Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Sertifikası İşe Yarıyor mu?

18 Kasım 2019, 3666 defa okundu.
İnsan Kaynakları Sertifikası İşe Yarıyor mu?
İnsan Kaynakları Sertifikası İşe Yarıyor mu?

Aslında bu soruyu basit bir empati yaparak cevaplayabiliriz. Bir işveren olduğunuzu düşünün. İncelediğiniz iki özgeçmişten birinde sadece lisans diploması olsun, bir diğerinde uzman bir kurumdan alınmış insan kaynakları sertifikası. Hangisi ilk tercihiniz olurdu? Uzmanlaşmak istediği alanda kendini eğitimlerle destekleyen bir aday hem kendini sürekli geliştiren hem de geliştirmeye açık anlamına gelir. Tabii ki bu sadece insan kaynakları sertifikası için geçerli değil, ancak ilk etapta size sağlayacağı birincil avantajdan başlayarak konuya giriş yapmak istedim.

İlk izlenim açısından rakiplerinize fark yaratmak için sertifikanız olması sizin için önemli bir artıdır. Hele ki günümüzde işletmeler açısından önemi çok büyük olan insan kaynakları alanında edineceğiniz sertifika kariyeriniz açısından iyi bir başlangıç noktası olacaktır. İşletmelerin insan kaynakları birimlerini geliştirmeye yönelik arayışları ile bu alanda çalışmak isteyenlerin sayısını da doğru oranda her geçen gün artmaktadır. Bu avantajı fırsata dönüştürmek için geniş bir istihdamı olan insan kaynakları alanında kariyer yapmak için alacağınız İK eğitimi ile kendinize yeni bir kariyer hedefleyebilirsiniz. Şimdi gelin insan kaynakları sertifikası nasıl işe yarar biraz da bundan bahsedelim.

İnsan Kaynakları Sertifikası Nasıl İşe Yarar? 

İnsan kaynakları sertifikası ilk izlenim olarak size bir referans sağlar. Yani sertifika ile bilginizi belgelemiş olursunuz. Buradaki asıl önemli nokta bilginizdir. Dolayısıyla işin başında hedefiniz sadece rastgele bir sertifika almak olmamalıdır. Öğrenme ve nitelikli bilgi edinmek ilk hedefiniz olsun. Sertifika bunun sonucudur. Çünkü ikinci aşamada bilginiz sorgulanacaktır. İnsan kaynakları alanında kariyer yapmak istiyorsanız, sizi lisans programlarında öğrendiğiniz teorik bilgilerin ötesine taşıyacak bir sertifikaya ihtiyacınız vardır.

Çalışma hayatında kullanacağınız bilgilere ve uygulamalara göre uyarlanmış bir insan kaynakları kursu sonunda hemen işe başlayabilecek donanıma ulaşmanız önemlidir. İnsan kaynakları sertifikası ancak bu nitelikli eğitim kapsamında işe yarar. 
Ayrıca sertifikayı aldığınız kurum da önemlidir. Sizin için ikinci bir referans da güvenilir ve uzman bir kurumdan eğitim almış olmanızdır. Enstitünün nitelikli bilgiye dayalı İnsan Kaynakları Eğitim Programları sizi bu alanda çalışma hayatına hazırlamak üzere programlanmıştır. Eğitim bitiminde titizlikte uygulanan sınavdan başarı ile geçmeniz sonucu alacağınız sertifika öğrendiklerinizin bir belgesi olarak özel ve resmi kurumlarda ayrıca uluslararası iş başvurularınızda da geçerli olacaktır. O halde özetlersek İK sertifikası;

 • İlk hedefinizin sadece sertifika almak değil bir şeyler öğrenmek olmasına
 • Alacağınız sertifikanın iş başvurularında geçerliliğin olmasına
 • Sertifika programının nitelikli bilgilerden oluşmasına 

Bağlı olarak iş hayatında sizin için fırsatlar sunacaktır. Peki nitelikli insan kaynakları eğitimi içeriğinde neler olmalıdır?

Nitelikli İnsan Kaynakları Eğitimi Nasıl Olur?

Nitelikli insan kaynakları eğitimi bu alanda sizi çalışmaya hazır bir donanıma getirecek bilgilerden oluşmalıdır. Yani klasik temel bilgilerin yanında modern iş dünyasının koşullarına adapte edilen insan kaynakları süreçlerini en güncel haliyle öğrenmeniz gerekir. Dolayısıyla sizi asıl başarıya götürecek olan eğitimin içeriğidir. Enstitü İnsan kaynakları Yönetimi Eğitimi ile insan kaynakları biriminin bütün çalışma alanları ve işleyiş yapılarını teorik ve uygulamalı olarak size canlı dersler eşliğinde sunar. Ders içeriklerini eğitim süreciniz boyunca tekrar tekrar izleyebilmenin yanı sıra deneme sınavları ile bilginizi ölçme şansınız vardır.

