Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi Niçin Gerekli?

30 Eylül 2014, 1734 defa okundu.
İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi Niçin Gerekli?
İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi Niçin Gerekli?

İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitiminin Önemi

İnsanlara ürün ve hizmet sunmak üzere kurulmuş firmaların vizyon ve misyonları doğrultusunda ileri bir seviyeye taşınabilmelerinin iki önemli ayağı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi teknoloji ve sermaye iken, diğer en önemli faktör ise insan faktörüdür. Asıl gelişmeyi sağlayan güç insandır. Bu açıdan düşünüldüğünde insan kaynakları sadece bir departmandan ziyade tüm süreçlerde yerini alan ve en önemlisi de firmanın ilerlemesine ve gelişmesine doğrudan katkıyı sağlayan birçok faktörlü disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca da, insan kaynakları uzmanlığı iki kat önem taşımaktadır. Diğer bir değişle firmayı ilerilere taşıyacak personel ancak nitelikli elemanlar nezdinde gelişimini tamamlayabilmektedir.

İnsan kaynakları uzmanlığının bu denli önemli olduğu günümüzde kişilere konu dâhilinde verilecek eğitimin önemi de paralel olarak artmaktadır. Özellikle firmaların ürettiği ürünlerden ziyade, yetiştirdiği nitelikli insan gücünün önemini anlayan bir eğitim anlayışını benimseyen kurumların verdiği eğitim başarıya ulaşabilmektedir. İnsan kaynakları uzmanlığı eğitimi alarak bu alanda kariyer hedefleyenler için online eğitimin varlığı adeta bir kurtarıcı olmaktadır. Konuyla ilgili başarılı bir eğitim almayı planlıyorsanız eğitimlerimizin sizleri istediğiniz hedefe ulaştırmada oldukça başarılı olduğunu belirtmek isterim. Eğitimin ardından nitelikli bir insan kaynakları uzmanı olmanın yanında aldığınız sertifika ile iş hayatınızda her daim bir adım önde olmanın haklı grurunu da yaşayacaksınız. İnsan kaynakları uzmanlığı konusunda yetkin bir birey olarak iş dünyasına yapacağınız katkıların ülkemizin tüm ekonomisine yapılmış bir yatırım olduğunu asla unutmamalısınız.

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitim Programının Amacı,

İnsan kaynakları yönetimi eğitimi ile katılımcılara insan kaynaklarının ve insan kaynakları departmanlarının önemi aktarılmakla birlikte, ayrıca katılımcılar iş yaşantıları boyunca gelişimlerini sağlamaya yönelik bilgilerle donatılmaktadır. Böylece, insan kaynakları alanında bilgi ve donanımı artan katılımcıların, çeşitli İK departmanlarında profesyonel anlamda etkinlik kazanmaları sağlanmaktadır.

İnsan kaynakları alanında uzmanlar ve profesyoneller yetiştirmeyi hedefleyen insan kaynakları yönetimi eğitim programıyla; İK departmanlarına uzman, danışman ve orta düzey yöneticiler yetiştirilirken aynı zamanda farklı alanlardan İK alanına geçiş yapmak isteyen profesyonellerin de eğitilmesi söz konusu olmaktadır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitim Programına Kimler Katılabilir?

Aşağıdaki niteliklere sahip kişiler ve profesyoneller, insan kaynakları yönetimi eğitim programına başvurabilirler:

 • Şirketlerin insan kaynakları departmanında çalışan orta düzey yöneticiler ve uzmanlar,
 • İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmayı isteyenler,
 • Şirketlerin birim, bölüm ve takım yöneticileri,
 • Şirket yöneticileri ve yönetici adayları,
 • İK alanında çalışmayı kariyer hedefi olarak benimsemiş yeni mezunlar,
 • İK alanına geçiş yapmayı düşünen profesyoneller. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitim Programı Kapsamı,

Genel kapsamıyla değerlendirildiğinde, insan kaynakları yönetimi sertifika programının içeriği aşağıdaki konuları kapsamaktadır:

 • Performans yönetimi, yetenek ve kariyer yönetimi, eğitim, 
 • İş analizi, iş değerlemesi, ücretlendirme ve ödüllendirme,
 • Personel seçimi ve yerleştirme, mülakat teknikleri, dikkat edilecek hususlar,
 • İş Hukuku ile SGK uygulamaları,
 • Personel özlük işleri ile bordrolama,
 • İnsan kaynakları ve kurumsal iletişim.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!