Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketler İçin Önemi

31 Aralık 2014, 5324 defa okundu.
İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketler İçin Önemi
İnsan Kaynakları Yönetiminin Şirketler İçin Önemi

Bir şirketin etkin bir insan kaynakları yönetimi yoksa o şirkette takım çalışmasına dayalı başarılar elde edilemez. Hatta o şirkette asla ve asla iyi bir takım olunamaz. İnsan kaynakları yönetiminden beklenen birçok görev vardır. Bu görevler arasında diğerlerine göre daha ağırlıkta olan kilit diye tabir edebileceğim görevleri var. Bunların başında kimi akademik çevrelere göre işe alım ve eğitim gelse de ülkemizde son 1 yıldır yoğun şekilde yaşanan iş kazaları sebebiyle iş güvenliğinin insan kaynakları yönetiminin başat kilit fonksiyonu olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

İnsan Kaynakları Yönetiminin Önemi Nedir?

Performans Değerlendirme ve Performans Yönetimi

İnsan kaynakları yönetimi, çalışanları teşvik etmek ve iş performansını arttırmak için bir takım önlem, tedbir, çalışma esasları, yöntemler ve teşvikler oluşturur. Performans değerlendirmeleri arasında günümüzde uygunluğu kabul edilen ve en çok tercih edilen 360 derece performans değerlendirmeye uygulama alanı yaratır. Performans değerlendirme süreçlerinde personelle sürekli iletişim kurar ve onların performanslarını arttırmak için verimliliği arttırıcı yöntemler geliştirir. Bütün olarak baktığımızda ise insan kaynakları yönetimi personeli adeta bir takım koçu gibi motive eder.

İnsan Kaynakları ve Temel Görevleri Neler?

İşe alım ve eğitim

İşe alım insan kaynakları yönetiminin en önemli sorumluluklarından biridir. İK nın görünen yüzüdür. Kendisini en çok hissettirdiği iki alandan biridir. Diğer ise işten çıkarmadır. İnsan kaynakları yönetimi doğru kişiyi doğru işe yerleştirme esasına göre çalışır ve çalışanların doğru işte çalışmaları için iş analizleri yapar. İşlerin kategorik sıralaması ve o iş için kişilerde bulunması gereken özellikleri saptar.

İşçinin işe alımını yaptıktan sonra oryantasyon eğitimleri ve meslek eğitimlerini organize eder. Hatta çalışanların yeteneklerini geliştirmek için kişisel ve mesleki eğitimler oluşturarak çalışanların farklı departmanlarda çalışabilmelerine olanak sağlar. Bir anlamda şirket içerisindeki yeteneklerin doğru kanalize edilmesi görevini üstlenir.

İyi bir iş ortamı yaratmak

Bir iş yerinde çalışanların performanslarının verimli olması için o işyerinde teknik olarak tüm yeterliliğin sağlanması gerekir. Bina yönetimi ve şirket refahının iyi organize edilmesi gerekir. Aynı zamanda maddi yeterliliğin yanında manevi ortamın da sağlanması gerekir. Mobbing denilen psikolojik tacizin şirkette önlenmesine yönelik eğitimler, bildiriler ve uygulamalar oluşturur.

Dış ilişkileri yönetir

Yapılan birkaç araştırmada özellikle mavi yaka çalışanların insan kaynakları yönetiminin halkla ilişkiler olarak bildiği saptanmıştır. Aslında insan kaynakları yönetimi şirketin halkla ilişkiler ayağında önemli bir basamaktır. Çünkü bazen insan kaynakları yönetimi pazarlama ve stratejik planların oluşturmasında görevler alır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Tuğba Akgül
16 Aralık 2019
5.0

Verimli bir çalışma ortamı yaratmak çok önemli