticileri ile çalışanları arasında bir kademe bulunduğu kabul edilir. İnsan kaynakları ile ilgili her türlü faaliyet bu birim tarafından yürütülür.

İnsan kaynakları uzmanları iş süreçlerini yönetmek, bireysel ve takım çalışmasına dayalı çalışan performanslarını geliştirmek, çalışanlar arasındaki iletişimi sağlamak için yönetici ile yakın bir çalışma içerisindedirler. Çalışanlar ve işveren arasındaki sorunları çözmede önemli rolleri vardır. Bu durumun iki farklı konumu vardır birincisi çalışanların sorunlarına çözüm bularak çalışanları korumak ikincisi işverenin karşılaşabileceği hukuki sorunları önceden belirleyip önlem alarak işvereni bu sorunlardan korumak. Üstesinden gelinmesi zor bir durum olan bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi için insan kaynakları yönetiminde yer alanların farklı bakış açılarına ve empati yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Bu sayede örgüt içinde çatışma ortamı ortadan kaldırılarak huzurlu ve güvene dayalı bir çalışma ortamı sağlanır. Uyum içerisinde gerçekleştirilen çalışma istenilen verimlilik artışını da beraberinde getirecek ve örgütün gelişiminde önemli katkı sağlayacaktır.

Örgüt için gerekli görülen pozisyonları belirlemek ve o pozisyona uygun kişileri seçmek, çalışanların kariyer planlamasını yapmak ve kurum içi eğitimlerini sağlamak, özlük işlemleri de insan kaynakları yönetiminin görevleri arasındadır.

İnsan kaynakları yönetimi uzaktan eğitim kurumları tarafından e-sertifika verilen programlar arasında yer almaktadır. İnsan kaynakları yönetimi alanında uzmanlaşma amacıyla kendini geliştirmek, yeni bakış açıları kazanmak ve yeni uygulamaları öğrenmek isteyen kişilere insan kaynakları planlaması, mülakat teknikleri, seçme ve yerleştirme, özlük işleri, eğitim ve kariyer yönetimi, iş hukuku, performans yönetimi, iletişim becerileri konularında güncel teknik bilgi ve uygulama becerileri kazandırmak, insan kaynakları yönetimi programının amacı olup program sonunda öğrenciler, şirketlerin insan kaynakları birimlerinde uzman veya orta ve üst düzey yöneticiler olarak çalışabilecek düzeyde yetkinlik kazanmış olacaklardır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!