Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir ?

23 Ocak 2015, 11111 defa okundu.
İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir ?
İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir ?

Günümüzde ister kar elde etme amacıyla kurulmuş olsun ister sosyal fayda yaratma amacıyla kurulmuş olsun, bütün örgütlerin başarılı bir şekilde işleyebilmesi için insan kaynakları yönetimi sistemine ihtiyaç olduğu kabul edilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi ile ilgili birimleri bulunmayan örgütlerin varlıklarını sürdürmeleri neredeyse imkânsızdır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Ne Yapar?

İş ve çalışma dünyasının değişen doğası gereği işe alım ve personel seçimi, çalışanların eğitimi, örgütsel değişim ve organizasyonun yeniden yapılandırılması konularında planlamaları yapar. Nitelikli çalışanları çekmek ve onlara en uygun olduğu işleri vermek kurumu başarısı için önemlidir. Aynı zamanda fazlalık çalışanların azaltılması veya fazlalık bölümlerin kaldırılması yine insan kaynakları planlaması ile ilgilidir. İşletmeler büyüdükçe çalışan sayısının artması sonucunda örgütlenmelerinde yeni yöntemler arayışına girerler. İnsan kaynakları yönetimi profesyonel bir şekilde yürütülmesi gereken bir yönetim alanı haline gelmiştir.

Çalışanın ihtiyaçlarının giderilerek, ona uygun bir çalışma ortamı yaratılarak  kendini değerli hissettirilmesi, aldığı eğitimle kendini geliştirerek kendini çalışma ortamı içinde aranılan biri olduğunun düşündürülmesiyle, bireyin motivasyonunun artmasını sağlanır  ve de dolayısıyla çalışma ekibine bağlılık duygusunun doğmasına katkıda bulunulur.

İnsan Kaynakları Yönetiminde Verimliliğin Önemi Nedir?

Ödüllendirme  ve performans yönetimi ile de  çalışanın verimliği artacaktır. Bu verimlilik sayesinde doğrudan şirket verimliliğini artıracaktır. Bu nedenle insan kaynakları yönetimi her şirketin üzerine eğilmesi gereken önemli bir konudur. Mesela ödüllendirme yöntemlerinden birisi prim sistemidir. Adil  bir performans değerlendirme yönteminin ardından, çalışana ödenen primlerle çalışanın işe olan bağlılığı motivasyonu  artırılır ve işte verimlilik en üst düzeye çıkarılır.

Diğer bir önemli konu ise işletmeye uygun niteliklere sahip çalışanların seçimidir. Çalışanın eğitimi, yabandı dil bilgisi, grup çalışma sistemine olan eğilimi, kişiliği ve bu işe psikolojik bakımdan yatkınlığı, girişken olup olmadığı şirketin dikkat etmesi gereken başlıca hususlardandır.  Doğru niteliklerdeki çalışanların seçilmediği halde, moralsizlik, motivasyon eksikliği, iş kazaları işletmenin o gün içinde büyük kayıplara uğramasına neden olacaktır. Bu nedenle başlangıçta doğru nitelikteki çalışanın seçimi sayesinde de büyük zararlara uğramadan verimli çalışma koşulları sağlayacaktır. İnsan kaynakları yöneticilerinin ihmal etmemesi gereken önemli konulardan birisidir. Tüm bu uygulamalar insan kaynakları yönetiminin neden nu bu kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Özlem Ünal
12 Ekim 2018
5.0

Çünkü insan kaynakları bir şirketin bel kemiğidir...