Alanında uzman olan eğitmeniniz ve arkadaşlarınız ile eğitim süresince bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Tüm bunları internet bağlantısı ile evinizden yapabiliyor olmak öğrenme sürecinizi konfora dönüştürür. İnsan kaynakları ile ilgili öğreneceğiniz kapsamlı bilginin yanı sıra bilgiyi size sunuş biçimiyle de konuyu kavramanız ve program sonucunda uygulayacak donanıma kavuşmanız hedeflenir. İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi içeriğinde; insan kaynaklarının temel kavramları ve işleyişlerinin yanında İK alanında dünyadaki gelişmeler, teknolojik yenilikler hakkındaki araştırmalar da size sunulur ve ufkunuzu genişletecek bir eğitim sunulur. Ayrıca tüm bunları online platform üzerinden ücretsiz olarak öğrenebilmeniz zaman ve bütçe konusunda size katkı sağlar. Eğitimin ana konu başlıkları; 

 • İnsan kaynakları iş tanımı
 • İş gören (insan kaynağı) bulma ve seçme yöntemleri 
 • İşçi Sağlığı ve Güvenliği
 • Performans değerlendirme yöntemleri
 • İş analizi
 • Ücret yönetimi
 • Eğitim ve kariyer yönetimi

Nitelikli bir insan kaynakları online eğitim modelinde, iş hayatına girdiğinizde hemen adapte olabilmek ve öğrendiklerinizi uygulayabilecek seviyeye gelmiş olmanız önemlidir. 

İnsan Kaynakları Eğitimi ile Kazanacağınız Nitelikler

İK eğitimi ile iş gören ve işveren arasındaki dengeyi sağlayabilme becerisi kazanırsınız. Bu dengeyi kurabilmek adına doğru iş gören bulmak ve performansını en iyi kullanabileceği bölüme yerleştirmek konusunda bilgileriniz doğrultusunda isabetli seçimler yapabilecek noktaya gelirsiniz. Mülakat ve karar süreçlerinde önemli detayları yakalayabilmek, işe alım süreci sonrası performans ölçümleri yapabilmek, bu ölçümlere göre kariyer yönetimi konusunda kilit noktaları değerlendirebilmek de kazanacağınız nitelikler arasındadır. İnsan kaynakları yönetiminin genel işleyişi hakkında edineceğiniz bilgiler, sizi bu departmanın herhangi bir biriminde çalışabilecek donanıma getirecektir. 

İnsan Kaynakları Sertifikası ile Başvurabileceğiniz Alanlar

Enstitünün İnsan kaynakları yönetimi eğitimi sonucunda kazanacağınız sertifika ile özel şirketler ya da kamu kurumlarının insan kaynakları departmanının herhangi bir biriminde çalışma şansına sahipsiniz. Ayrıca İK danışmanlık şirketlerin de başvuru yapabileceğiniz alternatiflerden biridir. Sivil toplum kuruluşlarının ilgili birimleri, bordro ve özlük işleri bölümü, işe alım birimleri İnsan kaynakları sertifikası ile çalışabileceğiniz diğer alanlardır. Eğer İK bölümlerinden uzmanlaşmak istediğiniz bir alan belirlediyseniz bu alanlarda alacağınız sertifikalar ile uzmanlık alanınızı destekleyebilirsiniz. Enstitünün alanlara göre ayrılan eğitimleri içerisinden kariyer hedefinize uygun olanlardan faydalanabilirsiniz. 

Diğer İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan kaynakları yönetimi eğitimi size aynı zamanda insan kaynakları sistemi içerisinde uzmanlaşmayı seçebileceğiniz herhangi bir alan için fikir verici olacaktır. Örneğin insan kaynakları birim yöneticisi değil de kariyer yönetimi konusunda uzman olmak size daha yakın gelebilir. İşe alım ve mülakat süreçleri belki de yeteneğinizi konuşturacağınız alandır. Kendinizi insan kaynaklarının neresinde görmek istiyorsunuz? Bu kararı verdikten sonra, insan kaynakları yönetimi eğitimi dışında seçebileceğiniz insan kaynakları eğitimleri aşağıdaki gibidir: 

 • Performans değerlendirme eğitimi (360 derece)
 • Temel İş Kanunu ve İş Hukuku Eğitimi
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi
 • İş Analizi ve Görev Tanımı Eğitimi
 • İnsan Kaynakları Asistanlığı Eğitimi
 • İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi
 • İş Hukuku Uygulamaları Eğitimi
 • Kariyer Yönetimi Eğitimi
 • Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
 • Dijital İK Eğitimi

Tüm bu eğitimleri yakından inceleyerek detaylarını görmek için Enstitü İnsan kaynakları eğitimleri bölümünü inceleyerek kayıt olabilirsiniz. Eğitim süreciniz sonunda hak kazandığınız insan kaynakları sertifikası ile siz de hedeflediğiniz iş hayatına adım atabilir ya da bulunduğunuz pozisyondan daha yükseğine geçme şansı yakalayabilirsiniz.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Mustafa Kozanlı
13 Aralık 2019
5.0

İnsan kaynakları her işverenin bilmesi gereken bir şey